Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Funguje ocet na hubení plevele a proč se prodává předražený?

18. 6. 2020

Dobrý den, obracím se na Vás s malou prosbou. S vyřazením přípravků na hubení plevele s glyfosatem, jako je například Roundup, se museli výrobci přeorientovat na šetrnější postřiky. Konkrétně třeba právě Roundup zvolil kyselinu octovou - přesto se taková balení Roundup prodávají relativně draho třeba za 1200 Kč za pětilitrové balení.

Mohlo by se přitom zdát, že jde v podstatě o „předražený ocet“. Je prosím možné vysvětlit, nakolik efektivně může kyselina octová působit při hubení plevele, zda jde o rovnocennou (a samozřejmě šetrnější) variantu hubení plevele?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Jak píšete, účinná složka těchto velmi drahých prostředků je jen kyselina octová, aneb ocet. Stačí se podívat do tzv. bezpečnostní listu výrobku. Jiná účinná složka v něm není.

Bývalý kolega Mojmír Vlašín k octu uvádí: „Ocet se k hubení plevele používá léta. Na naší zahradě jsme ho používali k hubení divokých ostružin před dvaceti lety. Problém je, že 20% ocet se hůře shání a 10% moc nefunguje.“  Odborné studie říkají, že kyselina octová v koncentraci 20 % by mohla být dostatečná jako herbicid, ovšem jak celkový (totální), nikoliv výběrový (selektivní), koncentrace kyseliny 10 % a méně  - což je běžný kuchyňský ocet - funguje velmi málo, podobně jako uvádí Vlašín.

Ocet o koncentraci 12 % (tedy více než běžný 8%) se prodává za přibližně 25 Kč/l (jako přípravek na úklid; tváří se, že se vyrábí na jižní Moravě, ale je to dovozové zboží), dostáváme se na cenu asi 125 Kč za 5 litrů, tedy desetkrát levněji než ten přípravek, o kterém píšete.

Pozor také na poleptání, ničení betonových ploch a zakyselení půdy. Vlašín k tomu dodává: „Kromě poleptání, které není zas tak hrozné, může dojít u betonových ploch a dlaždic k destrukci. Pozor také na přílišné zakyselení půdy!“ Jinde (např. vinaři) uvádí, že zakyselení půdy vlastně není problém, jelikož půdní bakterie ocet rychle rozloží.

Shrnuto, koncentrovaný ocet je účinný totální herbicid, je známý už dlouhodobě, je zcela přírodní, šetrný při výrobě i použití, a může být velmi levný. Bohužel se zároveň prodává v poslední době jako velmi předražená náhrada glyfosátu, ač jde o to samé! Ptejte se svých prodejců, svých zahradnických potřeb, proč prodávají desetkrát předražený ocet.

Podpořeno Statutárním městem Brno.

Autor: Petr Ledvina; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 3. 2024