Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Environmentálně šetrné uklízení

Uklízení, praní či mytí nádobí jsou činnosti, které se každodenně dotýkají každého z nás. Přitom se potkáváme s chemikáliemi, které více nebo méně zatěžují životní prostředí. Navíc tyto prostředky ohrožují naše zdraví. Je pravda, že na každém rohu číhají zákeřné bakterie, které musíme okamžitě zahubit, nebo zahubí ony nás? A jak tedy uklízet a prát?

Ochrana životního prostředí je hlavním důvodem, proč se tímto tématem zabýváme. Látky obsažené v používaných prostředcích se dostávají do vzduchu, půdy a především s vodou do čistíren odpadních vod a dále do potoků, řek a jezer. Například v Rakousku se ročně jen v domácnostech spotřebuje okolo 70 000 tun pracích prostředků, 20 000 tun změkčovacích prostředků a 50 000 tun dalších čisticích prostředků. V České republice se podle Českého statistického úřadu utratí za čisticí a úklidové prostředky 670 Kč ročně na hlavu, což je celkem více než 7 miliard Kč.

Kromě ochrany životního prostředí se téma úklidu dotýká také otázky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Uklízeči a uklizečky jsou ti, kteří jsou nejvíce ohroženi kožními alergiemi. Alergie jsou jedny z nemocí, které se objevují u stále více lidí a jednou z možných příčin může být nárůst zatížení chemickými látkami našich domácností, mezi něž patří i používání úklidové a čisticí chemie. Ekologický úklid může přinést i finanční úspory, zde určitě neplatí, že „co je ekologické, je přece dražší“.

Ekologický úklid znamená především změnu myšlení a následně změnu postupů. Někdy si přitom vzpomeneme na naše babičky, jindy ekologické postupy znamenají použití moderních materiálů a prostředků, např. mikrovláknových mopů. V žádném případě nejde o návrat k velké dřině našich předků, rejžákům či valše.

Obsah

Jak uklízet
Nebezpečné vůně
Dávkování
Ekologické úklidové techniky a postupy
Výběr čisticích prostředků
Ochrana zdraví
Označení prostředků
Praktické úklidové tipy
Čištění skvrn
Úklid ve velkém - v organizacích a firmách
Literatura a odkazy
Kreslil

Jak uklízet

Sinnerův
Sinnerův kruh

Ekologický úklid

Každý úklid spočívá v součtu čtyř působících faktorů: teplota, čas, mechanická síla a chemie, říká se tomu Sinnerův kruh.  Každý z nich se na výsledném efektu úklidu podílí nezastupitelnou rolí. Chceme-li snížit množství použité chemie, musíme buď prodloužit čas působení dané látky nebo musíme zvýšit teplotu. Podobně prodlouží-li se čas působení, redukuje se nasazení chemie. Změna úklidových postupů znamená obvykle úsporu nákladů. Ušetřené finance můžeme využít na nákup kvalitnějších, ekologicky šetrných prostředků (bližší informace viz odkazy v rámečku). Odměnou nám bude zdravější prostředí bez zbytečných chemikálií ve vzduchu i odpadní vodě. 

Čistota, která škodí

Naše domácnost není operační sál

Lidé věří reklamě, která líčí, jak jsou naše byty a domy trvale ohroženy nemocemi. Nesmyslná dezinfekce a hubení škůdců „všemi dostupnými prostředky“ zabíjejí sice bakterie a choroboplodné zárodky, ale obětí této „chemické očisty“ jsou nejen zárodky, které způsobující nemoce, ale také my lidé, domácí zvířata a životní prostředí.

Mnoho používaných prostředků proti plísním a škůdcům může urychlit alergickou reakci. Dezinfekční přísady a účinné látky v pracích a čisticích prostředcích navíc zabíjí také bakterie, které jsou pro lidi užitečné, čímž trvale oslabují náš imunitní systém. Kromě toho jsou dezinfekční prostředky smrtící pro řadu potřebných mikroorganismů, které napomáhají rozkladu splašků v čistírnách odpadních vod.

Tipy:
Vyhýbejme se úklidovým prostředkům s nápisy: „dezinfekční“, „baktericid“, „hubí bakterie“, „biocid“, „antibakteriální“, „s aktivním chlorem“ či „čistí hygienicky“.

V našich domácnostech dezinfekce není ani nutná, ani vhodná. Čistoty a hygieny můžeme dosáhnout při běžném uklízení čištěním normálními prostředky bez dezinfekčních přísad. V domácnostech by měl být použit dezinfekční prostředek, pouze pokud to výslovně nařídí ošetřující lékař/ka. 

Nebezpečné vůně

Ne všechno, co voní, nesmrdí

V reklamě a obchodech je vychvalováno stále více výrobků na osvěžení a navonění vzduchu - gely, voňavé čističe, osvěžovače vzduchu, kostky do záchodových mís, extrakty nebo kapaliny na odpařování. U citlivých osob mohou při vdechnutí těchto vonných látek vzniknout potíže. Obzvláště jsou postiženi alergici a alergičky.

Látky, které se uvolňují z prostředků, způsobují alergie

V principu může být u člověka vyvolána alergie na každou látku. Existují ale látky, které způsobují alergie často a prokazatelně.

Jsou to mimo jiné:

aromatické látky v pracích a čisticích prostředcích, osvěžovačích vzduchu

konzervační látky v tekutých pracích a čisticích prostředcích atd. 

Kvůli tomu, že mohou vyvolávat alergii, musí být v souladu s evropskou legislativou na obalu pracích a čisticích prostředků vyznačeny ty z 29 vybraných aromatických látek, jejichž obsah ve výrobku přesahuje 0,01 %.

Vůně nadevše

Tipy:
 • Vyhýbejme se zbytečným produktům, jako jsou voňavé čističe, kostky do WC, změkčovače, aviváž, zjasňovače textilu, osvěžovače vzduchu apod.
 • Vyhýbejme se jedovatým prostředkům na hubení škůdců.
 • Vyhýbejme se zdraví škodlivým dezinfekčním prostředkům, čisticím prostředkům s dezinfekční přísadou a prostředkům obsahujícím chlor - ten je často součástí bělidel a prostředků na umývání nádobí.
 • Na WC či v koupelně můžeme pro pocit vůně použít přírodní vonný olej.

Vnímání vůní je velmi úzce spojeno s podvědomím, silně tak ovlivňuje naše pocity. Proto se nemůžeme divit, že reklama na voňavky je tak úspěšná.

„Módní vkus se nesmí zastavit ani před WC. Koupelna musí být výrazem individuálního životního stylu. A toto lze zvláště dobře zdůrazňovat skrze rozdílné barevné odstíny a vůně,“ říká jeden obchodník v časopisu rakouského obchodu Cash.

Jako příklad můžeme vzít kostky do záchodových mís (včetně tekutých „kostek“). Kostky nemají žádný úklidový účinek, přispívají ale podstatně k nadměrnému zatížení ovzduší a čistíren odpadních vod. Tyto vůně mohou škodit rybám a dalším vodním organismům ve vodních tocích, kde nejsou čističky odpadních vod.

Vzhledem k uvedeným důsledkům doporučujeme s vůněmi to nepřehánět. Syntetické nápodoby a přírodní aromata mohou navíc způsobovat nebo urychlovat alergie a škodit tím našemu zdraví.

Ušetříme si oblaka vůní kolem našeho těla a v našich domovech a ušetřené peníze můžeme investovat do zdraví a k přírodě šetrných produktů.

Dávkování

Jen kolik je doopravdy potřeba a jen tak málo, jak jen to jde

Tipy:
 • Používejte pomůcky k dávkování - nikdy nedávkujte jen tak od oka.
 • Naplňte odměrku jen ke značce - ne až po okraj.
 • Přihlížejte k údajům výrobců/kyň - množství může být ale sníženo zkušebním praním či uklízením. Ve většině případů stačí maximálně dvě třetiny doporučené dávky pro čistý výsledek.
 • Díky cílenému dávkování je možná úspora až polovina spotřeby.

Část zbytečné zátěže životního prostředí vychází z předávkování. Aby nezůstala stoprocentně žádná viditelná špína, vezme se jednoduše „maličko více“, než je doporučeno. Prádlo a nádobí nebude ale „čistší“, nebude čiřejší než čiré, ať dáme jakékoliv množství prostředku navíc. Proto je důležité správně dávkovat.

Především v profesionálním úklidu dávkovací zařízení kromě toho zajišťují dobrou použitelnost prostředků. Zabraňují předávkování, v jehož důsledku mohou vznikat např. stopy po stírání, obtížný zápach nebo nebezpečí uklouznutí.

Výrobci si potřebující zaručit, že jejich prostředek bude mít dobré čisticí schopnosti při každé tvrdosti vody a také při nejsilnějším znečištění. Při menším znečištění prachem a potem však pro čisté prádlo stačí mnohem méně pracího prostředku! Informujte se u dodavatele vody, jak je voda tvrdá, a přihlížejte také ke stupni znečištění, značně se tím sníží nasazení chemických látek. U měkké vody postačí daleko méně prostředku.

Ekologické úklidové techniky a postupy

Prevence znečištění

V první řadě je nutné zabránit vniknutí nežádoucí špíny zvenku do budovy. Nezapomeňme mít před každými dveřmi kvalitní rohož - nejlépe jednu na hrubou nečistotu venku a druhou na jemnou nečistotu uvnitř. Čím větší, tím lepší. Máme-li dům se zahradou, vyplatí se ještě vysoký kovový škrabák na oškrabání bláta z bot. Často se na rohože zapomíná, přitom jsou-li správně instalované, pomohou zachytit až 80 % nečistot. Podobně používáme sítko ve dřezu v kuchyni, umývadle a vaně v koupelně. Jednodušší je vyčistit sítko, než pracně čistit zanesený odpad.

Použití mikrovláknových utěrek

Přednost mikrovláknových utěrek, někdy nazývaných švédské, spočívá v dobrém odstraňování nečistot ulpívajících na všech hladkých a lesklých površích a v jejich dlouhé životnosti. Kromě vody umějí na sebe navázat i mastnoty. Testy potvrdily, že při běžném úklidu může být ušetřeno až 80 % čisticích prostředků. Při použití těchto utěrek už nepoužíváme žádnou chemii, žádné saponáty. Při používání utěrek je nicméně potřeba pracovat v ochranných rukavicích, neboť vzhledem ke svým čisticím schopnostem odírají ruce.

Utěrky existují v mnoha variacích, nejjemnější na okna či monitory, nejhrubší na podlahu. Správná utěrka má složení: 70 % polyester (PES) a 30 % polyamid (PAD); stačí si zapamatovat, že máme v drogerii hledat mikrovláknovou utěrku „70 na 30“. Velká sací schopnost je docílena extrémně tenkými vlákny. Vlákno dlouhé 100 km váží méně než 1 g.

Velmi důležité je pracovat s dokonale vyždímanou či jen mírně navlhčenou utěrkou, zcela mokrá již ztrácí svoji účinnost. Uklízíme s ní prakticky všechny povrchy - podlahy, nábytek, okna, okenní skla a další povrchy. Lze zakoupit i v podobě obdélníkového mopu na podlahu, který se namontuje či přichytí na držák s násadou. Při úklidu podlahy nejprve použijeme smeták na odstranění prachu a veškeré hrubé špíny a teprve potom mikrovláknový hadr či mop.

Nejlepší a nejekologičtější úklid:
navlhčená mikrovláknová utěrka, žádný prostředek (saponát)

I pro domácí úklidy doporučujeme mít několik různých mikrovláknových utěrek: minimálně jednu na skleněné plochy, další na běžný úklid a poslední na podlahy. Po použití utěrku či mop vypereme v ruce mýdlem a dáme uschnout. Při velkém zašpinění - např. jednou za půl roku či za rok - vypereme utěrku v pračce. Vydrží až několik let.

Pozor: i z mikrovláknových utěrek se při úklidu uvolňují mikroplasty. Zatím není jasné, jaká by byla ekologičtější náhrada, rakouská síť ekologických poraden je stále doporučuje používat (v němčině).

Čištění za mokra mopem a dvojitým pojízdným kbelíkem

Máme-li velký dům, vyplatí se pořídit si na úklid pojízdný dvojitý kbelík se ždímačem. Voda se musí mnohem méně často vyměňovat, protože v jednom kbelíku zůstává stále skoro čistá voda (popř. čisticí roztok). Mop volíme opět mikrovláknový. Takovým úklidem šetříme čas a je to také méně namáhavé než „stará“ metoda s kbelíkem a hadrem. Pokud z nějakých důvodů použijeme čisticí prostředky, tak se jejich spotřeba při této technice výrazně redukuje. Opět nejprve použijeme na hrubou špínu smeták a až poté mop.

