Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Vánoce nazeleno. Na Ježíška s důvtipem.

Pro většinu z nás jsou Vánoce spojeny kromě jiných rituálů samozřejmě s vánočními dárky, kterými obdarováváme své blízké. Přitom zároveň tušíme, že přepych a plýtvání „není zadarmo“, ale že tyto dárky nemusí nutně znamenat drancování přírody ani naší peněženky. Máme řadu možností, jak pořídit takové dárky, které znamenají menší nebo žádnou zátěž pro životní prostředí, případně které mohou pomoci a udělat radost i jiným. Je to však i otázka rodinných zvyklostí a ochoty je měnit.

Přinášíme vám několik tipů na Vánoce šetrnější jak k přírodě, tak k vám samotným a mnohdy i k vaší peněžence.

Dejme si letos předsevzetí už před Vánoci a slibme sami sobě i svým blízkým více času a pozornosti sobě navzájem a méně výběru nadbytečných dárků, dekorací a jiných zbytečností. Méně času uprostřed spěchajících davů a více času v kruhu svých blízkých, těch, na kterých nám skutečně záleží.

Obrázek vánočních stromů, kreslil R. Pospíšil

Kam s ním?

Ani ve vánočním období bychom se neměli nechat strhnout davem a rezignovat na environmentálně šetrné chování. Vánoce jsou svátky klidu, míru, ale ve zvýšené míře také nákupů. Abychom vánočními nákupy nevytvořili také velké množství odpadů, je potřeba si vše trošku rozmyslet. První krok se dá udělat ještě před návštěvou obchodu (pokud předem neusoudíme,že vlastně není potřeba) tím, že si z domu s sebou do obchodu vezmeme síťovku nebo plátěnou tašku a přibalíme i staré igelitové sáčky. Vlastní taška nám ušetří koupi nové igelitky a tím i životní prostředí. Stejně tak není nutné o Vánocích rezignovat na třídění odpadů. Pokud jsme obdrželi dárky v podobě nového oblečení, není nic jednoduššího než to staré poslat tam, kde ještě dobře poslouží – třeba ho nabídnout známým, darovat do různých charitativních sbírek nebo odnést do nadačního obchůdku Veronica

Co darovat

Darujte ostatním svůj čas, pozornost či práci (např. v podobě poukazu na hlídání dětí nebo budoucí libovolné výpomoci). Nejkrásnějšími dárky jsou zážitky, na které budete rádi vzpomínat. Udělejte si čas na lidi, které máte rádi, naplánujte společnou dovolenou, naučte své blízké běžkovat, pošlete tatínka na koncert, maminku na masáž, partnerovi či partnerce nadělte kurz, po kterém touží. Věnovat lze desítky typů permanentek, vstupenek či poukázek: do divadla, na koncert, do kina, na bazén, na jízdy na koni, putování za vínem, masáže, výlet po Baťově kanálu či jiných cestách. Předplatit je možné blízkým také nákupy v prodejnách zdravé výživy či nákup fairtradového zboží. Darováním některých ze slevových karet na vlak podpoříte k přírodě šetrnější cestování.

Darovat můžete také různé k přírodě šetrné nebo charitativní dary. Potěšte své blízké příspěvkem na výkup pozemků a navrácení přírody do míst, odkud byla dříve vytlačena (Místo pro přírodu), nebo přímo kusem lesa v Bílých Karpatech. Můžete zajít ještě dál a darovat kus deštného pralesa v jednom z vámi vybraných států Jižní Ameriky. Je-li pro vás kus lesa nebo louky příliš abstraktní, můžete svým blízkým darovat konkrétní strom v jedlobukovém lese na východě Slovenska. Milovníci zvířat mohou podpořit blízký útulek, adoptovat si ohroženou břehuli nebo pomoci s ochranou velkých šelem v Česku finančním příspěvkem, svou účastí při monitoringu nebo koupí "šelmího obrázku“. Některé útulky, jako například SOS kočky Hodonín, nabízejí možnost adopce kočky na dálku. Svou podporu můžete také směřovat i k exotičtějším druhům zvířat.

