Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Když ze současných vánoc odstraníme všechen balast, zůstane Ježíšek, nahé dítko, které darovalo samo sebe a sním kouzelná sváteční nálada plná radosti a vděčnosti. Zkusme i my své Vánoce zjednodušit, zbavit se domnělých povinností a potřeby nadbytku. Bude nám lehčeji, v břiše i na Zemi. Rituály a tradice samozřejmě nezavrhujeme. Zdobte, pečte, darujte a nakupujte s rozmyslem. A nechte se inspirovat, jak slavit ohleduplně, eticky a udržitelně.
Stromek je základ
A může mít mnoho podob. Asi nemusíme připomínat, že vyříznout si nějaký v lese není legální ani ohleduplné. Bohužel ty kupované jsou pěstované na plantážích a dovezené často přes půl Evropy. Ty z prořezávek totiž nejsou tak pohledné a rovně rostlé, ale koupit se dají, někdy i s přísnou lesní certifikací FSC (většinou jen v Praze a v Brně a ještě musíte dost hledat, protože je to každý rok jinak). Pokud zvolíte stromek v květináči, tak ho nechte doma jen chvíli, v půlce zimy je pro něj teplo a světlo velký šok. Koupit (ale i vypůjčit) se dají různé stromky, pravidelně prodává benefiční vánoční jedličky Nadace Veronica a nově se inspirovali i v Praze. Můžete je pak vysadit sami nebo organizovaně.
Co takhle neživý stromek? Nemyslíme plastový (nejspíše z univerzálního, poněkud jedovatého a prakticky nerecyklovatelného plastu PVC), spolehlivě vyrobený v Číně. Je možné koupit (nebo vyrobit) nespočet variací ze dřeva, chvojí, dýhy. I tady je dobré koukat na certifikaci FSC a dát si pozor na tropické dřevo. A za rok je oprášit a vystrojit znovu. Ozdobit se dá i kužel z knížek nebo načančat vaši nejkrásnější pokojovku.
Odstrojený stromek po vánocích často sbírají technické služby, zjistěte si podrobnosti, jak to bude u vás. Většinou putuje do spalovny (někde se z něj vyrobí i teplo) nebo v lepším případě do kompostárny. Suchý stromek můžete případně spálit doma v krbu nebo kamnech. Nebo ho přeměňte na biouhel, který bude v záhonu nebo třeba u vysazených stromků zadržovat vodu i živiny. A uloží uhlík na roky.
Co pod stromkem aneb neutopte se v dárcích
Stromek máme, co pod něj dáme? Jako dárek se dává to nejlepší. Tedy nikoliv nejdražší ani v co největší hromadě. Ruku na srdce, opravdu se chceme obdarovávat věcmi, které někdo vyráběl za žebrácnou mzdu, možná to byly i děti, a pak to putovalo přes půl Země?
Dárek nemusí být jen věcí, může být zážitkem, pomocí nebo příslibem.
Níže je souhrn námětů, který si nedělá nárok na úplnost. Není to reklama (natož placená), spíš co nám tak přeběhlo přes cestu a padlo do eko-oka. Ale nezapomínejme na domácí rukodělné dárky nebo poukázky a přísliby třeba na společnou dovolenou, lístky na koncerty, pečující služby nebo kurzy.
Zcela nehmotné dárky. Na něco přispějete, dostanete certifikát a ten pak slouží jako dárek. Nekupí se to ve skříni a může to hodně změnit. Skutečný dárek Člověka v tísni vybírá na nespočet projektů u nás i v zahraničí, Místo pro přírodu od ČSOP hledá a vykupuje (a opečovává) přírodní lokality v Česku. Ze stejného ranku jsou „adopce na dálku“ ať už zvířat v útulcích nebo v zoo. Nebo to můžete pojednat opačně a obdarovat někoho, kdo dárky ani nečekal. Tak pracují Ježíškova vnoučata Českého rozhlasu. Pro děti a rodiny v nouzi sbírá dárky do Krabice od bot Diakonie. Je toho mnoho, vyberte si téma, které vás či vaše milé zajímá, nepřeberné množství kampaní a projektů najdete na portálu Darujme.cz.