 • Mikrovlákno lze použít prakticky na všechny povrchy.
 • Na podlahu také volíme mikrovláknový hadr.
 • Mikrovláknovou utěrku či hadr používáme důsledně vyždímané.
 • Mikrovlákno kupujeme kvalitní: „70 na 30“.

Výběr čisticích prostředků

Ekologické certifikáty

Pokud jde o čisticí či prací prostředky, nejsnadnější je řídit se při nákupu zboží údaji na obalu, případně se orientovat podle bezpečnostního listu. Většina z nás není chemiky, takže se často mezi vzorci a složitými názvy, často navíc ještě psanými latinsky či anglicky, ztratíme.

Orientaci na trhu nám mohou usnadnit oficiální ekoznačky a nezávislé certifikáty. Pro udělení jednotlivých certifikátů musí výrobky vyhovět řadě kritérií - například u naší ekoznačky Ekologicky šetrný výrobek se posuzuje biologická rozložitelnost, ekotoxicita pro vodní organismy, dráždivost kůže, kontaminace patogenními organismy, recyklovatelnost obalového materiálu a dávkování. Ani výrobky s ekoznačkou nejsou zcela neškodné, ale jejich dopad na životní prostředí je nižší než u běžných produktů. Vybírejme proto výrobky s ekoznačkou, která bývá uvedena na obalu. Ekoznaček je ve světě celá řada, některé jsou garantované státem jiné soukromými subjekty. S českým certifikátem „Ekologicky šetrný výrobek“ se dalo setkat v oblasti úklidu a praní najít: prací prostředky, tekuté čisticí přípravky a mycí kosmetické přípravky (mýdla). Aktuální seznam výrobců a výrobků s ekoznačkou najdeme na www.ekoznacka.cz (bohužel v oblasti úklidu je tento seznam velmi krátký!). V České republice se naštěstí dají koupit výrobky s ekoznačkou Evropské unie („EU květina“), německou ekoznačkou („Modrý anděl“) nebo rakouskou ekoznačkou („Umweltzeichen“).

Německá ekoznačka Modrý anděl Rakouská ekoznačkaLogo ekoznačky EULogo ekoznačky České republiky

Zleva: klikací logo ekoznačky německé, Evropské unie a ČR

Pozor ale na dovoz zdaleka. „Ekologicky šetrný“ prostředek je zbytečné dovážet zpoza oceánu, když jej lze snadno vyrobit i u nás, nebo v sousedním státu. Navíc nákupem výrobků z České republiky podporujeme i místní ekonomiku.

Kuchyňský ocet -  nejlevnější šetrný čisticí prostředek

Vedle výrobků označených oficiální ekoznačkou však existují ty, kterým je třeba vždy dát přednost. Můžeme je označit za ekologicky bezpečné výrobky. K těmto prostředkům patří voda a kuchyňský ocet neboli 8% roztok kyseliny octové. Můžeme sem zařadit i přírodní vonné esence, které se také v oblasti úklidu uplatňují, nebo svazek sušených aromatických bylin umístěný v koupelně či na WC.

Ochrana zdraví

Chraňme se před škodlivými účinky čistidel

Obrázek Při čištění v domácnostech dodržujeme základní pravidla ochrany zdraví tak, aby čištění bylo pro nás a naše blízké bezpečné:

 • Při všech úklidových pracích nosíme ochranné rukavice. Pokud používáme nějaký prostředek na mytí, tak je nejlépe je nosit i při ručním mytí nádobí.

 • Po čištění si umyjeme ruce jemným mýdlem (bez parfémů), dobře osušíme a potom hned nakrémujeme.

 • Čisticí prostředky uchováváme mimo dosah dětí.

 • Čisticí prostředky nemícháme! Můžeme tak snížit jejich účinnost a vyvolat nebezpečné chemické reakce spojené s únikem jedovatých plynů.

 • Nikdy nenaléváme čisticí prostředky do lahví určených na potraviny! Lehce bychom se mohli splést my či někdo jiný. Lahve s prostředky uchováváme v originálních baleních s řádným popisem.

 • Vyhýbejme se prostředkům s obsahem silných minerálních kyselin (např. kyselina solná, sírová, dusičná, fosforečná) a chloru. Alternativou jsou výrobky obsahující jako rozpouštědlo např. denaturovaný alkohol, kokosový olej nebo jiné rostlinné oleje. Dezinfekční účinek v těchto výrobcích zabezpečují oleje z rostlin (např. rozmarýn, šalvěj, eukalyptus).

