Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Kam lze v Brně odevzdat bioodpad a kde lze naopak koupit kompost?

Kategorie: Odpady, kompostování

Chci se zeptat, jestli je možné uložit někam v Brně bioodpad z domácnosti, pokud nemáme zahradu a vlastní kompost. Plánuje se v Brně sběr bioodpadu přímo z domácností? Také by mě zajímalo, jestli si můžu do truhlíků koupit někde kompost. 

Odpověď revidována: 4. 3. 2020 (původní odpověď: 30. 1. 2008)

V Brně není systém svozu tzv. hnědých popelnic, bioodpad nelze tedy na ulicích odložit do speciálních nádob, podobně jako lze vytřídit papír, sklo nebo plasty.

Pokud nemůžete sami kompostovat, bioodpad můžete zdarma odevzdávat ve všech sběrných středisek odpadů (tzv. sběrných dvorů) umístěných po celém Brně, podívejte se na jejich seznam.

Sběr v ulicích, do tzv. hnědých popelnic, funguje pouze v oblasti Stránice, kde je umístěno necelé čtyři stovky hnědých popelnic. Obyvatelé městských částí Jundrov, Komín a Žabovřesky mohou využít službu mobilního sběru bioodpadu, který probíhá dle předem stanoveného harmonogramu a na stanovených místech, vždy mezi březnem a listopadem, přibližně 1× za 14 dní (informace k jaru 2020).

V březnu 2020 město Brno spustilo opět akcí na rozdávání kompostérů, k dispozici jich je 3000 kusů. Stačí vyplnit jednoduchý dotazník a kompostér si vyzvednout. Aktuální informace na www.brnokompostuje.cz. Kompostování doma je pochopitelně nejlevnější a nejekologičtější způsob nakládání s bioodpadem.

Veškerý bioodpad, který si nezpracujete doma, se z Brna sváží do Centrální kompostárny Brno v Brně-Černovicích, kterou provozuje společnost SUEZ. Zde se zpracovává např. bioodpad ze zahrádkářských kolonií, veřejné zeleně ve městě, kaly z čistíren odpadních vod, dřevo ze staveb. Bioodpady vhodné ke kompostování by přijala i od občanů.  Kompostárna přijímá klestí, shrabané listí, pokácené kmeny, pořezané větve stromů a posečenou trávu, zbytky ovoce, zeleniny, pečiva a veškerý bioodpad z domácnosti, s výjimkou živočišného odpadu.

V kompostárně máte možnost si zakoupit zpracovaný kompost v několika modifikacích podle složení. Prodávají tři různé druhy kompostu, jeden z nich je vhodný na výsadbu rostlin, i do truhlíků (nebo na zlepšení vlastností půd polí, zahrádek i pařenišť a skleníků).

Chcete-li, aby se svoz bioodpadu rozšířil i na celé Brno, pište náměstkovi primátorky pro životní prostředí Mgr. Petru Hladíkovi ([email protected])  a odboru životního prostředí (vedoucí odboru Ing. Martin Vaněček, [email protected]). Čím větší je zájem o třídění odpadu ze strany občanů, tím více bude vedení a magistrát nucen se zabývat se kvalitním systémem sběru bioodpadu.

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Odpady, kompostování“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube