Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Leden je zpravidla nejchladnějším měsícem v roce. Přesto už v teplejších dnech (nad -8 ºC) můžeme začít s řezem a průklestem přestárlých jádrovin. Slabě rostoucí stromy tak povzbudíme k lepšímu růstu. Řezné rány natřeme latexovou nebo fermežovou barvou, abychom zabránili vniku infekce. Můžeme ještě nařezat rouby jádrovin a peckovin, případně drobného ovoce pro jarní řízkování.
V době oblevy vyrazíme do zahrady s rycími vidlemi a kbelíkem a k údivu sousedů („vy ještě teď sklízíte brambory?“) sklízíme čerstvé křupavé topinambury. Také růžičky na kapustě zesládly a můžeme je klidně mlsat i syrové. Na záhonech pod chvojím máme ještě kadeřávek, pórek, zimní cibuli sečku, petržel i pažitku. V teple a ve tmě rychlíme čekanku, na světle řeřichu, pažitku, případně pro zpestření nakličujeme pšenici, vojtěšku, čočku a podobně.
Ve sklepě to voní jablky, nezapomeneme je občas zkontrolovat. Mlsáme křížaly a oříšky (vybereme vždycky pár horších i pro naše ptačí pomocníčky - jako krmítko poslouží třeba skořápka kokosového ořechu). Můžeme již začít s výsevem celeru do truhlíčku nebo kelímků.
Zasněžená zahrada nám hodně prozradí o různých teplotních poměrech. Všímáme si, kde zůstává dlouho ležet sníh a kde naopak nejrychleji roztaje, a přizpůsobíme tomu i naše plány. Naplánujeme si, co kde budeme pěstovat, zkusíme klíčivost uskladněných semen a v případě potřeby si dokoupíme nová. Také prohlédneme, opravíme a dokoupíme nářadí.