Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jak se zbavit v kuchyni mravenců

Revidováno: 5. 6. 2020 (původní text: 17. 3. 2008)

V naší školní kuchyni máme každé ráno hodně mravenců. Nemůžeme zjistit odkud vycházejí - protože jsou po celé kuchyni, můžete nám poradit nějaký ekologický způsob vedoucí k jejich odstranění.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Pokud nevíte, kudy se mravenci dostávají, budete je muset vychytat, jde to celkem snadno, i když to trvá pár dní. Je dobré mít všude uklizeno, žádné drobečky a jen na místech, kde jste je naposled pozorovali, nechat něco, co jim chutná (kousíček jablka, kousíček vlašského ořechu, případně malý kousíček masa). Nejlepší je pak nabrat do ubrousku (může být i vlhký) mravence i s návnadou a odnést na kompost. Na ta místa je pak dobré rozprášit třeba levanduli nebo nějaké staré koření, papriku, skořici apod. vynikající je pelyněk brotan, prostě něco aromatického, tím jim zrušíte pachové cestičky. Možná by se dalo do vody při umývání podlahy přidal čaj z levandule, nějaký éterický olej apod., to ale nemám vyzkoušené. Pokud jsou to faraoni (prťaví asi 23 mm), s těmi je trošku problém, na ty nám kdysi doporučovali směs cukru a boraxu, nosí to do hnízda královně a ta pak přestane klást další vajíčka.

Existují také biologické přípravky, které mravence zabijí a které se prodávají třeba v zahrádkářských potřebách, např. Bioformatox, Loxiran S (účinná látka je přírodní pyretrin z květů kopretiny růžové), No-Insect od Biocontu, či parazitické hlístice.

Hodně štěstí, přeji hezký den a úspěšný odsun mravenců.

Autor: Helena Vlašínová; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 13. 5. 2024