Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: V Brně lze nyní třídit všechen plast, neskončí stejně ve spalovně?

Kategorie: Odpady, kompostování

V Brně se rozšířila možnost třídění plastů na veškeré plastové obaly, viz tisková zpráva města. Opravdu se veškeré plasty z kontejnerů budou recyklovat nebo stejně skončí ve spalovně a objem recyklovaného odpadu se nezvýší (jen se změní systém nakládání s nimi)? Případně jakou část běžně vyhazovaných plastových odpadů bude možné recyklovat?

Odpověď revidována: 7. 2. 2018 (původní odpověď: 7. 4. 2014)

Máte pravdu, město Brno opravdu od dubna 2014 změnilo systém třídění plastů ve městě. Zjednodušeně řečeno lze do všech „žlutých“ kontejnerů na plasty odhazovat veškerý plast, podobně jako to je v jiných městech. Patří sem tudíž PET láhve, plastové nádoby, sáčky, tašky, fólie, plastové kelímky a krabičky od potravin, další výrobky z plastů. Dále pak specificky v Brně do žlutých kontejnerů patří všechny nápojové kartony (krabice od džusů, vín, mléka) a hliníkové plechovky. Městské společnosti SAKO jsme se zeptali na podrobnosti ohledně vhodnosti pro recyklaci.

Balíky slisovaných asi HDPE obalů

Které druhy plastů jsou nevhodné pro recyklaci a nepatří do kontejnerů?

  • mastné obaly se zbytky potravin nebo čistících přípravků, obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny (umělé lino, umělé PVC), PVC nebo novodurové trubky

  • CD, které zatím patří do směsného komunálního odpadu (popř. existují firmy, které nabízí recyklační krabici na CD, spíše vhodné pro podniky, úřady)

Co se s plasty, které se vytřídí, děje, jak se využívají?

Obsah žlutých kontejnerů z Brna putuje na dotřiďovací linku umístěnou v Areálu SAKO. V současnosti (únor 2018) se zde dotřídí to, co se v daném období dá na trhu prodat a následně zrecyklovat, to znamená PET lahve všech barev, vysokohustotní polyethylen (HDPE plasty), nízkohustotní polyethylen (LDPE plasty), fólie, hliníkové plechovky a nápojové kartony.

Vybrané plasty se prodávají pro další využití. Cena se liší dle druhu plastu a aktuálního trhu od 400 Kč/t (nápojové kartony) až po 8 000 Kč/t za PET lahve v některých barvách. Tyto plasty se lisují do balíků a odváží dalším zpracovatelům k materiálovému zpracování. Jsou dalším článkem ve zpracování plastů. Plasty se melou, drtí, čistí a dále ve formě vloček či granulátu předávají dalším zpracovatelům – výrobcům, které je používají do výrobků z recyklovaných plastů. Cena za hliníkové plechovky je kolem 14 000 Kč/t záleží na čistotě hliníku.

Zbytek jsou tzv výměty, to znamená nerecyklovatelné plasty a nejrůznější příměsi, které se ve žlutých kontejnerech nacházejí. Těch je cca 50 - 60%. Toto číslo je, dle tvrzení SAKA, podobné ve všech obcích v ČR, Brno tedy není žádnou výjimkou. Tyto výměty z dotřiďování se v Brně energeticky využijí (spálí), kde nemají spalovnu se ukládají na skládky, nebo se energeticky využijí v cementárnách.

Kdo tomu nevěří a chce se přesvědčit na vlastní oči, ať se zajde podívat do areálu SAKA, lze tam vidět balíky zabalených plastů, které jsou připraveny k odvozu dalším zpracovatelům. Příkladem takového českého zpracovatele je firma Transform Lázně Bohdaneč, která vyrábí z vytříděného plastu plaňky na plot, lavičky, zatravňovací dlažbu, kompostéry nebo plastové přepravní palety.

Plasty především vhodné pro recyklaci

  • PET = Polyethylentereftalát  (např. obaly potravin a nápojů)

  • HDPE =Vysokohustotní polyethylen (vzduchem tvarované lahve na čisticí prostředky, kojenecké lahve, balící fólie, dále spotřební zboží jako jsou plastové dózy na potraviny)

  • LDPE = Nízkohustotní polyethylen (fólie, smršťovací fólie pro balení, igelitové tašky, obaly na potraviny).

  • PS= polystyren, např. obaly od některých potravin. Výjimkou je pěnový polystyren, který je zvlášť sbírán a tříděn ve všech sběrných střediscích odpadu

Jak říká samo SAKO: „Plasty rozhodně má smysl třídit a spíš doporučujeme, aby občané moc neřešili, jaké plasty jsou definitivně recyklovatelné, protože to není úplně jednoduché pro laika odlišit HDPE od PP a podobně, tuto práci za ně udělají pracovníci na dotřiďovací lince, takže všechny plasty dávat do žlutých popelnic a SAKO si s nimi poradí. Navíc toto třídění podporuje obalová společnost EKOKOM, takže město Brno dostává na toto třídění finanční příspěvek."

Máte stále pochybnosti nebo dotazy?

Případné dotazy nebo pochybnosti rádi odpoví buď pracovníci Magistrátu města Brna (Ing. Josef Černý, tel. 542 174 552, email: [email protected] nebo Mgr. Ivana Fialová, tel. 542 174 550, email: [email protected]) popř. městské firmy SAKO, která zajišťuje svoz a třídění plastového odpadu (Ing. Jana Švestková, tel. 548 138 206, email: [email protected]).

Mapa kontejnerů na tříděný odpad v Brně

Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Odpady, kompostování“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 16. 1. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube