Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Kam v Brně se sutí a demoličním materiálem?

Revidováno: 20. 10. 2022 (původní text: 29. 8. 2011)

Opravovali jsme v koupelnu a suť z ní jsem chtěl odevzdat do sběrné dvora. Ve dvoře mi však řekli, že suť neberou, ať jdu do jiného dvora. Kam mám tedy odkládat v Brně suť?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Stavební suť opravdu odebírají jen některé brněnská střediska odpadů. Jde  o vybraná sběrná střediska: Adamovská, Dusíkova, J. Fajmonové, Jana Svobody, Košuličova, Mikulčická, Oblá, Páteřní, Plástky, Pod Kopcem, Rysova, Sladovnická, Ukrajinská, Vaňkovo náměstí, Zámecká, celkem 14 středisek ze všech 39 (aktualizace podzim 2022). Do těchto sběrných středisek odpadu můžete suť a stavební odpad bez příměsí za poplatek ve výši od 1,20 Kč za kilogram.

Stavební suť. Foto Usuario (Luis Miguel Bugallo Sánchez), Wikimedia Commons, licence CC-BY-SA

Ideálně je mít suť v pytlích, aby se dala snadno zvážit. Volně ložená suť se nepřijímá.

Bez možnosti odevzdat suť v blízkosti místa bydliště jsou i městské části Bosonohy, Černovice, Ivanovice, Kohoutovice, Komín, Ořešín, Starý Lískovec, Vinohrady a Žabovřesky.

Sběrné dvory však občany nijak před právnickými osobami nezvýhodňují, výkupní ceny jak pro občany, tak pro právnické osoby, jsou totiž ve sběrných dvorech totožné. Právnické osoby jsou omezeny pouze blíže nespecifikovaným „omezeným množstvím“.

Společnost SAKO doporučuje v případě většího množství stavební suti čisté či znečištěné doporučujeme využít služeb recyklační deponie společnosti DUFONEV R.C. v Černovicích (vjezd z ulice Vinohradská) nebo sběrné středisko pro podnikatele a firmy, které provozuje společnost ASTV.

I přesto, že musíte se sutí vážit cestu a vyhledat sběrné středisko odpadů, doporučujeme nevyhazovat suť do popelnice. Suť by skončila ve spalovně a poté by byla za poměrně vysokých finančních nákladů uložena společně s popelem ze spalovny na skládce nebezpečného odpadu. Z ekologického hlediska je vhodnější suť recyklovat a znovu využít. Proto doporučujeme sběrné středisko odpadů opravdu vyhledat.

Mapa a seznam všech sběrných středisek odpadů, kde lze suť odevzdat (SAKO)

Aktulizovaný seznam brněnských sběrných středisek s otvírací dobou (SAKO)

Najděte si nejbližší středisko na naší Ekomapě www.veronica.cz/ekomapa

Autor: Monika Popelková; Ekologická poradna Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Odpady, kompostování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 24. 5. 2024