Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Brněnský strom roku 2017

Vítězem 16. ročníku ankety je topol bílý na Vinohradech

Brněnským stromem roku 2017 se díky 329 hlasům stal topol bílý z městské části Brno-Vinohrady rostoucí v parčíku u městského úřadu. V sobotu 17. června 2017 v 11 hodin se přímo u vítězného stromu konal piknik na jeho oslavu. Ekologický institut Veronica spolu se stážisty Katedry environmentálních studií, kteří tento ročník ankety organizovali, připravili občerstvení doplněné o víno přímo z vinohradských vinic, které poskytl pan starosta Vinohrad. Fotografie z události si můžete prohlédnout ve fotogalerii akcí.

Aktualita: Vinohradský topol se bohužel nedožil ani dalšího ročníku soutěže a v březnu 2018 byl ze zdravotních a bezpečnostních důvodů pokácen.

Pořadí stromů ročníku 2017

obrázek stromu
1. Topol bílý
Park před ÚMČ Brno-Vinohrady
obrázek stromu
2. Lípa srdčitá
Zahrada líšeňské Orlovny (Líšeň)
obrázek stromu
3. Líska turecká
Obilní trh (Brno-střed)
obrázek stromu
4. Jasan úzkolistý
Tyršův sad (Brno-střed)
Logo akce
obrázek stromu
5. Javor mléč
Park mezi ul. Krásného a Souběžná (Židenice)
obrázek stromu
6. Javor babyka
Park Božetěchova (Královo Pole)
obrázek stromu
7. Topol bílý
Zámecký park (Medlánky)
obrázek stromu
8. Ořešák královský
Park Tišnovka (Brno-sever)

Anketu pořádá Ekologický institut Veronica. Ošetření vítězného stromu věnovala Veřejná zeleň města Brna, p.o.

 

Topol bílý

Zámecký park (Medlánky) Zobraz strom na mapě

věk: 50 až 70 let

obrázek stromu

Navrhovatelé uvedli: Do soutěže Brněnský strom roku 2017 bychom rádi nominovali bílé topoly (dva vedle sebe) v Zámeckém parku v Medlánkách. Topoly rostou v symbióze s břečťanovou loučkou v zadní části parku, která je porostlá kromě břečťanu i barvínkem a narcisy a tvoří tak ojedinělý biotop z původních druhů rostlin, který poskytuje nádherný pohled kolemjdoucím uživatelům parku a stín potřebný pro ostatní rostlinstvo. Umístění: Zámecký park Medlánky. Jižní břečťanová loučka v zadní části parku za zámečkem.

Topol bílý

Park před ÚMČ Brno-Vinohrady Zobraz strom na mapě

výška: 20,6 m
obvod: 271 cm + 312 cm

obrázek stromu

Navrhovatelé uvedli: Nominovaný strom je dvojkmenný samostatně rostoucí strom druhu Populus alba s mohutnou korunou. Roste v malém parku před ÚMČ Brno–Vinohrady, v samotném centru sídliště Vinohrady. Je to největší strom na Vinohradech. Nejmenší městská část Brna je současně nejlidnatější částí Brna. MČ Brno Vinohrady vynakládá každoročně velké finanční prostředky na výsadbu stromů a údržbu zeleně. Veškerá zeleň však byla vysazena dodavatelsky, bez účasti obyvatel sídliště a proto k ní nemají žádný osobní vztah. Účastí v soutěži chceme zvýšit povědomí obyvatel Vinohrad o svém okolí. Seznámit je s tím jaké zajímavosti se na území Vinohrad a v jeho bezprostředním okolí nachází. Zajímavými a poutavými formami zapojit, do dění na Vinohradech, především rodiče s dětmi. Tak aby Vinohrady vnímali nejen jako místo pro přespání, ale bylo pro ně i místem pro život, jehož podmínky můžou svým aktivním přístupem ovlivnit. Navržený strom je stromem beze jména a bez příběhu. Chtěli bychom mu dát jméno i příběh tím co se v souvislosti s účastí v anketě „Brněnský strom roku“. Pravděpodobně je to nejstarší obyvatel Vinohrad.

Ořešák královský

Park Tišnovka (Brno-sever) Zobraz strom na mapě

věk: cca 70 let
výška: 13 m
obvod: 120 a 100 cm

obrázek stromu

Navrhovatelé uvedli: Ořešák královský s rozdvojeným kmenem se nachází v parku Tišnovka na hranici Černých polí a Husovic. Strom zde zřejmě vyrostl náhodou a v minulosti musel prorůstat drátěným plotem, jehož pozůstatky dodnes obepínají jeho kmen. Je to tedy strom-bojovník, který si své místo na slunci našel navzdory okolnostem a zvládl dorůst do krásy. Zajímavý je pak také svým umístěním v málo známém parku, který je ale kouzelný svým výhledem na lom Hády a unikátní svou historií. Svůj název nese po zaniklé železniční trati Tišnovka, která tudy procházela ještě v 50. letech 20. století. Náš strom zde začal vyrůstat zřejmě s jejím zánikem.

Líska turecká

Obilní trh (Brno-střed) Zobraz strom na mapě

věk: asi 110 let
výška: 17 m
obvod: 448 cm

obrázek stromu

Navrhovatelé uvedli: Obilní trh je mé oblíbené místo v centru Brna, kam si chodím užít zeleň a klid. Mám radost, když vidím, jak park žije, děti pobíhají po cestičkách a hrají si na hřišti a nikdy jsem park nezažila prázdný. Čím mě ale park hned zaujal jsou stromy. Připomínají mi trochu entí setkání :) Líbí se mi, že park není homogenní, ale najdu tu jinany, jírovce, sakury, hrušeň... A všechny tyto stromy jako by přišly na setkání a naslouchají mohutné moudré lísce, kterou obklopují a ta jim slouží jako mudrc, pastevec. Je to nejmohutnější líska, kterou jsem kdy potkala a myslím, že je to i ideální místo pro piknik :)

Javor mléč

Park mezi ul. Krásného a Souběžná (Židenice) Zobraz strom na mapě

věk: min. 60 let
výška: 30-35 m
obvod: 140 cm

obrázek stromu

Navrhovatelé uvedli: Tento strom nám roste jen několik metrů od oken ložnice rodičů a kuchyně, vídám ho tedy pokaždé, když si jdu nachystat něco dobrého na zub. Pamatuji si, jak jsem si pod ním jako malá hrávala a počítala mravence, kteří pochodovali po kůře nahoru a dolů za svými povinnostmi. Během let se rozrostl natolik, že za chvíli bude možné natáhnout ruku z okna a dotknout se nejbližších listů. Jednou nám taťka vyprávěl, že když jako malí kluci hrávali fotbal, dělal jim tento strom jednu tyčku od branky. Dnes, jak vidno, by díky své úctyhodné velikosti mohl být tyčkou u branky pro obra.

Jasan úzkolistý

Tyršův sad (Brno-střed) Zobraz strom na mapě

věk: cca 150 let
výška: 25 m
obvod: 306 cm

obrázek stromu

Navrhovatelé uvedli: Mohutný jasan vévodí ploše u slepeckého záhonu. Díky jemné textuře úzkých lístků složeného listu však nepůsobí tak temně jako častěji vysazované jasany ztepilé. Strom by zde mohl být vysazen v době, kdy na místě parku fungoval hřbitov, zrušený v roce 1883. Podobně vzrostlými stromy jsou platany v blízkém areálu VUT, které tvořily jednu z hřbitovních alejí.

Lípa srdčitá

Zahrada líšeňské Orlovny (Líšeň) Zobraz strom na mapě

věk: přes 90 let
výška: 17 a 23 m
obvod: 270 a 273 cm

obrázek stromu

Navrhovatelé uvedli: Lípy v zahradě byly vysazeny při stavbě orlovny okolo roku 1923, jsou tedy odjakživa její součástí. Jsou významnými prvky orlovenské zahrady, kde tvoří dominantu a příjemný stín při pořádání akcích líšeňských spolků, ale je příjemné si pod nimi jen tak posedět u táboráku. V nedávné historii lipám téměř odzvonilo kvůli plánované výstavbě sportovní haly. Díky houževnatosti a zájmu líšňáků, ale především pak z iniciativy místních spolků, byly lípy zachráněny a slouží dál jako hlavní prvek orlovenské zahrady. Kéž ať to tak zůstane...

Javor babyka

Park Božetěchova (Královo Pole) Zobraz strom na mapě

věk: 200 let
výška: asi 24 m
obvod: 470 cm

obrázek stromu

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 4. 2024