Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Kalendář přírodního zahradníka - únor

Únor bílý - pole sílí. Hospodaříme i se sněhovou nadílkou. Přihrnujeme sníh ke stromům, budou po probuzení potřebovat hodně vláhy. Stálezelené dřeviny podle potřeby i zalijeme, často přes zimu nevymrznou, ale uschnou. Ze sněhové nadílky můžeme na vhodném místě vytvořit zásobu vody na jarní období. Ideální je v podobě sněhuláka nebo iglú, kde si i děti přijdou na své.

Přebytky sněhu z větví střásáme a za bezmrazých dní pokračujeme v prořezávání jádrovin. Bujně rostoucí stromy, které vytvořily dlouhé výhony, je lepší řezat až během rašení, třeba i během nakvétání. Tím jejich růst zpomalíme.

U mladých stromů odstraňujeme křížící se větve, větve rostoucí do koruny a konkurenční větve. Tím  provzdušňujeme korunu. Vždy ale velmi citlivě. Pokud strom roste přirozeně, není zpravidla vůbec nutné zasahovat.

Při větších mrazech s jasnou oblohou chráníme raději kmeny stromů vápenným nátěrem proti přehřátí nebo jednoduše o kmen z jižní strany opřeme prkno.

Pomalu se také blíží čas naplnit pařeniště nějakým rychle tlejícím materiálem (koňský hnůj je sice nejlepší, ale postačí i listí). Většinou nemáme k dispozici teplý skleník, a tak plníme okna kelímky od jogurtu a sejeme celer, papriky a postupně i další teplomilné zeleniny jako lilek, mochyně a rajčata a samozřejmě i rané košťáloviny a salát k rychlení pro pařeniště. Jaro už je ve vzduchu, i když zima se jen tak nevzdává. Teď už vše záleží na počasí, kdy nám dovolí sázet sazečku nebo vyset petržel a mrkev...ale to už je zase o jaru. Tak ať se vám ta další sezóna, obohacená o nové zkušenosti i nové poznatky, opravdu vydaří.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 31. 1. 2023