Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Voda z kohoutku, kreslil R. Pospíšil

Životadárná voda

Kvalita a dostatečné množství vody je klíčovým problémem součastnosti. V následujících letech lze očekávat postupný úbytek vody a nerovnoměrné rozložení srážek během roku v souvislosti s celkovou změnou klimatu. S vodou bychom se proto měli naučit správně hospodařit. Dobré hospodaření s vodou v urbanizované krajině je strategickým adaptačním opatřením na klimatické změny, které nám umožní žít a cítit se lépe v krajině ovlivněné klimatickou změnou.

Jednou z možností, jak správně nakládat s vodou, je snižovat její spotřebu, popřípadě používat vodu užitkovou místo vody pitné. Při výstavbě a rekonstrukci domu uvažujme nad možnostmi využívání šedé vody (voda z mytí) na splachování WC a srážkové vody na praní a zalévání zahrady. K čištění odpadní vody můžeme využít přírodě blízkých způsobů, jakými jsou např. kořenové čistírny odpadních vod, zejména v decentralizovaných oblastech, jako jsou chaty a chalupy, kde chybí napojení na kanalizaci.

Další aktuální otázkou současnosti je kvalita našich povrchových vod. V souvislosti s nárůstem koncentrace fosforu v minulých letech je třeba sledovat aktuální stav povrchových vod využívaných k rekreaci či jako zásobárna pitné vody. Kvalitu vody můžete ovlivnit vybíráním čisticích prostředků šetrnějších k životnímu prostředí (zárukou šetrnosti je např. značka Ekologicky šetrný výrobek), jejich přiměřeným dávkováním, případně chytrými čisticími metodami, např. utěrky z mikrovlákna, ocet místo chemie.

Rozšířeným nešvarem je nákup balených vod namísto pití pitné vody z kohoutku. Brněnská pitná voda z kohoutku je velmi kvalitní, navíc vždy čerstvá a dostupná. Pitím vody z kohoutku navíc přitom neztrácíme čas s nošením těžké balené vody domů, nevytváříme zbytečný odpad, nepodílí-me se na emisích z přepravy balené vody. Voda z kohoutku je přibližně stokrát levnější než balená. Dobrým, ale mnohdy zapomínaným zvykem je podávání kohoutkové vody k jídlu či vínu v restauracích. Nebojte se o vodu požádat.

Natočte si kohoutkovou!

Líbí se Vám spot? Sdílejte jej na sociální sítích nebo doporučte kinu ve Vašem městě k odvysílání před začátkem projekce filmů!


Světový den vody - 22. března

Světový den vody je vyhlašován již od roku 1993, jeho cílem je poukázat na význam pitné čerstvé vody a nutnost s vodou nakládat udržitelným způsobem. Vyhlášení Světového dne vody reaguje zejména na nerovnoměrnost využívání pitné vody ve světě. Zatímco v některých zemích se vodou zbytečně plýtvá, případně se hodnota  "modrého zlata" nedoceňuje, v jiných zemích není pitná voda dostupná vůbec.

Česká republika patří k zemím, kde se v posledních letech rozšířil nákup balených vod, které zbytečně zatěžují životní prostředí zbytečným odpadem - PET láhvemi, ale i  emisemi z přepravy, vyčerpáváním zásob minerálních vod ad. Přitom česká voda z vodovodu je velmi kvalitní a mnohdy i  kvalitnější než voda balená. (O pitné vodě balené i nebalené čtěte níže).

Velké neúcty se vůči pitné vodě dopouštíme, i když ji používáme na splachování toalet, zalévání zahrady a květin nebo na praní. Pro tyto účely je plně dostačující používat vodu srážkovou nebo-li „dešťovku“.

 

Nevíte, jak se chovat k vodě přátelštěji? Zde je několik tipů:

  • dejte si na dvůr sud na zachytávání dešťové vody – vodu můžete využít na zalévání zahrady. Podrobnosti.

  • chcete stavět nový dům nebo rekonstruovat starý? uvažujte o dvojích rozvodech vody – dešťovku nebo tzv. šedou vodu z koupelen můžete využít na splachování toalet, dešťovou vodu potom na úklid a praní. Podrobnosti.

  • vyhýbejte se nákupu balených vod a natočte si raději kohoutkovou

  • starým dobrým byť zapomenutým zvykem je podávání pitné vody z kohoutku v restauracích ke kávě či jídlu – pomozte zvyk otřepat a žádejte kohoutkovou v restauracích

  • pomozte nám propagovat myšlenku pití vody z kohoutku – pošlete náš spot o vodě Vašim přátelům přes sociální sítě (je také dostupný na Facebooku Ekologického institutu Veronica a na Youtube kanálu) nebo jej nabídněte k odvysílání vašemu kinu – rádi pošleme ve vysokém rozlišení

Pokračujte ve čtení

Úspory vody v domech a u domu

Chemické látky ve vodě

O vodě bez obalu, informace, proč si nekupovat balené vody

 

 

 
 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024