Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Integrovaný registr znečišťování

Integrovaný registr znečišťování životního prostředí (IRZ) je informační systém veřejné správy, který spravuje Ministerstvo životního prostředí.  Jedná se o veřejně přístupnou databázi provozoven, za které je ohlašováno vyprodukované množství znečištění, jež překročilo stanovenou mez. Pomocí této databáze lze tak snadno zjistit, jaké chemické látky se vyskytují v blízkosti našeho bydliště, v jakém množství a kdo je vypouští.

Jak se získávají data do IRZ?

IRZ momentálně eviduje 93 znečišťujících látek. Podniky, které při své činnosti překročí právní normou stanovení limit pro některou z těchto látek v emisích do ovzduší, vody a půdy nebo v tzv. přenosech (v odpadech a v odpadních vodách), povinně ohlašují druh a množství této látky do IRZ. V IRZ se tyto údaje evidují, zpracovávají a zpřístupňují veřejnosti.

Co se dá najít v IRZ?

  • Informace o emisích a přenosech znečišťujících látek, které podniky vypouští.
  • Údaje o znečištění jsou zcela jasně spojeny s konkrétním podnikem a konkrétní látkou. Můžeme tak získat reálný pohled na stav životního prostředí v našem regionu.
  • Informace o negativním vlivu na lidské zdraví a na životní prostředí všech látek evidovaných v IRZ.
  • Informace o všech podnicích ohlašujících do IRZ.
  • Mapovou aplikaci znázorňující podniky ohlašující do IRZ.

Které podniky z Brna můžeme nalézt v této databázi

Za rok 2017 (poslední známé údaje) je z Brna v databázi evidováno jako znečišťovatelé celkem 22 podniků: 8× kvůli únikům do ovzduší, 5× za znečištění odpadních vod a 11× za přenosy v odpadech. Jsou to např. tyto podniky: ABB, KRÁLOVOPOLSKÁ SLÉVÁRNA, s.r.o., KRÁLOVOPOLSKÁ, a.s.,  Nová Mosilana, a.s., Polygra a.s., PREFA KOMPOZITY,a.s., REMET, spol. s r.o., SAINT-GOBAIN GLASS SOLUTIONS CZ, s.r.o., SAKO Brno, Teplárny Brno či ZETOR KOVÁRNA.

Kde lze seznam nalézt?

Podívejte se na seznam: www.irz.cz

 
 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 3. 6. 2024