Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Kam lze v Brně odevzdat bioodpad a kde lze naopak koupit kompost?

Revidováno: 4. 3. 2020 (původní text: 30. 1. 2008)

Chci se zeptat, jestli je možné uložit někam v Brně bioodpad z domácnosti, pokud nemáme zahradu a vlastní kompost. Plánuje se v Brně sběr bioodpadu přímo z domácností? Také by mě zajímalo, jestli si můžu do truhlíků koupit někde kompost. 

Doporučení Ekologické poradny Veronica

V Brně není systém svozu tzv. hnědých popelnic, bioodpad nelze tedy na ulicích odložit do speciálních nádob, podobně jako lze vytřídit papír, sklo nebo plasty.

Pokud nemůžete sami kompostovat, bioodpad můžete zdarma odevzdávat ve všech sběrných středisek odpadů (tzv. sběrných dvorů) umístěných po celém Brně, podívejte se na jejich seznam.

Sběr v ulicích, do tzv. hnědých popelnic, funguje pouze v oblasti Stránice, kde je umístěno necelé čtyři stovky hnědých popelnic. Obyvatelé městských částí Jundrov, Komín a Žabovřesky mohou využít službu mobilního sběru bioodpadu, který probíhá dle předem stanoveného harmonogramu a na stanovených místech, vždy mezi březnem a listopadem, přibližně 1× za 14 dní (informace k jaru 2020).

V březnu 2020 město Brno spustilo opět akcí na rozdávání kompostérů, k dispozici jich je 3000 kusů. Stačí vyplnit jednoduchý dotazník a kompostér si vyzvednout. Aktuální informace na www.brnokompostuje.cz. Kompostování doma je pochopitelně nejlevnější a nejekologičtější způsob nakládání s bioodpadem.

Veškerý bioodpad, který si nezpracujete doma, se z Brna sváží do Centrální kompostárny Brno v Brně-Černovicích, kterou provozuje společnost SUEZ. Zde se zpracovává např. bioodpad ze zahrádkářských kolonií, veřejné zeleně ve městě, kaly z čistíren odpadních vod, dřevo ze staveb. Bioodpady vhodné ke kompostování by přijala i od občanů.  Kompostárna přijímá klestí, shrabané listí, pokácené kmeny, pořezané větve stromů a posečenou trávu, zbytky ovoce, zeleniny, pečiva a veškerý bioodpad z domácnosti, s výjimkou živočišného odpadu.

V kompostárně máte možnost si zakoupit zpracovaný kompost v několika modifikacích podle složení. Prodávají tři různé druhy kompostu, jeden z nich je vhodný na výsadbu rostlin, i do truhlíků (nebo na zlepšení vlastností půd polí, zahrádek i pařenišť a skleníků).

Chcete-li, aby se svoz bioodpadu rozšířil i na celé Brno, pište náměstkovi primátorky pro životní prostředí Mgr. Petru Hladíkovi ([email protected])  a odboru životního prostředí (vedoucí odboru Ing. Martin Vaněček, [email protected]). Čím větší je zájem o třídění odpadu ze strany občanů, tím více bude vedení a magistrát nucen se zabývat se kvalitním systémem sběru bioodpadu.

Petr Ledvina; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Odpady, kompostování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 410. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 8. 1. 2021