 • Při každém úklidu nezapomeňme otevřít okno a větrat. Výpary z čisticích prostředků se jinak kumulují v bytě a mohou dosáhnout koncentrace, která bude pro nás nebezpečná.

Označení prostředků

Pozor na výstrahy výrobců 

Otravy jsou častou příčinou vážného poškození zdraví speciálně u dětí, spolu s dopravními a dětskými nehodami. Mezi prvním a třetím rokem života je vzhledem k dětské zvědavosti a období „všechno si vzít do úst“ nebezpečí otravy zvláště veliké.

Častý zvyk uchovávat úklidové prostředky pod dřezem představuje proto velký zdroj nebezpečí. Chemikálie nejsou škodlivé jen při polknutí, reagují také s kůží a očima. Kdyby se přes všechna opatření stala nehoda s úklidovými chemikáliemi, volejte Toxikologické informační středisko, tel. 224 919 293 (24 hodin denně) a Zdravotnickou záchrannou službu, tel. 155.

Značení výrobků

Při nákupu je pro zákaznici a zákazníka skoro nemožné vyznat se ve všech deklaracích a složeních uvedených na obalech. Informaci o případném nebezpečí nám poskytují grafické symboly. Pokud má chemikálie nějakou nebezpečnou vlastnost, musí být podle zákona na obalu viditelně umístěn bílý čtverec nakoso s červeným okrajem a s černou grafikou. Na prostředcích pro domácnost najdeme často symboly, které znamenají výstrahu pro životní prostředí a zdraví. 

Chemické

Přečtěme si i tzv. H-věty a P-věty, které označují podrobnější specifikaci. Značí přítomnost nějaké zdravotně závadné látky obsažené ve výrobku. Uvedení je opět povinné. H-věty varují před nepříznivými vlivy na zdraví a životní prostředí, P-věty obsahují návod, jak s přípravkem bezpečně zacházet - např. H315 znamená dráždí kůži. V přímém rozporu s ekologickou šetrností jsou zejména prostředky, na nichž najdeme např. věty H330, H340, H341, H350, H351, H370 - H373.

Praktické úklidové tipy

Různé prostory a povrchy vyžadují rozdílný úklid a péči

Kuchyň

 • Používejte prostředky na mytí nádobí bez chloru.

 • Myčku pouštějte jen s plnou náplní.

 • Zřekněte se odvápňovače. Bývá přidáván po posledním mytí. Alternativa: viz recept v rámečku.

 • Na ruční mytí nádobí používejte, je-li to možné, horkou vodu - je tak potřeba méně čisticího prostředku. Noste ochranné rukavice a začněte s nejméně špinavým nádobím.

 • Používejte sítko na odtok. Existuje nerezové sítko v různých velikostech a formách. O co více zbytků jídla v odpadu zůstane, o to snadněji dojde k ucpání odpadu a vzniku zápachu. A zbytečně se zvýší zátěž odpadních vod.

 • Znečištění trouby nebo plotny odstraňte co možná nejdříve. Na zaschlou špínu naneste čisté tekuté mýdlo - např. kartáčem. Nechte přes noc působit a pak odstraňte mycí houbou a vodou. Nezapomeňte na ochranné rukavice.

 • Pravidelně odstraňujte vápenné usazeniny z hrnců, konvic na vodu nebo kávovarů. Viz recepty v rámečku.

Ekologické odvápnění

Jenom tam, kde je středně tvrdá, tvrdá a velmi tvrdá voda, tzn. tvrdost vody nad 10° (>1,8 mmol/l), se musí čas od času odvápňovat. 

Odvápňovač pro kávovar
rozpusťte 2 polévkové lžíce kyseliny citronové v litru vody, naplňte nádobu na vodu a nechte protéci polovinu vody, vypněte přístroj. Nejdříve po hodině přístroj zase zapněte, zbytek vody s kyselinou nechte dotéci. Nakonec důkladně propláchněte vodou. 

Odvápňovač pro myčky na nádobí
Rozpusťte v 1 litru vody cca 3 polévkové lžíce práškové kyseliny citronové a nalijte do označené nádoby. Používejte jako obvyklý odvápňovač do myčky.

Koupelna

 • Používejte měkké houby - drsný povrch se rychle zašpiní a předčasně stárne.

