Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Rodiče si chtějí pořídit klimatizaci. Je to v našich podmínkách opravdu nezbytné a jak jim to vymluvit?

17. 10. 2023
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Klimatizaci se pokud možno vyhněte. Nebo ji pořizujte až po vyzkoušení a zavedení všech ostatních opatření – protože pak nejspíš zjistíte, že vlastně není potřeba. Problémy klimatizace jsou přinejmenším dva: Spotřebuje obrovské množství energie. Pravděpodobně zaplatíte víc za letní chlazení než za zimní topení. A nejde o nic zdravého. Navíc je obvykle nastavená na velmi nízkou teplotu a přechody z venkovního horka do vnitřní zimy lidé velmi často odstonají. Ono se to nezdá, ale když je venku přes 30 °C a doma máte (na zimu optimálních) 20 °C, je to pořádný šok. V obou směrech. Rozdíl teplot by měl být maximálně 5 °C

Kroky předcházející klimatizaci:

Dům pořádně zateplete. Silná vrstva účinné izolace chrání jak před chladem, tak před horkem. Energeticky extrémně úsporné a velmi izolované pasivní domy mají velmi nízkou spotřebu energie na vytápění a chlazení nepotřebují.

Větrejte v noci, ve dne okna neotevírejte (nebo jen na nutnou výměnu vzduchu stejně jako v zimě). 

Instalujte venkovní žaluzie a zatahujte je, když slunce nejvíce svítí. Velmi dobře fungují také slunolamy, markýzy nebo popínavé rostliny (na zimu opadají a nestíní).

Pořiďte si na střechu fotovoltaické panely. Když už opravdu klimatizaci chcete, tak můžete tuto levně vyrobenou elektřinu propálit doma. Tady se ideálně potkává maximální výroba elektřiny s maximální spotřebou.

Autor: Renata Placková; Ekologický institut Veronica

Další dotazy z kategorie: Domácnost, nakupování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024