Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

V Brně lze nyní třídit všechen plast, neskončí stejně ve spalovně?

Revidováno: 21. 4. 2021 (původní text: 7. 4. 2014)

V Brně se rozšířila možnost třídění plastů na veškeré plastové obaly. Opravdu se veškeré plasty z kontejnerů budou recyklovat nebo stejně skončí ve spalovně a objem recyklovaného odpadu se nezvýší (jen se změní systém nakládání s nimi)? Případně jakou část běžně vyhazovaných plastových odpadů bude možné recyklovat?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Máte pravdu, město Brno opravdu změnilo systém třídění plastů ve městě. Do všech „žlutých“ kontejnerů na plasty lze odhazovat veškerý plast, podobně jako to je v jiných městech. Patří sem tudíž PET láhve, plastové nádoby, sáčky, tašky, fólie, plastové kelímky a krabičky od potravin, další výrobky z plastů. Dále pak specificky v Brně do žlutých kontejnerů patří všechny nápojové kartony (krabice od džusů, vín, mléka) a hliníkové plechovky. Městské společnosti SAKO jsme se zeptali na podrobnosti ohledně vhodnosti pro recyklaci.

Balíky slisovaných asi HDPE obalů

Které druhy plastů jsou nevhodné pro recyklaci a nepatří do kontejnerů?

  • mastné obaly se zbytky potravin nebo čistících přípravků, obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny (umělé lino, umělé PVC), PVC nebo novodurové trubky

  • CD, které zatím patří do směsného komunálního odpadu (popř. existují firmy, které nabízí recyklační krabici na CD, spíše vhodné pro podniky, úřady)

Co se s plasty, které se vytřídí, děje, jak se využívají?

Obsah žlutých kontejnerů z Brna putuje na dotřiďovací linku umístěnou v Areálu SAKO. Dotřídí se zde vše, co se v daném období dá na trhu prodat a následně zrecyklovat. Jsou to PET lahve všech barev, vysokohustotní polyethylen (HDPE), nízkohustotní polyethylen (LDPE), polystyren, fólie a dále potom hliníkové plechovky a nápojové kartony.

Vybrané plasty se prodávají pro další využití. Cena se liší dle druhu plastu a aktuálního trhu od 400 Kč/t (nápojové kartony) až po 8 000 Kč/t za PET lahve v některých barvách. Tyto plasty se lisují do balíků a odváží dalším zpracovatelům k materiálovému zpracování, ti jsou dalším článkem ve zpracování plastů. Plasty se melou, drtí, čistí a dále ve formě vloček či granulátu prodávají výrobcům, které je používají do výrobků z recyklovaných plastů. Cena za hliníkové plechovky je kolem 14 000 Kč/t záleží na čistotě hliníku.

Zbytek jsou tzv výměty, to znamená nerecyklovatelné plasty a nejrůznější příměsi, které se ve žlutých kontejnerech nacházejí. Těch je cca 50 - 60%. Toto číslo je podobné ve všech obcích v ČR, Brno tedy není žádnou výjimkou. Tyto výměty z dotřiďování se v Brně spálí aneb energeticky využijí. V místech, kde není spalovna se tyto nerecyklovatelné plasty energeticky využijí v cementárnách (pod názvem alternativní palivo) nebo skončí na skládce.

Kdo tomu nevěří a chce se přesvědčit na vlastní oči, ať se zajde podívat do areálu SAKA, lze tam vidět balíky zabalených plastů, které jsou připraveny k odvozu dalším zpracovatelům. Příkladem takového českého zpracovatele je firma Transform Lázně Bohdaneč, která vyrábí z vytříděného plastu plaňky na plot, lavičky, zatravňovací dlažbu, kompostéry nebo plastové přepravní palety. Jiný výrobce je Silon v Plané nad Lužnicí.

Plasty především vhodné pro recyklaci

  • PET = Polyethylentereftalát  (např. obaly od nápojů)

  • HDPE = Vysokohustotní polyethylen (vzduchem tvarované lahve na čisticí prostředky, kojenecké lahve, balící fólie, dále spotřební zboží jako jsou plastové dózy na potraviny)

  • LDPE = Nízkohustotní polyethylen (fólie, smršťovací fólie pro balení, igelitové tašky, obaly na potraviny).

  • Polystyren, např. obaly od některých potravin. Výjimkou je pěnový polystyren, který je zvlášť sbírán a tříděn ve všech sběrných střediscích odpadu

Jak říká samo SAKO: „Plasty rozhodně má smysl třídit a spíš doporučujeme, aby občané moc neřešili, jaké plasty jsou definitivně recyklovatelné, protože to není úplně jednoduché pro laika odlišit HDPE od PP a podobně, tuto práci za ně udělají pracovníci na dotřiďovací lince, takže všechny plasty dávat do žlutých popelnic a SAKO si s nimi poradí. Navíc město Brno dostává na toto třídění finanční příspěvek."

Máte stále pochybnosti nebo dotazy?

Případné dotazy nebo pochybnosti rádi odpoví buď pracovníci Magistrátu města Brna (Ing. Josef Černý, tel. 542 174 552, email: cerny.josef@brno.cz nebo Mgr. Ivana Fialová, tel. 542 174 550, email: fialova.ivana@brno.cz) popř. městské firmy SAKO, která zajišťuje svoz a třídění plastového odpadu (Ing. Jana Švestková, tel. 548 138 206, email: svestkova@sako.cz).

Mapa kontejnerů na tříděný odpad v Brně

Autor: Petr Ledvina; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Odpady, kompostování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 3. 2024