Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jsou škodlivé zahradní hadice z PVC?

Revidováno: 1. 8. 2023 (původní text: 7. 7. 2014)

Jak škodlivé je používání zahradních hadic z PVC? Dá se předpokládat, že
uvolňování ftálátů se časem snižuje (vyplaví se)? Jaký alternativní materiál pro
zahradní hadice zvolit?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

PVC je problém od začátku do konce

Polyvinylchlorid (PVC) je nesmírně univerzální plast. Jeho výroba je levná, je odolný, snadno přijímá jiné látky, které mění jeho vlastnosti. A tady je zakopán pes. Tyto přidané látky (barviva, změkčovadla, plnidla, stabilizátory ) nejsou v plastu pevně vázány a mohou se uvolňovat, přesněji řečeno uvolňují se. Do ovzduší, otěrem (některé se mohou vstřebávat i kůží), do vody. Některé problematické přídavné látky – třeba kadmium nebo olovo – se podařilo nahradit. Jiné se používají dál, jedny z obecně nejznámějších jsou ftaláty, zde sloužící jako změkčovadla. Jde o organické látky, které mohou narušit hormonální systém živočichů (včetně lidí) s těžko předvídatelnými důsledky. Což vede ke snaze je nahradit jinými látkami, které nejsou považované za nebezpečné. Bohužel je nutné říct, že zatím nejsou považované za nebezpečné – o zakazovaných ftalátech se to také nevědělo a omezování je postupné.

PVC je oproti jiným plastům zvlášť problematické při výrobě i likvidaci. Oproti jiným běžně užívaným plastům obsahuje jedovatý chlór. Jedovatý je i jeho výchozí monomer vinylchlorid (spojením dlouhých řetězců těchto molekul vzniká polymer, proto poly-vinyl-chlorid). Pokud PVC hoří, tak vzniká velmi jedovatý chlorovodík, případně dioxiny a další látky. PVC je možné recyklovat, nicméně pestrá (a předem těžko zjistitelná) směs přidaných látek to velmi komplikuje. V PVC je jak základní surovina (většina hmoty), tak plnidla, stabilizátory, změkčovadla – a jejich obsah se liší podle typu výrobku (resp. požadovaných vlastností). Stejný problém nastává i při organizovaném pálení odpadů (pod krycím názvem energetické využití), protože vzniklé jedovaté látky (z těch známých a trvanlivých jmenujme třeba dioxiny) je nutné zachytávat a dále s nimi nějak naložit.

Kromě hadic – nepatrná položka v domácnosti – se z PVC vyrábí podlahové krytiny (vinylové to mají rovnou v názvu, ale většina plastových měkkých i tvrdých krytin je právě PVC), okenní rámy (asi všechny plastové), nafukovací výrobky včetně hraček, lepicí pásky, omyvatelné ubrusy a potahy, obaly (včetně potravinářských; v recyklačním trojúhelníčku bude číslo 3 případně „PVC“), koženka a náhrady kůže, kancelářské potřeby, složky, desky atd. Výše uvedené o PVC platí o všech těchto předmětech. Je asi zřejmé, že výrobky z PVC nepatří do kontejnerů na plast, ale do sběrného dvora.

Jak vybrat hadici?

Špatná zpráva na úvod: Nepodařilo se nám zatím najít zahradní hadici z jiného materiálu, než je právě PVC. Z celkem neškodného polypropylenu (PE) se hadice také vyrábí, ale jde o tuhé hadice určené k pokládce do země nebo na stálé rozvody vody. Nenechte se zmást nápisy jako „výplet z polyesteru“ apod. - to se týká jen té „mřížky“, která hadici (z PVC) zpevňuje. Je možné, že někteří výrobci používají konkrétní název konkrétního plastu (PVC) jako obecné označení „plastové hadice“ a pod názvem „PVC hadice“ prodávají hadici z polyethylenu nebo jiného plastu. Třeba budete mile překvapeni – ale spíš lze čekat, že by se méně škodlivým materiálem pochlubili.

A ještě jedno varování: Polyethylen se často používá jako obal. Na obalu se tedy můžete setkat se značnou nebo nápisem PE/polyethylen a přesto půjde o PVC hadici. Ověřujte, k čemu se označení vztahuje.

Jak vybrat a používat?

  1. Vyhněte se měkké hadici, udělejte rozvod z polyethylenových trubek s kohoutky na více místech (aby to bylo blíž) a zalévejte z konve.
  2. Vyberte měkkou hadici určenou pro pitnou vodu a vyžadujte atest, který to dokládá. Ta sice taky nejspíš bude z PVC, ale měla by prokazatelně uvolňovat méně toxických látek.
  3. Vybírejte hadice deklarované jako „bez ftalátů“ a ptejte se po dokumentech, které to dokazují. Prodejci budou překvapení, ale jde o vaše zdraví.
  4. Některé hadice mají textilní „potah“. PVC a jiné látky nejsou odolné vůči UV záření. Mohlo by to pomoci a snížit uvolňování toxických látek a prodloužit trvanlivost. Hadice neskladujte na slunci.
  5. Nenechávejte vodu v hadici dlouho. Po puštění vody nechte vodu odtéct (aby se hadice propláchla). Nepijte vodu z těchto hadic. Nenechte s hadicí hrát si děti (jsou na toxické látky háklivější, navíc ledasco strkají do pusy atd.).

Kam dál?

Autor: Renata Placková; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 8. 2024