Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Nivy Moravy a Dyje

Veronica již řadu let spolupracuje se slovenskou nevládní organizací Daphne a rakouským WWF na projektu ochrany a trvale udržitelného využívání údolní nivy Moravy a Dyje v prostoru jižní Moravy, jihozápadního Slovenska a severovýchodní části Rakouska.

Vyústěním spolupráce nevládních organizací bylo vytvoření Trilaterální ramsarské platformy. K ustavení této struktury bylo formulováno Memorandum o porozumění, dokument o ochraně ramsarských lokalit trilaterálního území, které podepsali představitelé Ministerstev životního prostředí ČR, SR a Rakouska. Dlouholetá spolupráce dosáhla mezinárodního uznání, Cenu Ramsarského výboru, která byla organizacím udělena na základě výjimečných výsledků dosažených v oblasti rozumného využívání mokřadů, obnovy mokřadů, vzdělávání a zvyšování povědomí veřejnosti. Zpočátku byla trilaterální spolupráce zaměřena zejména na sledování a hodnocení situace v uvedeném trilaterálním prostoru z hlediska ochrany přírody s ohledem na plánované budování kanálu Dunaj-Odra-Labe.

Výsledkem byl poziční dokument nazvaný Kanál Dunaj-Odra-Labe: příležitost nebo hrozba? (ke stažení), který byl publikován a předán Evropské komisi do Bruselu jako oponentní názor k záměru dopravní lobby.

Veronica se i nadále zúčastňuje jednání platformy, kde se snaží především prosadit urychlené vyhlášení CHKO Soutok, jejíž hranice byly stanoveny jako výsledek budovaní soustavy Natura 2000.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024