Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Mobilní telefon

Co všechno se musí vytěžit?

Mnoho kovů, které jsou třeba pro výrobu elektroniky, je vzácných (zlato, tantal nebo kobalt). Měď tvoří 19 % hmotnosti mobilu, železo 8 %, dále je v něm např. nikl či olovo. Vzácné kovy pocházejí z „jihu", kde se těží s nízkými náklady na pracovní sílu. Proto je polovina světové těžby kobaltu (např. baterie pro mobil) exportována pouze ze Zambie a Konga. Zbytky toxických kovů z dolů přispívají ke kontaminaci vody a půdy. Poškození zdraví pracovníků je obrovské. Například olovo může způsobit nevratné poškození nervové soustavy.

Mobil – pokladnice surovin

Spolu s každým mobilem nám doma leží v průměru 250 mg stříbra a 24 mg zlata. V tuně mobilů, což je asi 13 000 kusů, se nalézá přibližně 300–350 gramů zlata, ve zlatonosné hornině je v tuně pouhých 5 gramů zlata. V telefonech je ho tedy sedmdesátkrát více.

Žebříček Greenpeace

Mezinárodní nevládní organizace Greenpeace sestavuje žebříček výrobců počítačů a mobilů, který hodnotí chování firem, nikoliv jen jednotlivé modely. Cílem Greenpeace je donutit firmy, aby v přístrojích přestaly používat nebezpečné
chemické látky, zpětně odebíraly a bezpečně recyklovaly staré výrobky, snížily energetickou náročnost výroby a spotřebu elektřiny s cílem snížení emisí CO2. V podrobné zprávě lze najít informaci, zda ta která firma nabízí alespoň
nějaký výrobek bez PVC, ftalátů, berylia nebo bromovaných zpomalovačů hoření. Podívejte se do posledního vydání (listopad 2012), kdo se umístil nejlépe a proč: www.greenpeace.cz.

Ekologický mobil?

Nic necharakterizuje lépe naši dobu než rychlost, s jakou střídáme své telefony. Ekologický mobil je tudíž určitě ten, který dlouho vydrží a dlouho se používá. Pokud už nám telefon vydrží v provozu na jedno nabití jen mnohem kratší dobu, než když byl nový, stačí vyměnit akumulátor a přístroj může dál sloužit. Ekologický přístroj můžeme hledat mezi modely, které používají recyklované plasty, šetří papírem při balení a tisku manuálu. V cizině se prodávají mobily se zabudovanými solárními nabíječkami.

V roce 2011 bylo na území ČR odloženo asi 1,7 milionů mobilních telefonů. Sebráno k recyklaci však bylo asi 100 000 kusů, což je jen 6 %.

Žebříček ekologičnosti jednoho telefonního operátora

Vodafone používá vlastní hodnocení, tzv. „eko-třídu", která hodnotí telefon z hlediska dopadu na životní prostředí, 1 – nejhorší, 5 – nejlepší. Jde o sadu 230 kritérií, jež zkoumají výrobek, ale i dodavatele vůbec. Na webu společnosti,
který je také v češtině, má pak telefon mezi svými parametry i toto „ ekohodnocení". Dobrý nápad kazí fakt, že kritéria nejsou veřejně známá a že nelze seřadit všechny modely dle této eko-třídy, pokud to je pro nás důležitý
parametr při nákupu. Také nejde zjistit, proč je daný model hodnocen zrovna touto známkou, za co získal body a za co ztratil.

Univerzální žebříček eko-mobilů

1. váš stávající

2. jakýkoliv od přátel, zděděný, z bazaru

3.–10. nejrůznější modely dle momentální nabídky

Univerzální napájecí konektor

Před pár lety došlo ke standardizaci napájecích konektorů. Skoro všechny současné modely telefonů i řadu tabletů lze napájet jedinou univerzální nabíječkou pomocí USB mikrokonektoru. Asi jedinou výjimkou jsou nekompatibilní výrobky firmy Apple.

Informační a komunikační technologie, jako počítače či mobilní telefony, jejich provoz a infrastruktura, přispívají ke klimatickým změnám dvěma procenty, což je stejně jako například letecká doprava.


Aktualizace webových stránek podpořena projektem: „Environmentální poradenství jako nástroj individuálního dalšího vzdělávání. Aktivně, profesionálně, místně zakotveně“, projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

Logolink OP VK

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz

1986-2021: 35 let práce pro ochranu přírody a krajiny

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 1. 10. 2022