Kalendář přírodního zahradníka - leden

Leden je zpravidla nejchladnějším měsícem v roce. Přesto už v teplejších dnech (nad -8 ºC) můžeme začít s řezem a průklestem přestárlých jádrovin. Slabě rostoucí stromy tak povzbudíme k lepšímu růstu. Řezné rány natřeme latexovou nebo fermežovou barvou, abychom zabránili vniku infekce. Můžeme ještě nařezat rouby jádrovin a peckovin, případně drobného ovoce pro jarní řízkování.

V době oblevy vyrazíme do zahrady s rycími vidlemi a kbelíkem a k údivu sousedů („vy ještě teď sklízíte brambory?“) sklízíme čerstvé křupavé topinambury. Také růžičky na kapustě zesládly a můžeme je klidně mlsat i syrové. Na záhonech pod chvojím máme ještě kadeřávek,  pórek, zimní cibuli sečku, petržel  i pažitku. V teple a ve tmě rychlíme čekanku, na světle  řeřichu, pažitku, případně pro zpestření nakličujeme pšenici, vojtěšku, čočku a podobně.

Ve sklepě to voní jablky, nezapomeneme je občas zkontrolovat. Mlsáme křížaly a oříšky (vybereme vždycky pár horších i pro naše ptačí pomocníčky - jako krmítko poslouží třeba skořápka kokosového ořechu). Můžeme již začít s výsevem celeru do truhlíčku nebo kelímků.

Zasněžená zahrada nám hodně prozradí o různých teplotních poměrech. Všímáme si, kde zůstává dlouho ležet sníh a kde naopak nejrychleji roztaje, a přizpůsobíme tomu i naše plány. Naplánujeme si, co kde budeme pěstovat, zkusíme klíčivost uskladněných semen a v případě potřeby si dokoupíme nová. Také prohlédneme, opravíme a dokoupíme nářadí.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 11. 10. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube