Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Vytápění: Jak si mohu v zimě zachovat tepelný komfort a přitom šetřit peníze i klima?

19. 10. 2023
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Prvním krokem je snížit teplotu vytápění. Optimální teploty obytných místností jsou 17 - 20 °C, na spaní stačí i méně. V předsíni a na chodbách stačí ještě méně, klidně jen 14 -16 °C. Většinou se domácnosti vytápějí na mnohem vyšší teploty (i více než 22 °C) a přitom každý stupeň nahoru (nebo dolů) znamená několik procent nákladů na vytápění.

Další cestou je odložení topné sezóny. Nezačínejte vytápět dům naplno hned jak klesnou venkovní teploty. Pokud netrávíte doma celý den, tak ráno a také večer na spaní stačí poměrně nízké teploty (a na spaní jsou i mnohem zdravější a příjemnější). Pokud to nemůžete nastavit sami, tak se zkuste domluvit s majitelem bytu nebo domu.

Vnímání teploty je hodně subjektivní – a na ledasco se dá zvyknout. Jak na (v našich podmínkách časté) vysoké teploty doma, tak na podstatně nižší. Tělo se dokáže výborně přizpůsobit – ostatně venkovní teploty se silně mění v průběhu roku. Venku dokážeme být celkem pohodlně jak v mínus deseti, tak v plus třiceti stupních, je to jen otázka oblečení.

Výhodné je také rozrůznění zdrojů tepla, minimálně v přechodných obdobích (jaro/podzim), kdy není potřeba vytápět celý dům nebo byt. Na to se hodí např. krb nebo krbová kamna (v kombinaci s kotlem nebo ústředním topením používanými v opravdové zimě), případně jiné zdroje sálavého tepla zapínané jen občas na zahřátí.

Větrejte krátce a s průvanem – otevřete okna/dveře proti sobě, aby pořádně táhlo. A po pár minutách je zase řádně zavřete. Tím se vymění vzduch a nevychladnou stěny.

Je vám doma zima?

Zateplete sami sebe. Nejsilněji chlad vnímáme od nohou – pořádné ponožky a teplé domácí boty jsou základ. Hodí se i teplá mikina nebo svetr, pléd přes nohy nebo „sedací pytel“ z hřejivé látky. Velmi dobře funguje ledvinový pás „kočka“ přes záda (a ještě lépe skutečná kočka na klíně, mimochodem, kočky i psi mají přirozenou tělesnou teplotu 37 – 39 °C, takže vážně hřejí). Teplo na ta správná místa přinese také termofor s horkou vodou nebo nahřívané polštářky s peckami.

Investujte do hřejivé peřiny. Nemusí jít o pruhovanou duchnu z husího peří tlustou přes půl metru, ale v promrzlých roubenkách dobře věděli, proč je důležitá. Na spaní potřebujeme dostatečné teplo na tělo a chladnější vzduch na dýchání. Takže deku si pořiďte v letní a zimní verzi. Nebo na zimu povlečte dvě do jednoho povlaku.

Dejte si pozor na průvan, okna a vnější dveře by měly mít řádné těsnění. Pomůže také závěs ze silné látky před dveře nebo textilní válce, aby oknem netáhlo. Po západu slunce také zatahujte rolety, žaluzie a závěsy – drží teplo v domě.

Hodí se i horké nápoje, nejlépe čaje – pocit tepla spolehlivě přivolá zázvor a skořice, ale také heřmánek a meduňka. Alkohol moc nefunguje – sice je po něm pocitově tepleji, ale rozšiřuje cévy na povrchu těla a to pak teplo intenzivně ztrácí. 

Autor: Renata Placková; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Domácnost, nakupování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 4. 2024