Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Kam se starým textilem?

Kategorie: Odpady, kompostování

Máme doma řadu oblečení, které je v dobrém stavu a je škoda ho vyhodit. Víte o nějaké možnosti, jak toto oblečení dále využít?

Co když naopak mám pytel starého oblečení v takovém stavu, že už jej nelze nabídnout žádné charitě. Je mi ale trochu proti srsti hodit to vše do kontejnerů na směšný odpad. Pobýval jsem delší dobu v Němečku, kde byl vždy vedle kontejnerů na láhve a papír také kontejner na staré hadry. Existuje něco v takovém stylu i u nás nebo mám vše skutečně hodit do popelnice?

Odpověď revidována: 21. 5. 2019 (původní odpověď: 10. 5. 2006)

Textil, který nemáte komu přímo věnovat, můžete odevzdat do kontejnerů, které se nachází v řadě míst po republice. Podívejte se např. na seznam kontejnerů na textil v Praze nebo v Brně, kde řadu  provozuje městská společnost SAKO (na webu je i mapa rozmístěných kontejnerů). Společnosti po vytřídění použitelného oblečení a hadrů pro strojírenský průmysl předá zbytek textilu zpracovatelům, kteří se zabývají páráním a drásáním textilu a vlákna předávají dále prvovýrobcům textilu. Prozkoumejte dále seznam kontejnerů na textil po České republice, které provozuje Diakonie Broumov (je jich kolem 750).

Textil a další věci, kterých se hodláte zbavit a  který může využít někdo další, lze věnovat Nadaci Veronica do nadačních obchodů (v Brně). Prodejem darů získává Nadace finanční prostředky na podporu aktivit nejen ochraně životního prostředí.

Více než 140 sběrných míst na starý textil, převážně na jižní Moravě, najdete na naší Ekomapě, kontejnery provozuje nejčastěji Diakonie, Charita, Český červený kříž, sami obce.

Autor(ka): Hana Chalupská, Petr Ledvina

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Odpady, kompostování“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 25. 3. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube