Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Dřepčíci

Máte na zahradě kedlubny nebo jiné rostliny s prokousanými listy, z nichž (po přiblížení se k nim) vyskáčou spousty drobných broučků? A je jich tolik, že jejich vyskočení je i dobře slyšet? A vzpomínáte si na dva malé broučky, kteří se nabídli, že povezou Brouka Pytlíka na vozíčku? A co s ním potom provedli?

Ať již jsou černí se světlými pruhy nebo bez nich, jedná se o dřepčíky, jimž se toto léto dobře daří. Při dlouhotrvajícím suchém a horkém počasí se často přemnožují a působí nám škody na brukvovitých rostlinách, ale třeba i na slézu. 

Dřepčíci nemají rádi vlhko, proto jim lze znepříjemnit život častým rosením listů. Odpudit je lze posypáním vlhkých listů dřevěným popelem, postříkáním rostlin výluhem z pelyňku, kapradin nebo pálivé papriky či naředěnou jíchou ze zkvašených napadených listů. Preventivně lze použít netkanou textilii a náletu dřepčíka zabránit. Smíšená kultura s rajčaty, salátem nebo špenátem dřepčíky může oklamat, přítomnost dravých škvorů a střevlíků na záhonu zpomalí možné přemnožení.

 

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024