Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Otázky a odpovědi z ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radí

Najdete tu zpracované odpovědi na otázky, které obdržela Ekologická poradna Veronica.

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Poslední otázky

Kolik kilogramů skleníkových plynů odstraním výrobou kilogramu biouhlu?

Kolik kilogramů CO2 odčepám z atmosféry, když si vyrobím jeden kilogram biouhlu?
Biouhlem se nazývá biomasa zuhelnatělá za účelem aplikace do půd. Od možná stále ještě známějšího dřevěného uhlí se biouhel liší tím, že je drobnozrnný (neobsahuje větší kusy) a že výsledný  produkt se nepoužívá jako palivo. Pokud jde o živiny, je složení biouhlu (až na snížený obsah dusíku) téměř stejné jako vstupní biomasa. Největší část…

Zobrazit celou odpověď

Od černého prachu k barevné obloze Černý střelný prach – směs ledku, síry a dřevěného uhlí – kdysi poháněla všechny střelné zbraně. Pro velké množství spalin, které tak vznikají (vzpomeňte na kouřící hlavně) se u zbraní už pár desítek let používá bezdýmný prach (základem je nitrocelulóza), který kolikrát jako prach ani nevypadá. Černý prach se ale…

Zobrazit celou odpověď

Jak je to s recyklací fotovoltaických panelů?

Lze recyklovat fotovoltaické panely? Není recyklace moc energeticky náročná? Vyplatí se?
Recyklace fotovoltaických panelů se teprve rozbíhá a v průběhu nejbližších desetiletí bude objem vyřazených nebo zničených panelů narůstat. Nicméně pro recyklaci se rozbíhá již osvědčený systém povinného zpětného odběru, obdobný jako funguje pro jiná elektrozařízení. Recyklace by po technické stránce neměla představovat zásadní problém: Většinu…

Zobrazit celou odpověď

Uhlíková tlapka, tedy produkce skleníkových plynů způsobená chovem domácích zvířat jen pro radost, má původ zejména v jejich krmivu. V tomto ohledu jsou nejproblematičtější tolik oblíbení masožravci – kočky a psi. Čím větší zvíře, tím více krmiva – s velikostí psa roste uhlíková stopa. Kočky jsou na tom obdobně jako malí psi. Uhlíkově méně produktivní…

Zobrazit celou odpověď

Biouhel aneb Jak mohu snížit svoji uhlíkovou stopu ukládáním uhlíku?

Jak mohu svůj uhlík uložit pod zem?
Zachycování a ukládání uhlíku - CCS Místo dosavadní těžby uhlíku (tedy uhlíkatých paliv) je potřeba se pustit do činnosti opačné, uhlík z ovzduší ukládat do země. Označuje se to jako Carbon Capture and Storage, CCS, tedy záchyt a ukládání uhlíku. Obvykle se pod tím ale myslí proces, kdy se zachytává oxid uhličitý a vtlačuje se do porézních…

Zobrazit celou odpověď

Celkový počet odpovězených dotazů 426. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 5. 2023