Předplatné. I novináři potřebují jíst, ti dobří zvlášť. Nemusíme se vším souhlasit, ale je důležité, aby se někdo i za nás ptal a pak o tom psal nebo mluvil. Deník N, Respekt, Neovlivní.cz, Magazín Reportér, Alarm. A další. Podpořte i vaše oblíbená divadla a kulturní instituce, většina z nich certifikáty nabízí a pokud si nejste jistí, co vaši blízcí skutečně ocení, vouchery nabízejí platformy typu GoOUT nebo smsticket.
Výrobky z chráněných dílen a sociálních podniků. Dárková klasika. Jako vždy je dobré přemýšlet nad tím, zda tu věc potřebujeme (jak si obdarovaný využije), materiálem atd. Podívejte se po trzích nebo po internetu a je tu také Adresář sociálních podniků od Ministerstva práce a sociálních věcí. Z konkrétních vybíráme: Bio bašta od Jasanu, vlněné věci, mýdla a keramika z Domova sv. Anežky, jihočeský Nazaret nabízí keramiku a textil, papírenské zboží obyčejné i luxusní vytváří a váže Lemniskáta, dřevěné hračky vyrábí V růžovém sadu. A všechno možné koupíte třeba na Vedlesebe. Módní extravuřty zkuste z nízkoprahové dílny pro ženy v nouzi Metráž. Zamyslete se, jestli ve vašem okolí není podobný projekt.
Jedlé dárky. Jsou dokonalé v tom, že se nehromadí doma. Na chutě se zeptejte obdarovaného, na ekologičnost ekoznaček. U jídla jsou klíčové dvě: Bio – produkt ekologického zemědělství (a že koupíte bio vína, masné výrobky, sýry, zavařeniny, čaje, prostě vše, co se běžně daruje) a férový obchod, nejčastěji s logem Fair trade. Tu hledejte u exotických produktů – kávy, čokolády a spol. Už jsou na trhu i adventní kalendáře s fairtradovou čokoládou.
Benefiční dárky. Něco dostanete a nadhodnota jde na dobrou věc. Oblíbené jsou kalendáře, ze všech vybíráme tradiční Zaostřeno na Jizerky Nadace Ivana Dejmala. A co třeba Ponožky od babičky, které z recy vlny pletou babičky po celé republice a výtěžek jde na aktivity Elpidy?
Ekojízda. Co takhle předplatní jízdenku? Ve většině vlaků (mimo zvláštní jízdy a některé další vlaky) uplatníte jízdenku OneTicket. Můžete vyrazit na týdenní putování vlakem po Česku, ale k mání jsou různé varianty - až po roční předplatné. Nebo třeba krajské síťové jízdenky, na pár dní až na rok, obvykle mají i přenosné varianty (záleží na konkrétním systému). Pořádně to rozjíždí rakouský KlimaTicket platný na většinu veřejné dopravy, ale to je spíše naše přání, abychom měli brzy něco podobného i u nás.
Zvláštní tipy (aneb vyzkoušeno a doporučeno)
Fairphone. Modulární telefon vyráběný maximálně eticky, koncipovaný tak, aby bylo možné ho snadno opravit (a výrobce nabízí náhradní díly). Na našem trhu zatím vzácný, ale snad je to budoucí standard výroby elektroniky (někde se začít musí). Lze koupit také repasované.
Proutěné věci pletené u nás. JIPRO sídlí v severomoravských Ludgeřovicích, ale pletaře mají rozeseté po Česku. Koše, košíky, nůše, ale i vybavení domácnosti.
DIPRO Proseč. Družstvo invalidů zpracovávající dřevo s přísnou certifikací FSC. Od řeziva přes prahy po prkénka a kolíčky na prádlo.
Fair Trade Centrum: Začínali, když fairtrade u nás nikdo neznal a nyní největší eshop, kde koupíte jen férově (a většinu taky bio). Přímí dovozci celé řady zboží jedlého i nejedlého (včetně čokolád kompletně vyráběných v Ghaně), široká nabídka rakouských čokolád Zotter. Provozují vlastní balírnu potravin a pražírnu férové kávy jako sociální podnik.
Nejen cukrovím živ je člověk
Ryba je „vánoční“ proto, že je to v křesťanské tradici jediné maso přípustné i v postní době (svého času do stejného pytle patřil i bobr, považovaný tak trochu za rybu). Zkuste to třeba o krok dál a udělejte si Vánoce dočista bez masa, ostatně houbový kuba je úplná klasika. A při nákupech jídla zkuste kouknout po fairtradových výrobcích (káva, kakao, čokoláda), zdaleka už je nemusíte složitě hledat. Občas se objeví i férové banány a další tropické ovoce. V biokvalitě koupíte skoro cokoliv.
Tiché svátky
Odpalování ohňostrojů bohužel není záležitostí jen silvestra, ale postupně se rozšiřuje na další svátky. Odpusťte si je. Náhlý hluk a světlo uprostřed noci a zimy vyděsí veškeré ptáky i zvěř v okolí (reakce na ledasco zvyklých psů je jen slabým odvarem). Spousta z nich to zaplatí životem nebo zraněním, někteří z nich skončí v záchranných stanicích. Jedovaté spaliny dýcháme všichni a zbytky petard nejsou zrovna ozdobou ulic a krajiny. Mimochodem: V národních parcích jsou ohňostroje zakázané celoročně a plošně (a to i v obcích), v chráněných krajinných oblastech je to různé, na dalších území si to regulují obce. Pokud mají nějakou regulaci, tak jsou obvykle vyhrazená místa a časy odpalování.
Zkuste to potmě
Krátké dny a dlouhé noci přímo volají po světýlkách, lucerničkách, svítících řetězech a blikajících rampouškách. Jenže když si tmu přeměníme na takové blikající pološero, má to hned několik důsledků. Jednak svítíme na elektřinu, v zimě většinou z neobnovitelných zdrojů (dobře, ledky jsou úsporné, ale tohle je opravdu zbytná věc). Dalším aspektem je, že většinu žároviček, blikátek a svítidel vyprodukovali v Číně. Výhledově to bude trochu jedovatý elektroodpad. A za třetí: V noci má být tma. Jinak špatně spíme my i ptáci (všimněte si kosů zpívajících v zimě pod lucernou!), v létě to mate hmyz, v zimě stromy, které pak nevědí, kdy mají shodit listy a kdy kvést. Světelné znečištění už proniklo do zákona, tak ho nepěstujme na zahradách a za okny sami.
Když se Ježíšek netrefil
Mnoho obchodů nabízí možnost věci vyměnit nebo vrátit, když nesedí střih, barva, velikost. A pokud už toho máte po vánocích doma moc, tak zkuste přebytečné, ale funkční věci poslat dál. Z vydělaných peněz se financují další aktivity. V Brně se nabízí nadační obchody Nadace Veronica, v řadě míst má obdobné obchody Adra, v Praze třeba Sue Ryder. A knížky posílejte přes offline antikvariáty, Trh knih, Knihobot nebo jen tak, na poličku na knížky třeba na nádraží.
Ať už se rozhodnete oslavit Vánoce jakkoliv, nezapomínejte na to nejdůležitější – klid a pohodu v kruhu svých nejbližších. Udržitelnost je důležitá, ale nemusí znamenat dokonalost. Každý krok k šetrnějším svátkům se počítá. Především si ale dopřejte čas na odpočinek a společné zážitky.