Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Ohrožené druhy

Ochrana obojživelníků

V České republice jsou legislativně chráněné všechny druhy s výjimkou skokana hnědého (Rana temporaria) a čolka dunajského (Triturus dobrogicus). Zabýváme se dlouhodobě jejich ochranou. Sledujeme místa, kde dochází k kolizím mezi dopravou a táhnoucími obojživelníky a sledujeme místa rozmnožování obojživelníků. Uvítáme informace o výskytu obojživelníků v České republice.

Ochrana plazů

Foto ještěrky Všechny naše původní druhy plazů jsou zvláště chráněné. Pokud jde o záznamy v červené knize či červeném seznamu tak v kategorii kriticky ohrožené je 6 druhů, v kategorii silně ohrožené jsou 4 druhy a v kategorii ohrožené je 1 druh.

Jedním ze základů ochrany plazů je znalost míst jejich výskytu a informace o početnosti populací. Amatérské sledování plazů je velmi důležité a bude vděční za každou hodnověrnou zprávu o jejich výskytu.

Ochrana netopýrů

Obrázek publikace Ochrana netopýrů V rámci celostátního  programu ČSOP  Biodiverzita běží podprogram Netopýři, který Veronica  koordinuje. Zabýváme se aktivní ochranou netopýrů a připravili jsme Metodiku sledování netopýrů. Pravidelně vyprošťujeme zbloudilé netopýry z bytů a dalších pro ně nevhodných prostor a přemisťujeme je na vhodná stanoviště ve štolách, jeskyních či v lesích apod. - na brněnsku nás lze v této oblasti kdykoliv kontaktovat. Nejpopulárnější akcí v oblasti ochrany netopýrů je Evropská noc pro netopýry. Tato noc se pořádá téměř ve všech zemích Evropy, které podepsaly mezinárodní dohodu o ochraně netopýrů. V naší ekologické poradně lze zakoupit publikaci Ochrana netopýrů. Tato populárně-naučná knížka podává přístupnou formou základní informace o netopýrech a jejich ochraně. Publikaci si lze objednat i přes internet v našem elektronickém obchodě. Udělejte si sami budku pro netopýry.

Obrázek hnízda na dřevěném sloupě Ochrana ptáků

Přečtěte si vše o vyvěšování budek, o zimním přikrmování ptáků i tom, jak chránit ptáky před úrazy na skle.

Ochrana čápa bílého

Budování náhradních hnízdních podložek pro čápy bílé na samostatných sloupech se stalo trvalou součástí aktivit Veroniky. Celkově ve spolupráci s dalšími organizacemi bylo postaveno za deset let 29 podložek. Obsazenost je 30 procent, což je u těchto ptáků celkem dobrý výsledek. V letech 2005 a 2011 byla provedena revize obsazených i neobsazených podložek.

Ochrana dřevin

Obrázek publikace Vánoční stromkyVánoční stromky - zpátky do lesa

Aktivita a myšlenka projektu spočívá v předvánočním prodeji jedlí bělokorých v květináči, které po Vánocích zůstanou na zahrádkách a nebo se vysazují do lesů. Nabízíme tak alternativu živých vánočních stromečků k řezaným, aby lidé mohli využít tradic vánočních svátků k podpoře městské zeleně nebo lesa výsadbou naší původní dřeviny jedle bělokoré. Stáhněte si příručku Vánoční stromky, která s Vám pomůže zorganizovat prodej vánočních jedliček i u Vás (nové vydání).

Více o vánočních jedličkách.

Ochrana stromů ve městě

Ekologický institut Veronica se dlouhodobě věnuje ochraně stromů ve městě, především ve městě Brně.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 3. 6. 2024