Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Certifikace přírodních zahrad - plaketa

K principu přírodních zahrad se už po celé Evropě přihlásily tisíce lidí. Ekologický institut Veronica v Jihomoravském a Zlínském kraji  udělili přes 150 plaket přírodní zahrada a desítky dalších v jiných krajích. Plakety fungují jako chlouba pro držitele, argument pro sousedy, kteří zpočátku nemusí chápat někdy odlišnou estetiku těchto zahrad od strohých zahrad konvenčně udržovaných a jejich hlavním cílem je osvěta tématu přírodního zahradničení - ať už pro okolí nebo pro samotného držitele. Spolu s plaketou od nás dostanete certifikát potvrzující, že na vaší zahradě spolupracujete s přírodou.

Certifikace pokračuje i v roce 2020. Stačí se přihlásit.

Co je potřeba splnit, abyste získali plaketu:

Tři základní kritéria

Musí být splněna všechna.

nepoužívání umělých minerálních hnojiv
nepoužívání pesticidů, herbicidů a chemických postřiků
nepoužívání rašeliny k úpravě půdy

Přírodní prvky na zahradě

Za každý prvek na vaší zahradě můžete získat 1 až 2 body podle toho, kolik je mu na zahradě věnováno prostoru a jakou má kvalitu. Když například máte na zahradě stinné vlhčí místo jako prostor pro vlhkomilné rostliny, můžete dostat jeden bod. Když máte jezírko pro obojživelníky a ještě třeba výslunnou hromadu kamení, můžete dostat dva body. Celkem je pro plaketu potřeba mít 5 bodů za přírodní prvky na zahradě.

 • živý plot z divokých keřůZahrada Chlumany
 • louka, prvky louky
 • ponechání divokých porostů
 • divoký koutek 
 • mimořádná stanoviště (vlhká nebo suchá) 
 • listnaté stromy 
 • květiny a kvetoucí trvalky 

Obhospodařování zahrady

Za každý způsob hospodaření na vaší zahradě můžete získat 1 až 2 body podle toho, kolik je mu na zahradě věnováno prostoru a jakou má kvalitu. Když například máte pár keřů rybízu, můžete získat jeden bod za ovocnou zahradu. Máte-li více druhů ovoce včetně stromů, můžete získat 2 body. Celkem je pro plaketu potřeba mít 5 bodů za obhospodařování zahrady.

 • kompost Bílá květina
 • ubytovací místa pro zvířecí pomocníky  
 • využití dešťové vody 
 • užívání k přírodě šetrných materiálů a postupů 
 • mulčování 
 • pěstování zeleniny a bylinek
 • ovocná zahrada a bobulové keře 
 • smíšená kultura/střídání plodin/zelené hnojení

Splňujete: tři základní kritéria + 5 bodů za přírodní prvky na zahradě + 5 bodů za obhospodařování zahrady?

ANO! Pokud kritéria splňujete, můžeme vám nabídnout získání plakety Přírodní zahrada. Plaketou vyvěšenou na plotě dáváte najevo svoji filozofii a šíříte tak myšlenku trvale udržitelného zahradničení. Budete překvapeni, co na ni budou říkat lidé kolem vás.

NE! Pokud kritéria nesplňujete či máte jakékoliv pochybnosti, můžeme vám poskytnout poradenství, aby vaše zahrada byla oázou nejen pro vás, ale i pro živočichy a rostliny, aby byla zdravá a pestrá. Vaše dotazy zodpovíme v Ekologické poradně Veronica. 

Zájemci o plaketu Přírodní zahrada

Provedeme certifikaci vaší zahrady, za kterou zaplatíte 1200 Kč + cestovné z Brna + 400 Kč za hodinu za práci certifikátorky/ra na zahradě, která trvá 1 až 2 hodiny. Při udělení dostanete certifikát a plaketu a zároveň vás budeme zvát na naše přírodně-zahradnické akce, na některé budete mít slevu. Zároveň vaši zahradu umístíme na naši Ekomapu a do mapy přírodních zahrad.

Poradíme vám

Přijedeme přímo na vaši zahradu, zhodnotíme její stav a poradíme vám, jaké kroky podniknout, aby byla opravu přírodní. Cena takového poradenství je 400 Kč za 1 hodinu plus cestovné – cestujeme většinou hromadnou dopravou z Brna.


Vyplňte a pošlete nám přihlášku (otevřený formát odt), pokud neumíte přečíst tak ve formátu doc, popř. ve formátu pdf vhodném pro tisk nebo nás kontaktujte ohledně domluvy na návštěvě našeho zahradního poradce.

Pro domluvení konkrétního termínu udělení plakety, poradenské návštěvy či pro další informace kontaktujte Markétu Honzovou.

 
 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 23. 10. 2020