Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Kam lze v Brně odevzdat bioodpad a kde lze naopak koupit kompost?

Kategorie: Odpady, kompostování

Dobrý den,
chci se zeptat, jestli je možné uložit někam v Brně bioodpad z domácnosti, pokud nemáme zahradu a vlastní kompost. Plánuje se v Brně sběr bioodpadu přímo z domácností? Také by mě zajímalo, jestli si můžu do truhlíků koupit někde kompost. 

Odpověď revidována: 23. 8. 2017 (původní odpověď: 30. 1. 2008)
Dobrý den,

v Brně existuje Centrální kompostárna (společnost SITA) od září 2007. Zde se zpracovává bioodpad ze zahrádkářských kolonií, Veřejné zeleně Města Brna, kaly z čov, dřevo ze staveb atp. Bioodpady vhodné ke kompostování však kompostárna přijímá i od občanů. Sběr bioodpadu do kompostárny zajišťuje městská společnost Sako, na jejich stránkách najdete seznam sběrných středisek odpadu v Brně, kam lze tříděný bioodpad dovézt. Areál kompostárny (Brno - Černovice,  nad ulicí Vinohradskou) přijímá klestí, shrabané listí, pokácené kmeny, pořezané větve stromů a posečenou trávu + veškerý bioodpad z domácnosti.V kompostárně je možnost zakoupit zpracovaný kompost v několika modifikacích podle složení. Kompost, který se v kompostárně neprodá, je zplyňován.

 
Od června 2017 v Brně funguje pilotní projekt, v rámci kterého město nabízí hnědé nádoby na bioodpad zájemcům v Masarykově čtvrti. Svoz bude probíhat každé 2 týdny. Na jaře roku 2018 bude projekt vyhodnocen a podle jeho výsledků se bude dále rozhodovat, jestli se hnědé kontejnery budou rozmisťovat plošně, nebo jen zájemcům za poplatek. Pro ostatní obyvatele Brna zatím stále platí možnost odevzdávat bioodpad ve sběrných střediscích odpadu, viz výše.
V rámci projektu miniwaste, pak město nabízí občanům výhodný nákup kompostérů (za poloviční cenu). Jejich množství je však omezené a kompostérů rychle ubývá - pokud tedy máte zájem, pospěšte si.

 

Na další informace se můžete ptát u náměstka primátora Martina Andera - čím větší je zájem o třídění odpadu ze strany občanů, tím více je Magistrát nucen zabývat se kvalitním systémem třídění odpadu. ([email protected])

Autor: Veronika Frélichová a Jana Lebedová

Přečtěte si k dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Odpady, kompostování“

Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 19. 3. 2019  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube