Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Sdílení a darování věcí v Brně

Pokud máte doma věci, které už nevyužíváte a jen vám zabírají místo ve skříni či sklepě, můžete je darovat potřebným či ji sdílet s lidmi ve vašem okolí. I když tyto věci pro vás ztratily hodnotu, neznamená to, že nemohou udělat radost někomu jinému. Pokud je věc rozbitá ale stále použitelná, můžete si ji svépomocí opravit na několika místech v Brně.

Snížení množství odpadu

Za rok 2015 bylo na území České republiky vyprodukováno necelých 27 milionů tun odpadu, z toho na obce připadá zhruba 3,7 milionů tun. Se stanovenými kvótami přichází nové nápady a technologie, jak odpad zredukovat. Lidé si uvědomují, že dnešní konzumní vzorce nejsou řešením, a začíná se znovu objevovat kouzlo směny či darování. Místo abychom funkční věci, které jsme buďto dostali, zdědili či zkrátka jen k nim ztratili vztah, vyhodili do popelnice nebo odnesli na sběrný dvůr, můžeme jim prostřednictvím rozličných způsobů najít nového majitele. Předejdeme tak vzniku odpadu a hromadění věcí na skládkách a sběrných dvorech.

Darování na dobrý účel

V případě, že se rozhodnete nepotřebnou věc darovat, máte několik možností, jak darování provést. Pokud neznáte osobně nikoho, komu by se daná věc hodila a rádi byste zároveň přispěli na dobrou věc, nabízí se nám několik řešení. Pokud se jedná o textil, knihy, hračky či drobné předměty, můžete využít některý z Nadačních obchůdků Veronica (tradičně na Pekařské 38, Palackého třídě 25 a Svážné 16 nebo nově na Panské 9).

Aktuální informace z nadačních obchodů naleznete zde.

Recyklační projekty re-use, re-nab a retro-use

Společnost Sako, jejímž vlastníkem je město Brno, nedávno spustilo tři nové projekty zabývající se znovupoužitím věcí. Projekt „RE-USE – Druhý život“ sbírá veškeré funkční nepotřebné věci kromě elektroniky. Ty se poté prodají za symbolickou cenu a výtěžek z nich jde na sbírku „Květiny pro Brno“, ze které je financovaná výsadba veřejné zeleně ve městě.

Nepotřebné věci (s výjimkou elektroniky) můžete odevzdat v zelených budkách na sběrných střediscích odpadu na ulicích Veveří (Út-So 9-13 a 14-18), Hapalova (Po 13-18, Út-Pá 9-13 a 14-18, So-Ne 9-12 a 13-17), Okružní (Út-So 9-13 a 14-18) a Jana Svobody (Po 14-18, Út-Pá 9-13 a 14-18, So 8-12).

Druhý projekt „RE-NAB“ se soustředí na shromažďování nábytku. Ten následně poputuje do domácností sociálně slabých nebo vybaví městské sociální byty. Pouze čalouněný nábytek nelze z hygienických důvodů recyklovat.

Pokud máte nábytek, který již nevyužíváte, můžete ho odevzdat v zelených budkách na sběrných střediscích odpadu na ulicích Veveří (Út-So 9-13 a 14-18), Hapalova (Řečkovice, Po 13-18, Út-Pá 9-13 a 14-18, So-Ne 9-12 a 13-17), Dusíkova (Brno-sever, Po 14-18, Út-Pá 9-13 a 14-18, So 8-12) a Jana Svobody (Brno-sever, Po 14-18, Út-Pá 9-13 a 14-18, So 8-12).

Každému se asi stalo, že našel doma něco po rodičích či po babičce, vyrobené před Sametovou revolucí. Pokud je vám líto takové výrobky vyhodit, můžete je odevzdat do protiatomového krytu 10-Z na Husově ulici. Projektem RETRO-USE, v rámci něhož sbírka předmětů probíhá, pomáhají darující i město Brno divadlům a jiným kulturním institucím či milovníkům retro předmětů.

Odevzdávat retro věci můžete denně kromě pondělí na Husově ulici mezi 11.30 a 18.00.

Více o projektech města Brna naleznete zde.

Darování věcí potřebným

Pokud nechcete využít ani jednu výše zmíněnou možnost darování a neznáte osobně nikoho, komu se daná věc hodila, můžete stejně jako v případě prodeje využít sociální síť Facebook a skupinu „Daruji za odvoz – Brno“. Ta slouží jako dobré odbytiště pro nepotřebné věci, a její další výhodou je mj. fakt, že poptávající počítá s tím, že si od vás darovanou věc sám odveze či odnese. Nepotřebné věci můžete také nabídnout na internetových stránkách: https://nevyhazujto.cz/#/home

Facebookovou skupinu Daruji za odvoz – Brno najdete zde.

Sdílení a půjčování věcí

Postrádáte něco, ale nechce se vám danou věc kupovat? Zkuste stránku Půjčím.to, která vám zprostředkuje zápůjčku přímo od majitele. Do vyhledavače zadejte, co přesně hledáte, a také vaši lokalitu (např. Brno) – takto vám web vyhledá lokální majitele dané věci, kteří vám ji půjčí.

Půjčit si můžete i automobil či kolo

Pokud nevlastníte automobil a rádi byste například jeli na dovolenou, můžete využít tzv. carsharingu neboli sdílení aut. K dispozici jsou například brněnské servery Ajo.cz nebo projekt Auto napůl (což je nejstarší carsharing v ČR), či ekologičtější elektromobily na webu Emuj.cz. Fungují tak, že se na webu zaregistrujete a nabijete si účet, ze kterého se vám poté odečítají ujeté kilometry. Poté stačí najít vám nejbližší automobil, zarezervovat si ho, odemknout a můžete jezdit. Přesto i sdílení automobilů má své limity – samotný aspekt sdílení automobilů je ekologický, jelikož jsou města méně zatížena automobilovou dopravou. Na druhou stranu stále automobily jezdí na neekologický benzín či naftu a těžba a přeprava zemního plynu plynovody je neekologická a bioplyn zatím není k dispozici. Elektroauta sice sama nezatěžují životní prostředí zplodinami, jenže elektřina v České republice je stále v drtivé většině vyrobena v uhelných (55 %) či jaderných (33 %) elektrárnách. Skutečně ekologickými by se automobily staly až tehdy, když by elektřina je pohánějící byla vyrobena z obnovitelných zdrojů.

Proto se pro pohyb po městě více než automobil hodí bicykl. Sdílení kol se, nejen v Brně, věnuje projekt Rekola. Na internetových stránkách si opět vytvoříte účet (členství pro všech 5 měst stojí 1199 korun ročně, jednorázová výpůjčka v rámci Brna pak 24Kč/hod), přes aplikaci na chytré telefony či SMS si najdete sobě nejbližší kolo, zadáním jeho čísla si vyžádáte kód na zámek, který vám obratem přijde, a můžete jezdit. Kolo potom vrátíte na Repoint (veřejně známé odevzdávací místo), anebo kamkoliv jinam (v tom případě označíte místo odevzdání na mapě v mobilní aplikaci).

Sdílení jakékoliv věci (sekačky, pily, šicího stroje, lopaty apod.) se věnuje server www.pujcim.to/

Brněnský projekt, který se rozšířil i do ostatních měst republiky, najdete na stránkách www.autonapul.cz

Auta s nádržemi na benzin a LPG jdou půjčit na www.ajo.cz/

Elektroautomobily sdílí brněnský web emuj.cz/

Oprava věcí ve sdílených dílnách

K dispozici vám mohou být sdílené dílny – jedna se nachází třeba na Holzově 7 v Líšni. Materiál pro tvorbu si jde zakoupit lokálně, třeba hned na sousední pile. Zaplatíte za čas strávený v dílně, rozdělané výrobky i pracovní oblečení si můžete uskladnit přímo v dílně. Pokud vyrábíte něco rozměrného, pracovníci dílny vám mohou (např. skříně) odvést autem domů. Potřebujete opravit kolo a chybí vám vybavení? Zkuste Bajkazyl na Dornychu, kde vám půjčí „vercajk“, k opravě si můžete dát pivo, anebo rovnou požádat zdejšího opraváře, aby vám za úplatu kolo profesionálně opravil. V případě vlastní opravy si zaplatíte pouze za dobu strávenou na stojanu. Jste kreativní a nechce se vám vyhazovat staré oblečení či jiný textil? Sdílená šicí dílna přímo na Moravském náměstí nabízí šest míst se šicími stroji, kde můžete kreativním způsobem dát třeba svému oblečení nový život. Stačí se zaregistrovat na internetu, zarezervovat si šicí místo, a můžete začít. Iniciativa Brno šije, která prostor provozuje, navíc nabízí kurzy zaměřené na různé druhy šití a vyšívání jak pro dospělé, tak pro děti.

Sdílená dílna Hobbylab v Líšni má otevřeno od úterý do pátku (16-20) a v sobotu a neděli (10-20). www.hobbylab.cz

Bajkazyl se nachází přímo pod vlakovým nádražím, vchod je z ulice Dornych (420/2a). Otevřeno je po-pá 13-23, so-ne 17-23. www.bajkazylbrno.cz

Kreativní prostor Brno šije najdete na Moravském náměstí 13 (v 6. poschodí). Za hodinu na šicím místě zaplatíte 50 korun. Registrujte se a místa rezervujte na www.brnosije.cz

 

Lokální prodej věcí

Pokud je daná věc ve funkčním stavu, poslední možností, kterou můžete udělat, je zpeněžit ji. Cokoliv prodat se dá hlavně tehdy, pokud jste uživatelem internetu. Abychom se vyhnuli vysoké ekologické stopě, snažíme se prodávat věci lokálně – při zadávání inzerátu do internetových bazarů proto specifikujeme, že chceme zboží prodat pouze v naší lokalitě. Uživatelé sociální sítě Facebook mohou využít nabídkových a poptávkových skupin, jako jsou např. „Buy and Sell in Brno“ (česky: Kup a prodej v Brně), „Prodám v BRNĚ“ a jím podobné. Mimo svět internetu lze prodat věci například na bleších trzích. Ty se v Brně konají každou sobotu v Pasáži Alfa minimálně jednou za měsíc. Pro prodejce je však nutná registrace na webových stránkách a zaplacení poplatku 75 korun za metr do 3 dnů před konáním trhu.

Více informací o brněnských bleších trzích naleznete na těchto stránkách.

Facebookovou skupinu Buy and Sell in Brno najdete na tomto odkaze, skupinu Prodám v Brně potom zde.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 20. 1. 2021