Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Přes 500 domácností se zavázalo snížit spotřebu energie

Vloženo: 16. 12. 2016

Více než jeden a půl roku se české domácnosti učily, jak a proč mohou snížit své účty za energii a přispět k ochraně klimatu. Přiměl je k tomu mezinárodní projekt SPIRIT, do něhož bylo kromě České republiky zapojeno ještě Irsko, Francie, Belgie, Itálie, Švédsko a Rakousko. Za českou stranu vedl projekt Ekologický institut Veronica. 573 českých domácností se zavázalo uspořit celkově téměř 1000 MWh energie, a tudíž  450 tun CO2[1].

Cílem projektu SPIRIT bylo ukázat spotřebitelům, že energii lze šetřit nejen velkými finančně a techonologicky náročnými opatřeními jako je třeba zateplení, která jsou bezesporu důležitá, ale ne vždy okamžitě možná, ale že  úspor lze dosáhnout i pouhou změnou chování jednotlivců. Například změnou způsobu vytápění, šetřením teplou vodou či jiným používáním elektrických spotřebičů. Za dobu trvání projektu uspořila průměrná domácnost  1,69 MWh energie a 0,8 tuny CO2 za rok. Dosažené úspory energie i emisí představují asi 10% stávajících hodnot a převedeno na finance to může znamenat  úsporu až pět tisíc korun.

V každé domácnosti jsme udělali nejdříve analýzu stavu spotřeby energie a popovídali jsme si s lidmi o možnostech, jak tento stav změnit a proč by to měli udělat. Poté se lidé rozhodli, jakou změnu svého chování chtějí udělat a nebo jaká mohou doma zavést drobná úsporná opatření. Po několika měsících proběhla analýza stavu znovu a vyhodnotili jsme dosažené úspory“, říká o průběhu projektu jeho manažer Petr Kucka a dodává: „Je zjištěno, že pokud člověk přijme nějaký osobní závazek, tak to vede ke větším a trvalejším změnám chování. Proto jsme pracovali jednak metodou poradenství a jednak metodou závazku. Mezi závazky, které si lidé nejčastěji dávali, patří snížení teploty, na kterou vytápějí místnosti, zkrácení doby sprchování a frekvence koupání ve vaně, umývání nádobí ve dřezu místo pod tekoucí vodou, výměna žárovek za LED svítidla, důsledné zhasínání nebo vypínání spotřebičů ze stand-by módu. Výraznější závazky se týkaly také změny způsobu života a spotřebitelského chování – například snížení spotřeby masa, omezení jízd autem, zvýšení podílu biopotravin ve stravě apod.[2] Všechny tyto závazky vedou nejen ke snížení spotřeby energie, ale také k ochraně klimatu.“

Ředitelka Ekologického institutu Veronica, Yvonna Gaillyová, popisuje největší nešvar českých domácností: „Je to určitě přetápění. Zjistili jsme, že v obývácích mají lidé běžně 24°C, někdy i více. Zároveň je to oblast, kde se dá mnohé velmi jednoduše zlepšit. Snížením teploty o 1°C se sníží spotřeba energie o cca 6%. Tím dojde nejen k úspoře financí, ale je to i zdravější. V obývácích bychom podle hygienických norem měli mít maximálně 21-22°C, ale zvládneme i méně. Řešení je jednoduché – otočit  ventilem doprava a vzít si místo trička svetr a teplé ponožky. Tak, jako to dělají i jinde ve světě“.

Pracovníci projektu SPIRIT oslovili především skupiny a organizace věřících (příslušníků různých církví), kterým nabídli vzdělávání a energetické poradenství v jejich komunitách prostřednictvím vyškolených dobrovolníků. „Nechodili jsme tedy ode dveří ke dveřím, ale využili jsme  kontaktů ve věřících komunitách, kde je větší důvěra, možnost lepšího vysvětlování a jednoduchého předávání informací“, říká o metodě práce Petr Kucka.

Kontakt pro doplnění informací: Yvonna Gaillyová, yvonna.gailly@veronica.cz, tel. 777323792 nebo Petr Kucka, petr.kucka@veronica.cz, tel. 606702218.[1]     Pro výpočet úspory emisí CO2 byly použity příslušné emisní faktory – pro elektřinu, plyn, uhlí.

[2]     Tyto závazky nebyly ale do úspor emisí CO2 započítány

 

Přílohy:

0249_infografika.jpg

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 20. 5. 2024