Můžete také uvažovat o podpoře nějakého ústavu sociální péče, například Hospice u svaté Alžběty, nebo o pomoci dětem v zahraničí formou adopce na dálku. Skvělý je i projekt Člověka v tísni skutečný dárek, jehož prostřednictvím můžete chudým lidem v Africe věnovat například kozu, šicí stroj či kanystry na vodu. Velmi potřebným darem je aktuálně podpora lidí zasažených ebolou.

obrázek vánoční hvězdy

Cesta dárku

Pokud se rozhodneme pro dar věcný, je dobré si uvědomit, jaká byla jeho cesta, než se dostal pod stromeček. Je to dárek pocházející z opačné strany zeměkoule, od sousedky, která krásně vyšívá, nebo ho vytvoříte sami? Vlastnoručně vyráběné dárky dávají skoro všechny malé děti, ale jen velmi málo dospělých. Dárky, kterým věnujete svůj vlastní čas, vždy potěší, třebaže nejsou dokonalé. Rukodělná výroba sice vyžaduje vklad ve formě práce a času, který se mnohdy z ekonomického hlediska „nevyplatí“, její hodnotou je však radost z výroby a porozumění procesu, který se ve výrobě skrývá. Nepravidelnosti, kterými se taková věc liší od strojové výroby, se pak stávají její „duší“ – zdrojem porozumění pro toho, kdo ji dostane jako dar. Navíc tyto dárky mohou mít malou ekologickou stopu – když jsou vyrobeny z místních nebo recyklovaných surovin.

Inspirací mohou být doma nasušené bylinky, jablka či houby, podarovat můžete domácí marmeládou, batikovaným tričkem, upletenou šálou, květinou vypěstovanou v květináči, šitým polštářkem plným pohankových slupek. Pro méně rukodělně zdatné může být motivací složení básně či písně, popř. jednoduché ruční úkony, jako je výroba originálních obalů na dárky z těch loňských či ušití plátěných pytlíků na dárky s vánočními motivy, které vydrží řadu let; ostatně děda Mráz, Weihnachtsmann, Santa Claus i Mikuláš nosí dárky v obyčejném pytli!

obrázek budky

Pokud si přesto nevěříte natolik, abyste se pustili do vlastní tvorby, můžete se obrátit na různé chráněné dílny. Krásnou dřevěnou hračku můžete například pořídit V Růžovém sadu, látkovou třeba ze Sansimonu, stejně jako opletený demižon nebo stoličku. Lněnou tašku, která vašim blízkým ušetří desítky igelitek, můžete koupit například v občanském sdružení Český západ. Chráněné dílny nabízejí výrobky pěkné a kvalitní a vás může hřát u srdce, že jste nákupem podpořili dobrou věc. Stejně tak firmy a další organizace mohou pro své partnery nakoupit ve větším objemu přáníčka, PéeFka, či nejrůznější dárky z chráněných dílen, ústavů, zemí třetího světa, z uprchlických táborů. Vzpomínka letí obdarovaným a zároveň pomůžeme těm, kteří jsou na rukodělné tvorbě závislí, a to ne nutně finančně, ale také tím, že mohou pro někoho smysluplně tvořit. V Ekologickém institutu Veronica jsme si nechali vícekrát ušít krásné bavlněné tašky v chráněné dílně - cena je podobná jako u bezejmenných tašek ze zahraničí, radost oné dílny byla ale nesrovnatelná. Další variantou jsou nákupy na benefičních aukcích.

Nezapomínejte také na variantu nákupu v second handech, antikvariátech a bazarech. Stejně tak je dobré promyslet si, za co peníze utratit – kupuji dárek jen proto, abych ho koupil? Potěším tím obdarovaného na pět minut, nebo bude dar sloužit roky? Kupuji kvalitu, nebo se dar příští týden rozpadne? A aby toho nebylo málo – z jakého je materiálu a jak je zabalen? Zbytečným obalům je potřeba se vyhnout, znamenají jen další zátěž pro životní prostředí. Například u dřevěných dárků dáme přednost těm s certifikátem FSC, impregnovaným olejem nebo včelím voskem, pocházejícím ze dřeva místních lesů. Pro děti kupujeme dřevěné hračky vyrobené u nás, nikoliv plastové, a už vůbec ne ty, co jsou vyrobeny z PVC. Kosmetika nemusí být testována na zvířatech, a pokud je z biosurovin, tím lépe. Rukodělné místní výrobky lze zakoupit na různých mikulášských a vánočních trzích, jen musíme odlišit trhy s tradičními výrobky od trhů s cetkami. Pro orientaci existují ochranné známky regionálních produktů - regionální značky. Například v Bílých Karpatech je to známka Tradice Bílých Karpat, podobné značení mají i na Šumavě, v Krkonoších, v Moravském krasu, v Beskydech, na Vysočině, v Orlických horách, v regionu Moravské Kravařsko či v okolí Jablunkova.

