Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Dřepčíci

Máte na zahradě kedlubny nebo jiné rostliny s prokousanými listy, z nichž (po přiblížení se k nim) vyskáčou spousty drobných broučků? A je jich tolik, že jejich vyskočení je i dobře slyšet? A vzpomínáte si na dva malé broučky, kteří se nabídli, že povezou Brouka Pytlíka na vozíčku? A co s ním potom provedli?

Ať již jsou černí se světlými pruhy nebo bez nich, jedná se o dřepčíky, jimž se toto léto dobře daří. Při dlouhotrvajícím suchém a horkém počasí se často přemnožují a působí nám škody na brukvovitých rostlinách, ale třeba i na slézu. 

Dřepčíci nemají rádi vlhko, proto jim lze znepříjemnit život častým rosením listů. Odpudit je lze posypáním vlhkých listů dřevěným popelem, postříkáním rostlin výluhem z pelyňku, kapradin nebo pálivé papriky či naředěnou jíchou ze zkvašených napadených listů. Preventivně lze použít netkanou textilii a náletu dřepčíka zabránit. Smíšená kultura s rajčaty, salátem nebo špenátem dřepčíky může oklamat, přítomnost dravých škvorů a střevlíků na záhonu zpomalí možné přemnožení.

 

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz

1986-2021: 35 let práce pro ochranu přírody a krajiny

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 4. 10. 2021