 • Jemný víceúčelový neutrální čistič nebo abrazivní látka se hodí k uklízení umývadel, van a ostatních povrchů. Na armatury a zrcadla stačí jen vodou navlhčená mikrovláknová utěrka, nahradíte tak chemické produkty.

 • Skvrny od vody stejně tak jako lehké vápenné usazeniny mohou být dobře odstraněny suchou mikrovláknovou nebo jinou umělou utěrkou.

 • Proti silným vápenným usazeninám, tzv. vodnímu kameni, pomáhá kyselý čistič (např. octový čisticí prostředek) nebo rozpuštěná prášková kyselina citronová (dostupná např. v drogerii či potravinách u prostředků pro zavařování). Pozor, u popraskaných povrchů armatur nebo jiných kontaktů s mosazí, resp. mědí ocet vede ke vzniku zeleného povrchu.

 • Používejte sítka v odtoku!

 • Předcházejte ucpání: když odpad špatně odtéká, ihned použijte odsávací zvon. Při této činnosti uzavřete všechny blízko ležící odpady (včetně horního přepadu - např. vlhkým hadrem).

 • Zacpaný odpad vyčistíte „čisticím perem“.

 • Vyvarujte se chemických čističů odtoku, často jsou nebezpečné nejen pro životní prostředí. Silné louhové čističe např. rozežírají potrubí.

 • Pravidelně (1× týdně) prolijte odpad v kuchyni horkou vodou.

WC

 • Jemný víceúčelový neutrální čistič nebo abrazivní látka se hodí k uklízení toalet.

 • Ucpaný odpad ihned vyčistěte.

 • Nelijte žádné zbytky jídel do WC - musí být potom navíc namáhavě vyčištěny a zbytečně se zvýší zátěž odpadních vod.

 • Často používejte záchodovou štětku - v míse se pak méně snadno usazují močové či vápenné usazeniny. Také zavírání záchodového prkénka pomáhá, protože během vypařování se také tvoří vápenné usazeniny.

 • Na močové a vápenné usazeniny používejte ocet nebo kyselinou citronovou. Jelikož jsou slabší než agresivní produkty, které se prodávají, musí se používat častěji a také nechat déle působit.

 • WC není odpadkový koš - odhozené nedopalky cigaret, tampony atd. musí být jinak opět nákladně odstraněny.

 • Zápach zmizí větráním. Vyhněte se osvěžovačům vzduchu! Když chcete, zapalte sirku na odstranění zápachu.

 • Vyhněte se kostkám do WC mísy, WC gelům atd. Na osvěžení použijte raději esenciální vonný olej.

Levné a ekologické čištění i dezinfekce toalet nebo koupelny

Pro čištění a dezinfekce toalet nebo koupelny použijte ocet nebo roztok kyseliny citrónové. Obyčejný neředěný kuchyňský ocet (8% roztok kyseliny octové) nalijte nejlépe do rozprašovače, který používáte například na květiny. Přidejte několik kapek ekologického „jaru“, který zajistí, že ocet lépe bude ulpívat na stěnách.

Nastříkejte na WC mísu a nechte působit co možná nejdéle, ideálně přes noc. Poté otřete štětkou či zvenku hadrem. Podobně lze uklízet umyvadla, kachličky a další sanitární zařízení, jenom už není třeba nechat tak dlouho působit. Stejný postup zvolte při použití roztoku kyseliny citrónové, kterou získáte tak, že smícháte dvě lžíce s jedním litrem teplé vody. K tomuto roztoku opět přidejte trochu ekologického „jaru“ a používejte zase rozprašovač.

Takto za pár korun vyrobíte vlastní čistič, téměř stejný, který se draze prodává jako „ekologický“ např. v prodejnách zdravé výživy nebo na internetu.

Podlaha

 • Koberce luxujte nebo klepejte.

 • Oddalujte mokré čištění koberců tak dlouho, jak jen to je možné a vyzkoušejte, zda je koberec pro to vhodný. Některé materiály silně nabobtnají. Věnujte pozornost také nábytku - nejlépe ho předem vynést.

 • Použijte nejprve octovou vodu (vyzkoušejte stálobarevnost) nebo na silné znečištění jemný mýdlový roztok.

 • Prach a lehké znečištění na hladkých površích, jako jsou umělé podlahy (např. laminát), PVC, linoleum, obkládací dlaždice, plovoucí podlaha atd., jsou dobře odstranitelné jen mírně vlhkým hadrem (nebo mikrovláknovým hadrem). Teprve při velkém znečištění nasaďte univerzální, např. neutrální čistič.

 • Voskované nebo olejované dřevěné podlahy utřete mírně vlhkým hadrem.

 • Silné znečištění (olejem, voskem) ošetřte odsouhlaseným čističem, raději se poraďte ve specializovaném obchodě.

 • Prostředky vytvářející lesk či „napouštědla“ nejsou v domácnostech nutné.

 • Vyvarujte se jednoúčelových produktů, jako např. jednorázových hadrů.

Nábytek

 • Plastový nábytek stejně jako lakovaný nebo dýhovaný dřevěný nábytek zbavte prachu vlhkou utěrkou, např. mikrovláknovou. Silné znečištění odstraňte univerzálním čističem nebo roztokem z vody a kuchyňského octa (10 dílů vody : 1 díl octa). Není nutné použít speciální prostředky na údržbu nábytku!

 • „Otevřené“ dřevěné povrchy (olejované, voskované, ...) mohou být, je-li to nutné, ošetřeny příslušným prostředkem, např. lněnoolejnou fermeží nebo balzámem z včelího vosku.

 • Odstraňování skvrn: několik kapek stolního oleje a něco soli na měkký hadr a tak skvrnu odstranit, dobře přeleštit.

Okna

 • Používejte vodu a mikrovláknovou utěrku stejně jako gumovou stěrku. Čistič oken, resp. skel skutečně není nutný, navíc obsahuje 90 % a více obyčejné vody. Přečtěte si podrobnosti o ekologickém mytí oken.

 • Můžete si také namíchat vlastní čistič oken (čisticí prostředek na okna): stříkací lahev naplňte ze tří čtvrtin vodou a doplňte octem. Při silném znečištění můžete přidat několik kapek prostředku na mytí nádobí.

Čištění skvrn

Žádný problém

Skoro pro každou skvrnu se dá v obchodě koupit speciální odstraňovač skvrn - ve formě mléka, pasty, mýdla nebo tužky. Časem se v úklidové skříni nahromadí řada tub a flaštiček. Tyto prostředky jsou však nutné jen v nejvzácnějších případech - jako jsou skvrny od olejových barev, laků nebo disperzních barev.

Odstraňovač skvrn se primárně skládá z rozpouštědla na benzinové, terpentýnové či alkoholové bázi. Jako pomocné látky slouží enzymy a tenzidy. Vdechování většího množství ředidel může poškodit naše zdraví. Proto je vhodné nasadit alternativní prostředky na odstraňování skvrn. Zázračný prostředek na všechny typy znečištění neexistuje. Ekologické odstraňování skvrn znamená volbu příslušného prostředku dle druhu znečištění. 

Malé základy skvrn

U odstraňovaní skvrn je důležité vědět, o jaký typ skvrny se jedná.

Existují 3 kategorie skvrn:

1. bílkovinné skvrny - krev, žloutky, mléko, ...

2. mastné a olejové skvrny - make-up, rtěnka, šťáva z pečeně, rajčatový protlak

3. skvrny od rostlinných barviv - červené víno, tráva, ostružiny, čaj, káva

Odstraňování skvrn - šetrně k životnímu prostředí!

ObrázekŽlučové mýdlo v pevné podobě nebo tekuté

Skvrnu silně navlhčete, potřete ji vlhkým žlučovým mýdlem a příslušný oděv vyperte v pračce s poněkud sníženým množstvím pracího prostředku. U citlivých materiálů, jako je hedvábí nebo vlna, použijte raději tekuté žlučové mýdlo. 

Tipy

 • Vosk ze svíček: Opakovaně žehlit přes savý papír, nakonec potřít žlučovým mýdlem a na závěr vyprat.

 • Rez: Doporučuje se pokapat horkou citronovou šťávou.

 • Razítková barva: Pokapat citronovou šťávou.

 • Žvýkačka: Dejte do mrazničky nebo na ni položte kousky ledu. Když ztvrdne, tak ji opatrně odstraňte nožem.

 • Skvrny od vody na dřevěném nábytku: Jednou z účinných metod je dát několik kapek olivového oleje a trochu soli na měkkou tkaninu a skvrny od vody tím ošetřit.

 • Čáry a kresby na podlaze a zdi: Vygumovat bezbarvou nebo bílou gumou. 