Průvodcem a rádcem v ekologicky šetrném nakupování vám může být projekt Umění vybírat.

Věcným dárkem s dalším efektem může být také předplatné některého environmentálního časopisu, například Veronica či Sedmá generace, ale i periodik a knih mimo oblast životního prostředí. Tyto typy dárků udělají radost nejen obdarovaným, ale vyjádří zájem a účast na činnosti vydávajících organizací, často neziskových.

Aby nám břicha nepukla aneb plýtvání jídlem

Asi všichni známe situaci, kdy je kolem vánočního stolu ještě tolik lákavého jídla a v žaludku už tak žalostně málo místa. Abychom předešli novoročním předsevzetím o hubnutí a zároveň šetřili přírodu, je potřeba hlavně plánovat a být kritičtí. I když bramborového salátu není nikdy dost,  naplánujme si vánoční menu a nenakupujme zbytečně více, než je nutné.

Obrázek jídla. Kreslil R. Pospíšil

Nespotřebovaný vývar se dá zamrazit a použít jako základ nové polévky, mrkev se použije do některé variace na rizoto. Zaměřme se spíše na kvalitní domácí suroviny, kupujme jen kvalitní maso a ne více, než je skutečně potřeba. Vynechejme mořské ryby a kupme si třeba českého kapra, pstruha nebo sivena z Moravského krasu. Podpořme lokální zemědělce a výrobce potravin. Zkusme letos místo bílé mouky a bílého cukru použít na cukroví zdravější varianty. Třeba fairtradový třtinový, med, rýžový, kukuřičný či javorový sirup, ječmenný nebo rýžový slad. Místo bílé těžko stravitelné mouky použijme celozrnnou pšeničnou nebo špaldovou mouku. Kypřící prášek kupujme bez fosfátů a sušené ovoce, které se vypěstovalo u nás, bez siřidel.

Stromeček

Obrázek jedličkyVýběr vánočního stromečku je pro mnohé každoroční dilema. Pořídit umělý, živý, nebo žádný? Stejně jako u všeho na jedno použití je tou nejlepší variantou žádný, ikdyž jestli máte vhodný stromek na zahradě, nebo v blízkém lese, nic nebrání tomu udělat si na Štědrý den malý výlet. Pokud se však nechceme vzdát nazdobeného stromečku, máme na výběr z několika variant. Stromeček z umělé hmoty sice vydrží déle a jeho koupí zachráníme nejeden strom živý, je ale pořád vyroben z plastu a dopravuje se často na velké vzdálenosti z místa výroby. Smrčky a jedličky konvenčně pěstované pro prodej jako vánoční stromky přírodě prospěšné příliš nejsou, kvůli svému pěstování v monokulturách a krátkému životu. To se týká většiny těch krásných, pravidelně rostlých stromů, které potkáváme na trzích. Pokud se bez stromku neobejdeme, ale chceme být k přírodě šetrnější, zvolme si stromek z probírky lesa nebo ještě lépe s certifikátem FSC či stromek živý. Certifikované vánoční stromečky budou také letos v Brně k dostání, jejich seznam je přístupný na webu czechFSC.cz. Živé jedličky, taktéž s certifikátem, se již tradičně prodávají v brněnské Veronice, Rezekvítku nebo Lipce.

Balení

Tak jako bychom se měli po celý rok snažit omezovat zbytečné obaly, měli bychom to dělat i o Vánocích. Není zrovna nutné dávat si dárky nezabalené (i když z environmentálního hlediska je to jistě nejvhodnější), ale je dobré zaměřit se na to, jaký materiál pro balení používáme. Pokud dáme přednost přírodnímu materiálu před umělým, recyklovanému papíru před novým nebo znovu použijeme například papír z loňska, jako stužku použijeme lýko nebo obyčejný provázek, nic nám nebrání vyzdobit dárky podle naší fantazie. Například obyčejná domácí marmeláda se dá proměnit v dokonalý nóbl dar, když dostane horní přebal ze zbytku látky a celá bude zabalena v nádherné krabici ze starých kartonů a vánočních papírů. Určitě udělá o dost větší radost, o kterou nám jde především.

Pokud máte vlastní ekologičtější, k přírodě šetrnější tipy, pošlete nám je, rádi je uveřejníme na našich internetových stránkách www.veronica.cz/vanoce.

Přejeme vám krásné a environmentálně šetrné Vánoce!
Vaše Ekologická poradna Veronica

Stáhněte si celou brožurku ve formátu pdf

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 23. 11. 2020