Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Jsou škodlivé zahradní hadice z PVC?

Revidováno: 18. 4. 2019 (původní text: 7. 7. 2014)

Jak škodlivé je používání zahradních hadic z PVC? Dá se předpokládat, že uvolňování ftálátů se časem snižuje (vyplaví se)? Jaký alternativní materiál pro zahradní hadice zvolit?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Zdravá zahrada

Stále více zahrádkářů se dnes vydává cestou přírodního pěstování plodin, které je šetrnější vůči životnímu prostředí. Tito pěstitelé se záměrně vyhýbají umělým hnojivům a pesticidům a vybírají si původní odolnější odrůdy plodin, které pak pěstují ve smíšených kulturách. Ve svých záhonech vítají predátory škůdců rostlin a podporují přirozenou rozmanitost přírody. Výsledkem snažení jsou zdravé výpěstky, kterými zásobují své rodiny nebo jimi potěší své přátele. Pokladem zahrádkáře je potom dostatečná zásoba kvalitní užitkové vody pro zavlažování. Bohužel, naši zahrádkáři často netuší, že si svou vodu znehodnocují používáním nevhodných zahradních hadic. Hlavním materiál pro výrobu hadic prodávaných na tuzemském trhu je totiž PVC. O negativních dopadech PVC na lidské zdraví a životní prostředí bylo již napsáno mnoho. Spotřebitelé znalí problematiky se vyhýbají například klasickému PVC linu nebo dětským hračkám z tohoto materiálu.

Proč se vyhnout PVC?

PVC aneb celým názvem polyvinylchlorid se od většiny plastů liší použitím chlóru. S tímto materiálem je spojená celá řada zdravotních i ekologických rizik a to jak při jeho výrobě a používání, tak i při následné likvidaci. Doporučujeme se mu proto co nejvíce vyhýbat. Zdraví nebezpečné jsou zejména některé druhy ftalátů, které se používají jako změkčovadla PVC. Hlavní nebezpečí, které je s těmito látkami spojováno, spočívá v jejich negativním vlivu na hormonální a reprodukční systém, mohou oslabit imunitu. Nezanedbatelné jsou také jejich účinky na játra, ledviny, plíce a na srážlivost krve. Se zvýšenými koncentracemi ftalátů v prostředí může souviset rovněž nárůst astmatu a alergií u dětí. Mohou se uvolňovat deset až dvacet let. Některé zahraniční studie poukazují na nadlimitní hodnoty ftalátů naměřené ve vodě ze zahradních hadic. Naprostá většina hadic obsahuje ftaláty zakázané při výrobě dětských hraček. Kromě toho obsahuje materiál hadic často také olovo.

Při používání PVC hadic dodržujte následující bezpečnostní pravidla:

  • vodu nejprve nechejte několik vteřin odtékat, než začnete zalévat
  • vodu v hadici nenechávejte stát, ftaláty se do vody louhují
  • hadici ukládejte vždy do stínu
  • vodu z hadice nikdy nepijte (to se týká i zvířat)
  • po použití hadice si umyjte ruce.

Ze Ekologickou poradnu Veronica doporučujeme především postupnou náhradu PVC hadic polyuretanovými, pryžovými nebo hadicemi z přírodního kaučuku. Na českém trhu je výběr bezftalátových produktů zatím omezený, ale sehnat se dají. Vhodná je například polyuretanová hadice vyztužená polyesterem a ocelovým drátem. Dostupné jsou i hadice z recyklovaných materiálů šetrnější k životnímu prostředí. Sázkou na jistotu by mohly být hadice určené pro rozvod pitné vody. Avšak nalezli jsme i takové, které obsahují PVC. Výrobci některých hadic uvádějí, že jejich výrobky neobsahují ani kadmium, barium či olovo. Pokud se rozhodnete produkt vyhledat v internetovém vyhledávači, zadejte hesla jako „zahradní hadice bez ftalátů" nebo „phthalate free". Pozor si dejte rovněž na mosazné spojky, které mohou obsahovat olovo. Vhodnější jsou hliníkové nebo nerezové.

Pokud máte obavu z kontaminace půdy, můžete si nechat provést testy (například ITC Zlín, je to akreditovaná laboratoř, takže je nutné počítat s vyšší cenou – okolo 4,5 tisíc Kč). V jiných laboratořích je možné udělat rozbor i levněji, určitě se však ceny budou pohybovat v řádu tisíců korun.

Vysloužilé PVC nepatří mezi plastový odpad. Odevzdejte je do nejbližšího sběrného dvora. Jejich přehled a kontaktní údaje naleznete například na naší Ekomapě.

Autor: Petra Poklembová; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Zahrady a zemědělství Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 426. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 5. 2023