Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Kam se starým textilem?

Revidováno: 30. 9. 2021 (původní text: 10. 5. 2006)

Máme doma řadu oblečení, které je v dobrém stavu a je škoda ho vyhodit. Víte o nějaké možnosti, jak toto oblečení dále využít?

Co když naopak mám pytel starého oblečení v takovém stavu, že už jej nelze nabídnout žádné charitě. Je mi ale trochu proti srsti hodit to vše do kontejnerů na směšný odpad. Pobýval jsem delší dobu v Němečku, kde byl vždy vedle kontejnerů na láhve a papír také kontejner na staré hadry. Existuje něco v takovém stylu i u nás nebo mám vše skutečně hodit do popelnice?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Textil, který nemáte komu přímo věnovat, můžete odevzdat do kontejnerů, které se nachází v řadě míst po republice. Podívejte se např. na seznam kontejnerů v Brně, kde řadu  provozuje městská společnost SAKO (na webu je i mapa rozmístěných kontejnerů). Společnosti po vytřídění použitelného oblečení a hadrů pro strojírenský průmysl předá zbytek textilu zpracovatelům, kteří se zabývají páráním a drásáním textilu a vlákna předávají dále prvovýrobcům textilu.

Prozkoumejte seznam kontejnerů na textil po celé České republice, které provozuje Diakonie Broumov, sociální družstvo (je jich přes 800). Výtěžek jde na dobrou věc a prakticky pro veškerý textil se najde využití. Přes 300 kontejnerů na textil po celé ČR slouží pro podporu Českého červeného kříže. Podobně kontejnery provozuje Diecézní Charita, např. tady přehled kontejnerů na jižní Moravě. U všech společností se vždy nejprve hledá využití pro celé kusy oblečení, zbytek se využije třeba na hadry, vlákna. Jen minimální část skončí jako odpad.

Textil sbírá v kontejnerech i řada soukromých subjektů, způsob využití si určují oni (třeba ve svých komerčních secondhandech), stejně jako jim připadne veškerý výtěžek.

Textil a další věci, kterých se hodláte zbavit a  který může využít někdo další, lze věnovat Nadaci Veronica do nadačních obchodů (v Brně). Prodejem darů získává Nadace finanční prostředky na podporu aktivit nejen ochraně životního prostředí.

Více než 200 sběrných míst na starý textil, převážně na jižní Moravě, najdete na naší Ekomapě, kontejnery provozuje nejčastěji Diakonie, Charita, Český červený kříž, sami obce.

Autoři: Hana Chalupská, Petr Ledvina; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Odpady, kompostování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 425. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz

1986-2021: 35 let práce pro ochranu přírody a krajiny

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 1. 10. 2022