Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Co dělat, když se v lese děje něco nesprávného

Kategorie: Ochrana přírody a krajiny

Co dělat, když se v lese děje něco nesprávného, když se například ničí se cesty nebo když se kácí v rozporu se zákonem?

Odpověď revidována: 24. 8. 2016 (původní odpověď: 18. 5. 2016)

Hospodaření a další činnosti prováděné v lesích se řídí tzv. lesním zákonem č. 289/1995 Sb. Za jeho dodržování a za stav lesa je v prvé řadě zodpovědný jeho majitel, proto se nejprve obraťte na něj.

Nevíte-li, kdo je majitelem lesa, můžete si dohledat vlastníka lesního pozemku v katastru nemovistostí: http://nahlizenidokn.cuzk.cz. Místo si vyhledáte v mapě a kliknutím do ní zjistíte více informací o pozemku a jeho vlastníkovi. V Brně a okolí můžete využít stránku http://lesweb.brno.cz/, zde si přejdete na lesní oblasti. Když vyhledáte příslušný kus lesa, tak si na něj kliknete a z možností si vyberete: prozkoumat. Objeví se vám majitel lesa. Jsou-li pak vlastníkem Lesy ČR, dohledejte si kontakty na konkrétní lesní správu na webu www.lesycr.cz.

Na činnost vlastníka pak dohlíží státní správa lesů, kterou vykonávají obecní úřady obcí s rozšířenou působností. V Brně je to Magistrát města Brna, Kounicova 67, 601 67 Brno, Odbor vodního a lesního hospodářství a zemědělství, tel. 542174036, 721833863, email: [email protected]

Kontrolu vlastníka i úřadu může provádět Česká inspekce životního prostředí, v Brně pak její Oblastní inspektorát ČIŽP Brno, Lieberzeitova ul. 14, tel: 545 545 111, 731 405 100, email: [email protected]

Jste-li bezprostředním svědkem nezákonného jednání v lese (vjíždění na motorkách, nelegální kácení), volejte policii ČR.

 

Aktivita je podpořena v rámci projektu Environmentální poradenství aktivně, profesionálně a místně zakotveně. Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz
Logolink programu Fondu NNO

Autor: Mojmír Vlašín
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Ochrana přírody a krajiny“

Celkový počet odpovězených dotazů 403. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 11. 10. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube