Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Praní

Obrázek mýdla, kreslil R. Pospíšil Již několik let nenajdete na pultech obchodů prací prostředky na textil, které by obsahovaly fosfor - chemické látky, která se velmi výrazně podílela a podílí na „kvetení" vod a znemožňuje tak koupání či znepříjemňuje procházky kolem přehrad. Fosfor v nádržích zůstává i nadále v nánosech a bude se z nich dostávat nesnadno, z praní však už další přibývání fosforu nehrozí. Zůstávají však i další ale...

Jak fosfáty škodí?
Fosfáty z pracích prostředků byl donedávna jedním z podstatných zdrojů, kterým se fosfor dostává s odpadními vodami do vod povrchových. V některých částech povodí představoval takřka 50 % celkového vnosu do vod. Fosfor se v čistírnách odpadních vod kromě několika případů neodstraňuje. Z obcí, které mají sice kanalizaci, ale vody se nečistí, teče fosfor přímo do řeky či potoka.
V povrchových vodách, zejména nádržích(rybnících, přehradách, jezerech) je fosfor důležitou a v zásadě limitující živinou, na kterou se „těší" sinice (také modro zelené řasy, Cyanobacteria), která je pro jejich růst určující. Dusík, který rovněž ke svému životu potřebují, totiž umí získávat ze vzduchu.
Sinice vytvářejí kolonie vodního květu,při jehož masovém rozvoji produkují látky toxické nejen pro vodní hmyz, ryby a obojživelníky, ale i pro živočichy teplokrevné,včetně člověka. Mezi nejnebezpečnějšími toxiny produkovanými vodním květem patří jedy působící na játra a nervovou soustavu, u mnohých sinicových toxinů byly prokázány silné kancerogenní účinky.
Nadbytek fosforu, který se nyní ve vodách a zejména v sedimentech nachází a který řasy a sinice mohou ke svému růstu využívat,se totiž z nádrží jen tak neztratí. Jistou roli vykonají v následujících letech procesy biologické, ledaskde se bude přistoupit k mechanickému odstranění sedimentů.

Běžný prací prášek obsahuje - kromě dříve tak diskutovaných fosfátů - i další chemické látky, z nichž ne všechny jsou pro praní nezbytné. To se týká zejména tzv. plnidel, které neperou, ale zajišťují dobrou sypkost prášku. Tzv. kompaktní prací prášky plnidla neobsahují a minimalizují tak dopady na životní prostředí nejen sníženým objemem chemikálií, ale i obalových materiálů a energií při výrobě a distribuci. Pokud ale koncentrovanější kompaktní prášky nebudete dávkovat podle návodu (zpravidla o třetinu menší množství, než u klasických prášků), zatížíte odpadní vody nespotřebovanými chemickými látkami a takové praní vás vyjde dráž místo toho, abyste ušetřili.

Velmi vděčným ekologickým prostředkem užívaným hlavně pro ruční praní je mýdlo. Vyrábí se zmýdelňováním tuků živočišného i rostlinného původu působením louhu (hydroxid sodný či draselný) nebo slabších zásaditých látek (soda, potaš) při teplotách 80-100 °C. Mýdlo se ve vodním prostředí velmi rychle a úplně biologicky rozkládá na látky v přírodě běžné.

Tipy pro ekologicky šetrnější praní

Mýdlo - šetrný pomocník

Velmi vděčným ekologickým prostředkem, užívaným hlavně pro ruční praní, je mýdlo. Vyrábí se zmýdelňováním tuků živočišného i rostlinného původu působením louhu (hydroxid sodný či draselný) nebo slabších zásaditých látek (soda, potaš) při teplotách 80-100 °C. Mýdlo se ve vodním prostředí velmi rychle a úplně biologicky rozkládá na látky v přírodě běžné. Optimální je mýdlo přírodní, nebarvené, neparfémované.

Optimální dávkování

Dávkování pracího prostředku závisí především na tvrdosti vody. Čím je voda tvrdší, tím více je potřeba pracího prostředku na změkčení vody, a tím i na vyprání prádla. Přílišné množství prášku ale nevypere prádlo lépe: naopak může způsobit jeho šedost. Na dávkování používejte odměrku.

Pro správné praní, šetření životního prostředí i vlastní kapsy je důležité správně dávkovat. Dávkování závisí především na tvrdosti vody. Informaci o tvrdosti vody ve Vaší obci Vám sdělí příslušný vodárenský podnik. Např. na Brněnsku přibližně platí, že tam, kde odebírají vodu z březovského vodovodu, mají vodu tvrdou až velmi tvrdou (v Brně, na Kuřimsku, Rosicku a Tišnovsku); tam, kde odebírají vodu z Vírské nádrže, mají vodu měkkou (od Tišnova proti proudu Svratky).
Na pracích prostředcích je uvedeno dávkování pro jednotlivé tvrdosti, podle tabulky si vyberte správný údaj. Čím je voda tvrdší, tím více se používá pracího prostředku, aby byla voda změkčena a byl tak zajištěn požadovaný výsledek praní. Prací prostředek nedávkujte odhadem, použijte odměrku, například kelímek od jogurtu (150–200 ml). Je zbytečné dávat vyšší dávku pracího prostředku, prášek navíc prádlo lépe nevypere, ale naopak může způsobit jeho šedost. Doporučujeme dávkovat prací prostředek přímo do bubnu pračky. Je pak možné snížit dávku o třetinu. Někteří výrobci nabízejí pomůcky na toto dávkování. Prášek lze jinak vložit do bubnu v jemném kapesníku či jiné řidší tkanině.

Praní v dešťové vodě

Vyzkoušejte rozdíl praní prádla ve vodě pitné, tekoucí z kohoutku a velmi měkké dešťové vodě. Při té příležitosti lze vyzkoušet mýdlové prací prostředky. Mýdlo se ve vodním prostředí rychle rozkládá na látky v přírodě běžné. Možná se účinnosti dešťové vody a mýdla podivíte.

Prací prostředek přímo do bubnu

Prací prostředek je nejlepší dávat přímo do bubnu pračky. Pak je možné snížit dávku i o třetinu. Prášek je možné vložit do bubnu v jemném kapesníku či řidší tkanině. Silněji zašpiněné prádlo je lepší předem namočit. Pak je možné použít na praní nižší dávku pracího prostředku. Případné skvrny se před praním vždy pokusíme odstranit použitím osvědčených receptů.

Obrázek sušení na slunci. Kreslil: R. PospíšilPlýtvání energií

Normální teplota praní je 40 °C. Proti teplotě 90 °C, která se používá pouze pro vyčištění prádla nemocných či kojenců, se ušetří 60-70 % energie. Prádlo nebude čistší, jen protože bylo vypráno v teplejší vodě. Plýtvání energií nás stojí i peníze. Prací účinnost současných moderních pracích prostředků je přitom optimalizována na nízké teploty.

Zbytečné aviváže a optické zjasňovače

Jsou obtížně biologicky odbouratelné a na čistotu prádla nemají vliv. Měkkost prádla způsobí i sušení na sluníčku či aspoň na čerstvém povětří.

Kompaktní prostředky - úsporné balení

Navzdory hojným nabídkám koncentrátů, resp. kompaktním pracím prostředkům kupuje stále ještě řada zákaznic a zákazníků tzv. „plné" prací prostředky. Ty obsahují hlavně pomocné látky, které nepřispívají k pracímu výkonu, ale zatěžují odpadní vody. Kompaktní prostředky se poznají podle loga a nápisu „EuroCompact".

Zbytečné bělicí látky

Většina prádla je barevná. Stačí je prát jen prostředkem na barevné prádlo. Prostředky na bílé prádlo jednak způsobují blednutí prádla a jednak jejich používáním zatěžujeme životní prostředí.

Logo Ekologicky šetrný výrobekPoužívejte certifikované výrobky.

Značku Ekologicky šetrný výrobek propůjčuje ministerstvo životního prostředí výrobkům, které splňují stanovená kritéria. U pracích prostředků to není jen nepřítomnost fosfátů, ale i rychlá biologická rozložitelnost a nízká toxicita pro vodní organismy. Obdobné certifikáty mají také ostatní země Evropské unie - více na www.ekoznacka.cz.

I další domácí čisticí prostředky používejte v co nejmenším množství, v souladu s heslem: Čím méně chemických látek je ve vodě rozpuštěno, tím méně se jich musí odstraňovat, a to ku prospěchu přírody i rodinného rozpočtu.

Pozor na myčky nádobí

Vyhláška k zákonu o chemických látkách zapomněla na zákaz fosfátů v prostředcích do myček na nádobí. I v tomto případě se ale můžete chovat zodpovědně, na trhu existují bezfosfátové tablety do myček. Od 1. ledna 2017 se nesmí prodávat přípravky do myček obsahující fosfáty.

Další informace

Stáhněte si zdarma publikaci Do čista - o environmentálně šetrném uklízení, informace o úklidu, praní, několik stránek rad, jak ekologicky odstranit skoro každou skvrnu.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 23. 11. 2020