Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Jsou škodlivé zahradní hadice z PVC?

Kategorie: Zemědělství a zahrady

Jak škodlivé je používání zahradních hadic z PVC? Dá se předpokládat, že uvolňování ftálátů se časem snižuje (vyplaví se)? Jaký alternativní materiál pro zahradní hadice zvolit?

Odpověď revidována: 18. 4. 2019 (původní odpověď: 7. 7. 2014)

Zdravá zahrada

Stále více zahrádkářů se dnes vydává cestou přírodního pěstování plodin, které je šetrnější vůči životnímu prostředí. Tito pěstitelé se záměrně vyhýbají umělým hnojivům a pesticidům a vybírají si původní odolnější odrůdy plodin, které pak pěstují ve smíšených kulturách. Ve svých záhonech vítají predátory škůdců rostlin a podporují přirozenou rozmanitost přírody. Výsledkem snažení jsou zdravé výpěstky, kterými zásobují své rodiny nebo jimi potěší své přátele. Pokladem zahrádkáře je potom dostatečná zásoba kvalitní užitkové vody pro zavlažování. Bohužel, naši zahrádkáři často netuší, že si svou vodu znehodnocují používáním nevhodných zahradních hadic. Hlavním materiál pro výrobu hadic prodávaných na tuzemském trhu je totiž PVC. O negativních dopadech PVC na lidské zdraví a životní prostředí bylo již napsáno mnoho. Spotřebitelé znalí problematiky se vyhýbají například klasickému PVC linu nebo dětským hračkám z tohoto materiálu.

Proč se vyhnout PVC?

PVC aneb celým názvem polyvinylchlorid se od většiny plastů liší použitím chlóru. S tímto materiálem je spojená celá řada zdravotních i ekologických rizik a to jak při jeho výrobě a používání, tak i při následné likvidaci. Doporučujeme se mu proto co nejvíce vyhýbat. Zdraví nebezpečné jsou zejména některé druhy ftalátů, které se používají jako změkčovadla PVC. Hlavní nebezpečí, které je s těmito látkami spojováno, spočívá v jejich negativním vlivu na hormonální a reprodukční systém, mohou oslabit imunitu. Nezanedbatelné jsou také jejich účinky na játra, ledviny, plíce a na srážlivost krve. Se zvýšenými koncentracemi ftalátů v prostředí může souviset rovněž nárůst astmatu a alergií u dětí. Mohou se uvolňovat deset až dvacet let. Některé zahraniční studie poukazují na nadlimitní hodnoty ftalátů naměřené ve vodě ze zahradních hadic. Naprostá většina hadic obsahuje ftaláty zakázané při výrobě dětských hraček. Kromě toho obsahuje materiál hadic často také olovo.

Při používání PVC hadic dodržujte následující bezpečnostní pravidla:

  • vodu nejprve nechejte několik vteřin odtékat, než začnete zalévat
  • vodu v hadici nenechávejte stát, ftaláty se do vody louhují
  • hadici ukládejte vždy do stínu
  • vodu z hadice nikdy nepijte (to se týká i zvířat)
  • po použití hadice si umyjte ruce.

Ze Ekologickou poradnu Veronica doporučujeme především postupnou náhradu PVC hadic polyuretanovými, pryžovými nebo hadicemi z přírodního kaučuku. Na českém trhu je výběr bezftalátových produktů zatím omezený, ale sehnat se dají. Vhodná je například polyuretanová hadice vyztužená polyesterem a ocelovým drátem. Dostupné jsou i hadice z recyklovaných materiálů šetrnější k životnímu prostředí. Sázkou na jistotu by mohly být hadice určené pro rozvod pitné vody. Avšak nalezli jsme i takové, které obsahují PVC. Výrobci některých hadic uvádějí, že jejich výrobky neobsahují ani kadmium, barium či olovo. Pokud se rozhodnete produkt vyhledat v internetovém vyhledávači, zadejte hesla jako „zahradní hadice bez ftalátů" nebo „phthalate free". Pozor si dejte rovněž na mosazné spojky, které mohou obsahovat olovo. Vhodnější jsou hliníkové nebo nerezové.

Pokud máte obavu z kontaminace půdy, můžete si nechat provést testy (například ITC Zlín, je to akreditovaná laboratoř, takže je nutné počítat s vyšší cenou – okolo 4,5 tisíc Kč). V jiných laboratořích je možné udělat rozbor i levněji, určitě se však ceny budou pohybovat v řádu tisíců korun.

Vysloužilé PVC nepatří mezi plastový odpad. Odevzdejte je do nejbližšího sběrného dvora. Jejich přehled a kontaktní údaje naleznete například na naší Ekomapě.

Autor: Petra Poklembová
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Zemědělství a zahrady“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube