Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Brněnský strom roku 2010

Brněnským stromem roku je jeřáb oskeruše na Vídeňské ulici

Vítězem jubilejního 11. ročníku celobrněnské ankety Brněnský strom roku se pro rok 2010 stal jeřáb oskeruše na Vídeňské ulici. Druhé místo obsadil platan javorolistý v parku Lužánky a na třetím skončila pauvlonie plstnatá na Rooseveltově ulici.
Jeřáb oskeruše je listnatý, opadavý, u nás zdomácnělý ovocný strom, patřící mezi jeřáby spolu s našimi původními druhy jeřábem ptačím, jeřábem mukem a jeřábem břekem. Plody oskeruše jsou jedlé, tradičně se suší, dělají se z nich kompoty nebo marmelády. Z plodů se dá také vyrábět pálenka nebo likér. Plody jsou léčivé a bohaté na vitamíny A, C, pektiny, organické kyseliny či minerály.

Vítěze nyní čeká odborné ošetření garantované Veřejnou zelení města Brna a také postupuje do celorepublikového kola ankety Strom roku, kterou pořádá Nadace Partnerství. Oslava se bude konat 17. června na Vídeňské 85, v 16 hodin ji zahájí cimbálovka Veronica. Ocenění nominovatelům předá náměstek primátora Martin Ander, který anketě poskytl záštitu. Zváni jsou všichni příznivci brněnských stromů.

Vítězem kategorie strom Hrdina se stal nahovětvec dvoudomý, který se nachází rovněž na ulici Rooseveltova poblíž zastávky tramvaje 5, 11 - Moravské náměstí. Strom je hustě porostlý břečťanem a jen horní větve vzhlíží k nebi. Člověk by si téměř nevšiml, že se jedná o strom.

Fotogalerie vítězů

1. místo: jeřáb oskeruše
Vídeňská
Štýřice
Podrobnosti o stromu
2. místo: platan javorolistý
Park Lužánky
Brno – střed
Podrobnosti o stromu
3. místo: paulovnie plstnatá
Rooseveltova
Brno – střed
Podrobnosti o stromu
4. místo: jeřáb prostřední
Neumannova
Pisárky
Podrobnosti o stromu
5. místo: dub letní
Špitálka
Zábrdovice
Podrobnosti o stromu
6. místo: lípa srdčitá
Areál nemocnice sv. Anna
Brno – střed
Podrobnosti o stromu
7. místo: ořešák vlašský
Studánka
Chrlice
Podrobnosti o stromu
8. místo: buk lesní
Černopolní
Černá pole
Podrobnosti o stromu
9. místo: borovice lesní
Vejrostova
Bystrc
Podrobnosti o stromu
10. místo: platan javorolistý
Lidická
Brno – střed
Podrobnosti o stromu

Další informace poskytne Romana Košťálová, Ekologický institut Veronica, tel.: 542 422 750 nebo 777 323 762, e-mail: romana.kostalova@veronica.cz.

Hlasovat se také mohlo prostřednictvím anketních lístků umístěných v restauraci Rebio (Špalíček, Holandská ul., Orlí ul.), Knihovně J. Mahena na Kobližné ul., v Moravské zemské knihovně, v knihkupectví Academia, v restauraci Oáza a v Ekologické poradně Veronica na Panské ul.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024