Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Rezervace v ohrožení

Přirozenou podobu hájku narušuje šíření nepůvodních druhů rostlin. Z dřevin to je například javor jasanolistý, který rychlostí růstu předčí naše domácí stromy a konkurenčně jim brání ve zmlazování. K jeho kácení se již v minulosti přikročilo. Z bylin je v hájku masivně rozšířená netýkavka malokvětá, ze zahrádek hrozí rozšíření agresivní slunečnice topinabur. Všechny potenciálně invazní druhy je třeba kontrolovat a případně přikročit k jejich odbornému odstraňování.

Kromě toho Černovický hájek ohrožuje také člověk. Nejvidi-telnějším problémem je znečišťování. Z železnice a dálnice se do hájku splavují toxické látky a soli, přirozený klid prostředí je poškozován hlukem a prachem. Zejména v minulosti v okolí zahrádek vznikaly černé skládky, zabránit se nedalo ani hromadění drobného odpadu zanechávaného návštěvníky. I proto se konaly společné akce v rámci kampaně Ukliďme Česko, kdy se díky dobrovolníkům daří rezervaci udržet čistou. Problémem je i zimní přikrmování zvěře, které zde myslivci bez povolení provádějí a tím zvyšují znečištění vody a půdy nežádoucími živinami.

Velkým potenciálním ohrožením je další zmenšování plochy rezervace. Sice již nehrozí jeho vykácení a například zastavění, v rámci plánovaného rozšíření blízké železnice hrozí poškození sice malé, ale zato nejcennější podmáčené části hájku. Případná výstavba představuje dokonce riziko znehodnocení zásob podzemní vody.

Největším problémem, se kterým se hájek dlouhodobě musí potýkat, je snižování hladiny spodní vody. Zde se částečná pomoc nabízí sama v přirozeném zanášení odvodňovacích koryt, která tak již nebudou moci plnit svou funkci. Pokud ale vysychání krajiny vinou klimatické změny bude pokračovat i nadále, je možné, že lužní háj tak, jak jej známe, zanikne úplně.

 

Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 4. 2024