Postupujte opatrně u barevných citlivých látek! Ošetření vyzkoušejte nejprve na „neviditelném místě“, jako je rub či okraj. Všímejte si vždy symbolů pro ošetřování.

Bílkoviny (krev, žloutek)

Bavlna, syntetika: ve studené vodě potřít žlučovým mýdlem a vyprat

Vlna, hedvábí: ihned pokrýt savou látkou a na studeno vymáchat

Tuk a olej

Rajčatový protlak

Bavlna, syntetika: potřít žlučovým mýdlem a vyprat

Vlna a hedvábí: pokapat tekutým žlučovým mýdlem a vyprat

Mazivo z jízdního kola (dehet)

Bavlna, syntetika: potřít máslem, pak oškrábat; vetřít žlučové mýdlo a vyprat

Vlna a hedvábí: opatrně odebírat hadrem nebo hřbetem nože, pak vyprat s tekutým žlučovým mýdlem

U nepratelných textilií se doporučuje mastek.

Make-up, rtěnka

Bavlna, syntetika: otírat pleťovou vodou nebo alkoholem a vyprat

Vlna a hedvábí: opatrně a lehce vytřít alkoholem

Rostlinné barvy

Mrkev, tráva, červené víno, ostružina

Bavlna, syntetika: předčistit octem, vetřít žlučové mýdlo a vyprat

Vlna a hedvábí: pro tyto materiály neznáme při skvrnách od rostlinných barev žádné ekologické alternativy

Čokoláda, káva, čaj, kakao

Bavlna, syntetika: vetřít žlučové mýdlo a vyprat

Vlna a hedvábí: opatrně odebírat hadrem nebo hřbetem nože, vyprat s tekutým žlučovým mýdlem

Pyl

Bavlna, syntetika: vydrhnout glycerinovým mýdlem, poté vyprat

Vlna a hedvábí: opatrně vytřít glycerinovým mýdlem

Úklid ve velkém - v organizacích a firmách

Ve velkém také ekologicky!

Uklízet ekologicky lze též ve velkém - v organizacích, institucích, na úřadech, ve firmách. Buď prostřednictvím vlastního úklidového personálu nebo externí firmou na zakázku. Kromě snížení zátěže životního prostředí takový úklid znamená i finanční úsporu. Nejdůležitější je přijmout ve vedení politické rozhodnutí o změně. Při úklidu vlastními lidmi lze využít prakticky všechna doporučení z této publikace. Velké úspory přináší úklid podlah díky využití mikrovláken - viz kapitola Ekologické úklidové techniky a postupy. Při realizaci opatření v této oblasti je obzvláště potřeba věnovat pozornost komunikaci se zaměstnanci a personálem úklidu. Například je třeba vysvětlit, že je samozřejmě důležitá čistota toalet, ale to, že přitom nepáchnou Savem či jiným prostředkem s chlorem je normální a správné. Kromě nákupu environmentálně šetrných výrobků lze výhodně nakupovat ve velkých, opakovaně plnitelných baleních.

Při úklidu pomocí externí firmy je nutné požadavek na ekologickou šetrnost uvést v zadávací dokumentaci. Lze ji zohlednit už v samotném předmětu zakázky a pochopitelně v technických kvalifikačních předpokladech, včetně vyjmenování jednotlivých chemických látek, které musí být z úklidu vyloučeny či výrazně redukovány. V případě poptávky úklidových služeb je velmi užitečné vyžadovat dodržování vypracovaného úklidového standardu, který zohledňuje ekologicky šetrné metody úklidu.

Stáhněte si celou publikaci Do čista

Literatura a odkazy

http://www.tis-cz.cz/ Toxikologické informační středisko, první pomoc při otravách 

http://www.ekoznacka.cz/ Stránky Agentury pro ekologicky šetrné výrobky s informacemi o národní ekoznačce Ekologicky šetrný výrobek a souvisejících evropských ekoznačkách

http://ec.europa.eu/ecat/ Oficiální stránky věnované evropské ekoznačce, vyhledávání ekologicky šetrných produktů

Richardsonová, R.: Domov. Nové pohledy na zdravé, bezpečné a přirozené bydlení. Perfekt, Bratislava. ISBN 80-8046-237-2. Spousta rad pro domácnost nejen z oblasti šetrného úklidu či praní.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 11. 4. 2024