Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Mobilní telefon

Co všechno se musí vytěžit?

Mnoho kovů, které jsou třeba pro výrobu elektroniky, je vzácných (zlato, tantal nebo kobalt). Měď tvoří 19 % hmotnosti mobilu, železo 8 %, dále je v něm např. nikl či olovo. Vzácné kovy pocházejí z „jihu", kde se těží s nízkými náklady na pracovní sílu. Proto je polovina světové těžby kobaltu (např. baterie pro mobil) exportována pouze ze Zambie a Konga. Zbytky toxických kovů z dolů přispívají ke kontaminaci vody a půdy. Poškození zdraví pracovníků je obrovské. Například olovo může způsobit nevratné poškození nervové soustavy.

Mobil – pokladnice surovin

Spolu s každým mobilem nám doma leží v průměru 250 mg stříbra a 24 mg zlata. V tuně mobilů, což je asi 13 000 kusů, se nalézá přibližně 300–350 gramů zlata, ve zlatonosné hornině je v tuně pouhých 5 gramů zlata. V telefonech je ho tedy sedmdesátkrát více.

Ekologický mobil?

Nic necharakterizuje lépe naši dobu než rychlost, s jakou střídáme své telefony. Ekologický mobil je tudíž určitě ten, který dlouho vydrží a dlouho se používá. Pokud už nám telefon vydrží v provozu na jedno nabití jen mnohem kratší dobu, než když byl nový, stačí vyměnit akumulátor a přístroj může dál sloužit. Ekologický přístroj můžeme hledat mezi modely, které používají recyklované plasty, šetří papírem při balení a tisku manuálu.

V roce 2022 se předpokládalo, že za tento rok bude na celé světě odloženo asi 5,3 miliard (!!) chytrých telefonů. Bohužel k recyklaci se dává jen asi 20 procent. Tvoří 12 % celosvětového elektronického odpadu.

Žebříček ekologičnosti jednoho telefonního operátora

Vodafone používá vlastní hodnocení, tzv. „eko-třídu", která hodnotí telefon z hlediska dopadu na životní prostředí, 1 – nejhorší, 5 – nejlepší. Jde o sadu 230 kritérií, jež zkoumají výrobek, ale i dodavatele vůbec. Na webu společnosti,
který je také v češtině, má pak telefon mezi svými parametry i toto „ ekohodnocení". Dobrý nápad kazí fakt, že kritéria nejsou veřejně známá a že nelze seřadit všechny modely dle této eko-třídy, pokud to je pro nás důležitý
parametr při nákupu. Také nejde zjistit, proč je daný model hodnocen zrovna touto známkou, za co získal body a za co ztratil.

Univerzální žebříček eko-mobilů

1. váš stávající

2. jakýkoliv od přátel, zděděný, z bazaru

3.–10. nejrůznější modely dle momentální nabídky

Univerzální napájecí konektor

Před pár lety došlo ke standardizaci napájecích konektorů. Skoro všechny současné modely telefonů i řadu tabletů lze napájet jedinou univerzální nabíječkou pomocí USB konektoru (dříve mikrokonektor, nyní typ USB-C). Asi jedinou výjimkou jsou nekompatibilní výrobky firmy Apple (ten musí dle evropské legislativy nasadit konektor USB-C nejpozději v roce 2024).

Vliv mobilů na klima

Informační a komunikační technologie, jako jsou počítače či mobilní telefony, jejich provoz a infrastruktura, ročně vypouští asi 700 Mt skleníkových plynů a přispívají ke globálnímu oteplování asi 1,4 procenty (jiné zdroje uvádí až 5 %). Z toho samotný mobilní průmysl každoročně vypustí více než 220 milionů tun ekvivalentu oxidu uhličitého, což představuje přibližně 0,4 % celosvětových emisí uhlíku. Výpočetní a kancelářské techniky se podílí na celkové spotřebě elektřiny 4 až 10 %.

 

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 3. 2024