Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.
Červenec bývá typický svými dlouhými a často velmi teplými dny. Některé plodiny v zahradě v červenci dozrávají a my již můžeme sklízet rané odrůdy zeleniny či ovoce (například okurky, česnek, meruňky). Kromě sklizně a zpracování ovoce či zeleniny (zavařování, sušení apod.) nás ale čeká ještě celá řada dalších úkolů, jako je prosvětlování keřů, vydatné zalévání zachycenou dešťovou vodou, ale i mulčování biomasou ze zahrady.
Co nás tedy v červenci všechno čeká?
Hrušně a třešně přihnojíme na podporu pupenů na další rok kompostem, hnojem nebo jíchou. Je doba letního řezu ovocných stromů. Odstraňujeme vlky, případně konkurenční výhony. Má to tu výhodu, že se rány rychle zahojí a strom nevytváří nové a nové, navíc je můžeme zkrmit nebo nabídnout ke zkrmení sousedům (tedy pro jejich zvířata).
Sklízíme rybíz a angrešt a keře hned po sklizni prosvětlíme, zbylé mladé a silné výhony přihnojíme. Odplozené výhony malin, pokud nejsou tzv. remontantní s opakovanou plodností, vystříháme.
Z ovoce sklízíme meruňky, letní jablka a hrušky, případně ještě rybíz, jostu a maliny. Zavařujeme okurky, sklízíme papriky, cukety a rajčata či mrkev.
Obr. 1: První sklizeň cuket a patizonů bývá zpravidla na počátku července.
Jahodiště ihned po sklizni vyčistíme, zbavíme nepotřebných odnoží a hlavně všech odkvetlých lodyh a zbytků plodů a poupat, a přihnojíme. Pokud objevíme na listech nějaké deformace nebo skvrny, můžeme je ostříhat a zkompostovat, v tomto období rychle narostou nové, zdravé. Z označených, výnosných a zdravých rostlin odebereme mladé rostlinky, vyrostlé na šlahounech nejblíže matečnic, a necháme je dobře zakořenit. Jednoduchou metodou je využití polystyrenového tácku s dírkami, do kterých sazenice provlečeme a tácek necháme plavat třeba v sudu s dešťovou vodou. Zakořenělé rostlinky pak zasadíme, v červenci zasazené rostlinky zpravidla plodí už další rok.
Hlídáme pravý čas pro sklizeň česneku, kdy nať zežloutne, aby nám česnek „nezatáhl“. Z česneku uvijeme věnec a necháme ho pod střechou doschnout. Zároveň můžeme sklízet například len, který lze využít nejen jako přadnou rostlinu, ale i jako okrasnou složku nejrůznějších kytic.
Obr. 2: Len setý pěstovaný ve sluneční pasti.