Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Divadelní představení

V rámci ekologicko-osvětové kampaně uvádí Veronica a její amatérský divadelní soubor Verdis - Veroničí divadelní soubor (dříve A.I.D.S) každoročně divadelní představení. Většinu her od roku 2000 napsal Mojmír Vlašín, někdy spolu dalšími kolegy.

Tři zlaté klasy Dědyše Vševědyše aneb Tragikomická pohádka o půdě

Světová premiéra v divadle Husa na Provázku v Brně v únoru 2017. Video záznam divadelního představení.

PŘÍLIŠ VELKÁ CENA aneb Jak šla pohádka do háje

Světová a osvětová divadelní hra význačného autora Mojmíra Vlašína. Světová premiéra v březnu 2016 v divadle Husa na Provázku. Video záznam divadelního představení.

Vrtule aneb cesta do Banátu a zase zpátky

Cestopisný trajler částečně v jazyce banátských Čechů od autorů Mojmíra Vlašína a Pavla Klvače o životě banátských Čechů a střetech tračního a moderního. Světová premiéra a derniéra proběhla v DIvadle Husa na Provázku 21. února 2015.

Žumpa Ekosurrealistické drama s lehkým erotickým nábojem a silným environmentálním apelem

Autoři Mojmír Vlašín a Pavel Klvač, produkce Ekologický institut Veronica. Světová premiéra a derniéra proběhla v dIvadle Husa na Provázku 7. února 2014. Přečtěte si recenzi v časopise Veronica č. 1/2014, podívejte se na fotografie z představení.

Liška Tupouška aneb Pytlákova schovanka (experimentální opera)

Experimentální opera Mojmíra Vlašína a Báry Stáňové měla premiéru a derniéru v únoru 2012 v Brně. Hra se mj. zabývá životem ve stanici pro handicapované živočichy. Fotografie z představení.

Jeňýček, Mařenka a ekostařenka aneb Pohádka o permakulturní chaloupce

Hra Mojmíra Vlašína. Divadelní představení k 25. výročí časopisu Veronica. Premiéra byla v únoru 2011 v Brně.

Brněnská pře - hra daleká skutečnému umění

Divadelní kus, surfující na tenkém pomezí tragedie a komedie, zavádí diváka do zdánlivě neatraktivního prostředí nejrůznějších úřadů, kde se rozhoduje o bytí a nebytí projektu na vyčistění brněnské přehrady. Se zatajeným dechem diváci pozorují rozsáhlou při inženýrů a ekologů s úředníky všech kalibrů. Hra je provedena formou divadloautomatu, kdy diváci sami hlasováním ovlivňují, jak se hra bude vyvíjet, a dokonce, jak skončí.
Světová premiéra a derniéra v březnu 2010 v divadle Husa na provázku v Brně. Autoři Mojmír Vlašín a Světlana Jálová.

Y a M aneb Tisková konference z prvního setkání Yettiho a Mauglího Nepálu

Na motivy R. Kiplinga, Autor: Mojmír Vlašín, Odborní poradci: Aleš Máchal, Ivo Dostál, Naďa Johanisová, Světlana Jálová. Světová premiéra a derniéra v únoru 2009 v divadle Husa na provázku Brně. Soubor vystupuje už pod novým názvem VERDIS. Fotografie z představení.

R.Ú.S. (Racionalizace územních systémů)aneb Kolektivní drama ze zákulisí Ústavu pro projektování přírody

Světová premiéra a derniéra v listopadu 2008 v Brně. Autoři Mojmír Vlašín a Tom Havlíček. Drama na motivy Čapkova románu. Hra diváka zavadí do projekčních ateliérů, kde šílený vědec vyprodukuje rostlinozvíře, které požírá samo sebe i všechno okolo. 

Inspektor Colleno - detektivní drama ze zákulisí inspekce životního prostředí

Světová premiéra a derniéra - listopad 2007. Hra autorů Mojmíra Vlašína a Petra Pařila z prostředí České inspekce životního prostředí. Drama nenásilnou a místy i násilnou formou vysvětlovalo fungovaní této instituce na konkrétních případech v malé vesničce Pozlátka. Obnovená premiéra v březnu 2018 v Brně. Video z celého představení (obnovená premiéra v březnu 2018 v Brně).

Certifikátor 2 aneb Ekologicko-osvětové drama na Gogolovské a predátorské téma

Světová premiéra a derniéra únor 2007, autoři Mojmír Vlašín a Michal Rezek. Tato edukativní hra propagovala systém certifikace ekologického lesnictví FSC.  Ukazovala, jak složité je proniknout s novými tématy do krásného, ale konzervativního lesnického řemesla.

Perly sviním aneb Oficiální záznam z neoficiálního jednání vlády

Světová premiéra a derniéra duben 2006. Tato hra byla sehrána u příležitosti předávaní cen Ropák roku a byla sestavena s anti-ekologických výroků, které byly shromažďovány po mnoho let organizací Děti Země.

Natura na vsi aneb záznam ze zasedání zastupitelstva obce Habrůvka, sto let po odchodu bratří Mrštíků

Premiéra a derniéra listopad 2005. Tato hra vysvětlovala nenásilnou a hravou formou základní principy vytváření soustavy Natura 2000 v ČR a potíže jejího projednávaní na jihomoravské vesnici.

Broučci

Pohádka se špatným koncem. Hru na motivy Karafiáta, Čapka, Sekory a Týneckého sepsal Mojmír Vlašín a soubor ji nacvičil v únoru  2005. Ve čtyřech obrazech v komunitě broučků a jiného hmyzu plasticky vyvstává problém, co s přemnoženým člověkem: hubit či nechat být. Hra pohlíží na problém kůrovců na Šumavě z úplně jiného konce. Fotografie z představení.

Lucerna aneb Čtená zkouška restituční mýdlové ekopsychonovely

Autoři: Hudec, K, Obrtel, R., 2003 . Hra na Jiráskovské téma vysvětluje, jak by vypadala Lucerna po 120 letech. Zase jde o lípu a tentokrát i o restituční nárok paní kněžny.

Jablko aneb Přímý přenos z jednání elity národa soustředěné v parlamentu.

Hru sepsal M. Franek a M. Vlašín v roce 2002 s úmyslem představit způsob řešení ekologické problematiky v nejvyšším zákonodárném sboru.

Labyrint ekologické výchovy aneb Recyklovaný Komenský

Autoři Vlašín, M., Máchal, A. se pokusili v roce 2001 vysvětlit akční plán ekologické výchovy prezentovaný Ministerstvem školství.

Hypernové mlýny

Hra Mojmíra Vlašína a Michala Franeka měla premiéru a derniéru v roce 2000. Děj se odehrává okolo roku 2050 v euroregionu NUTS 2- jižní Moravia. Státní akciová společnost s ručením omezeným Povodí Čech a Moravy má být  prodána v holandské dražbě. Před prodejem musí být vyřešen jeden z nejdůležitějších problémů a to je revitalizace Hypernových mlýnů. Nádrže jsou spuštěny o 95 cm a všechny zarůstají vodní vegetací.  Nejhorší je situace na prostřední nádrži , která zarůstá mutovanou  kukuřicí firmy MORDSALTO, jejíchž produktů se chopila skupina  ruských mičurincú a zkřížila ji s rákosím. Situace se zarůstáním nádrží  se stává hrozivou a proto je k této problematice svolána schůzka se  zahraničními experty. Pozvaní jsou experti z Ruska a USA.

Zelená Karkulka. Edukativní soudnička s predační zápletkou

Hra M.Vlašína a M. Franeka měla premiéru a derniéru v roce 2000. Pochopitelnou formou vysvětlovala aplikaci zákona o náhradě škod způsobených vybranými zvláště chráněnými druhy živočichů.

Všechny akce představují originální, a pokud je nám známo v ČR zatím (bohužel) jedinečnou formu ekologické výchovy a osvěty. Budeme velmi rádi, bude- li chtít někdo naše hry použít. Prosíme, kontaktujte nás.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024