Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Poznámky z panelové diskuse k Mendlovu náměstí

Dne 23.ledna 2007 proběhla za přítomnosti Mgr. Mileny Flodrové (Muzeum města Brna) a Ing. Jany Tupé (Magistrát města Brna) panelová diskuse k budoucí podobě Memdlova náměstí. Pozvánku od Rostislava Pospíšila najdete zde.

Během diskuse byl pořízen zápis na flipchart, jehož přepis najdete níže. Zdela dole jsou pak poznámky od přítomných, které zapsali na papíry v chodbě Slévárny Vaňkovky. V rámci diskuse na mnohé z přítomných nevyšla řada. Navštivte některou z našich diskusí, zeptejte se odborníků, řekněte nám svůj názor. A pokud jste nesmělí, svůj názor nám napište.

Jaké jsou prioritní funkce, které by mělo Mendlovo náměstí plnit?

Doprava

 • o Kvalitní přestupní uzel
 • o Je to vůbec priorita rozvoje?
 • o Pod zem?
 • o Parkovací dům?

 nebo pobyt Brňanů - dětská hřiště - chybí, málo zeleně

Otázkou je zpřístupnění klášterních zahrad. Magistrát jedná s opatem.

Některé projekty počítají s průrazy - jedná se s obyvateli domů a bytů, kteří v průrazech bydlí?

Je snaha se dohodnout, ale může to skončit i vyvlastněním.

Měla by se socha Mendla vrátit na náměstí, nebo by měla zůstat v zahradě?

To je otázka - v zahradě je v „bezpečí".

Historické centrum města by se mělo zvětšit a nová podoba Mendlova náměstí by měla respektovat to, že oblast Mendlova náměstí je nejstarší částí Brna - dochovaly se tu předrománské duchovní stavby.

Co se týče znalostí se nacházíme ve stavu blízkém roku 1998, kdy započaly aktivnější plány na rekonstrukci náměstí, od té doby se nic neudělalo, nezměnilo. Změně brání (bránilo) nedostatek politické vůle a financí. Veškeré informace by se měli zveřejňovat i ve zjednodušené formě tak, aby přiblížil plánované zásahy i občanům s netechnickým vzděláním.

Opačný přístup k řešení náměstí je ten, že se udělají jen dílčí změny, nikoliv bourání domu uprostřed, průrazy atd., ale citlivé zásahy do stávající podoby náměstí. Velké zásahy ovlivní řadu občanů - např,. na Ypsilantiho se enormně zvýší hluk.

Jednání s občany řešil magistrát formou dotazníku - ale v diskusi se objevili lidé, kteří tvrdí, že dotazník se jim do rukou nedostal, ačkoliv na Mendlově náměstí bydlí. A ti, kteří dotazník dostali, na jeho vyplnění měli přes Vánoce 25 dní - nedostatek času na seznámení se s projekty. Vrácené dotazníky budou sloužit jako podklad pro rozhodování magistrátu.

Občané mají možnost do rozhodování zasáhnout - například při veřejném projednání  - to bude zveřejněno v tisku s dostatečným předstihem. Zpracovává se návrh zadání studie, která má posoudit stávající stav a navrhnout etapy řešení rekonstrukce Mendlova náměstí tak, aby bylo možnost získat finanční podporu z EU.

Je otázkou, zda-li je třeba posilovat z Evropských fondů dopravní funkci Mendláku, když tyto fondy by apriori měly brát zřetel na životní prostředí obyvatel a ekologii.

O „život" na Mendláku by se měli postarat investoři - magistrát by jim zde měl vytvořit pobídky. V souvislosti s tímto by byla řešena i tzv. „ekonomie" prostoru, tzn. vyvážené využití prostoru náměstí 24 hodin denně.

Jak to bude s parkováním pro residenty?

Stávající náměstí je přetíženo parkujícími auty. Není třeba obětovat zeleň ve dvorech pro parkování aut. Residentům bude asi vydána výjimka, ale je otázka, zda by majitelé aut měli být zvýhodňování.

Na Mendlově náměstí mi chybí:

 • - Park - vylepšit tak, aby sloužil veřejnosti
 • - Kavárnička sposezením jako ve Francii
 • - Odpadkové koše
 • - Vánoční výzdoba
 • - Hřiště vrokli mezi zahrádkami za klášterem

Na Mendlově náměstí mi vadí:

 • - Slepenec budov uprostřed - při čekání na zastávce MHD zakrývají pohled na baziliku, Špilberk
 • - Moc světla - nejen reklamní panel
 • - Tma
 • - Nejdou hodiny
 • - Tma
 • - Všechno - doprava,...

Na Mendlově náměstí by se mělo zlepšit:

         Bezpečnost pro chodce

         Parkování - není kde zastavit

         Zahrádkářské osady zachovat - jsou to plíce Starého Brna

         Více odpadkových košů i pro psy

Ráda bych příště diskutoval/a o:

         Zeleni v Brně

         Vojenských objektech - Štefánkova, Černá Pole (prázdné i skoro prázdné)

         Hřištích pro volnočasové aktivity mládeže - radnici je mládež lhostejná

         Informační středisko letohrádek Mitrovských

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 24. 5. 2024