Staňte se i vy přírodním zahradníkem!

Také letos pokračujeme s propagací a certifikací zahrad, s pořádáním přednášek, exkursí i venkovních praktických dílen – a to v rámci projektu MŽP „Přírodní zahrady – prostor pro lidi i přírodu“.

Certifikát „Přírodní zahrada“  v Česku už má více než 350  zahradníků. Plaketou dávají najevo svoji filozofii a podporu šíření myšlenky přírodního zahradničení. Veronica už od roku 2009 celoročně provozuje také specializovanou zahradní poradnu. Tedy radíme, jak se správně starat o svoji zahradu s ohledem k životnímu prostředí. Radíme také  přímo na  zahradě - poskytli jsme přes 150 terénních konzultací.

V Jihomoravském a Zlínském kraji jsme certifikovali celkem 148 zahrad, z toho je 18 ukázkových. V Domě ochránců přírody v Brně pravidelně probíhalo také setkání přátel přírodních zahrad.Centru Veronica v Hostětíně je jedna z ukázkových  přírodních zahrad, pravidelně se zde konají semináře a venkovní dílny na téma přírodního zahradničení. V Brně i v Hostětíně provozujeme také knihovnu, kde jsou naše knihy k přírodním zahradám  k půjčení. Na našich webových stranách  najdete také přehledná mapa přírodních zahrad

Přírodní zahrady jsou oázami pro rostliny, živočichy i člověka. V nich se všichni cítí dobře, protože se tu pracuje v souladu s přírodou: ježek i vážka, vzácné rostliny i nádherně barevné trvalky. O to také usilujeme heslem projektu: „Přírodní zahrada – spolupracujme s přírodou, ona bude spolupracovat s námi“. Pečovat o zahradu přirozeným způsobem znamená usilovat o vytvoření uzavřených koloběhů. Ústřední význam přitom má udržování a zvyšování půdního zdraví a půdní úrodnosti. Majitel přírodní zahrady se snaží o maximální podporu přirozených dějů nebo tyto děje svými zahradnickými opatřeními napodobuje. Rozsah zásahů a opatření přitom omezuje jen na ty nejnutnější a jinak se cvičí hlavně v trpělivosti a důvěřuje působení přirozených regulačních mechanismů. Vlastní zahradu chápeme jako ekosystém, který slouží nejen člověku a jeho potřebám, ale k jehož fungování je nutná široká paleta rostlin a živočichů. Ohleduplné zacházení se všemi obyvateli zahrady tak samozřejmě patří k této přírodní zahradnické filosofii.

 

Přidejte se!

Ptáte se jak? Kontaktujte Ekologický Institut Veronica: mojmir.vlasin@veronica.cz, karla.vincenecova@veronica.cz  nebo vyplňte přihlášku. Využijte také služeb naší poradny v Domě ochránců přírody, Panská 9, Brno, telefonicky a mailem kdykoliv v pracovní v době ekoporadny Veronica.

Nechte si certifikovat vaši zahradu - získejte plaketu přírodní zahrady! 

Máte-li zahradu a hospodaříte ve spolupráci s přírodou, či jste alespoň k tomu nastoupili cestu, můžeme vám udělit prestižní plaketu "Přírodní zahrada". Plaketou dáváte najevo svoji filozofii a podporujete šíření myšlenky přírodního zahradničení.

 

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 14. 12. 2018  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube