Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Kam v Brně se sutí a demoličním materiálem?

Revidováno: 26. 5. 2014 (původní text: 29. 8. 2011)

Opravovali jsme v koupelnu a suť z ní jsem chtěl odevzdat do sběrné dvora. Ve dvoře mi však řekli, že suť neberou, ať jdu do jiného dvora. Kam mám tedy odkládat v Brně suť?

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Dobrý den z Ekologické poradny Veronica,

stavební sut' opravdu odebírají jen některé brněnské sběrné dvory. Jde  o vybraná sběrná střediků: J. Fajmonové, Jana Svobody, Košuličova, Mikulčická, Oblá, Páteřní, Plástky, Pod Kopcem, Sladovnická, Ukrajinská, Vaňkovo náměstí, Zámecká. (aktualizace léto 2014). Do těchto sběrných středisek odpadu můžete suť a stavební odpad bez příměsí za poplatek ve výši od 1,20 Kč za kilogram.

Ideálně je mít suť v pytlích, aby se dala snadno zvážit. Volně ložená suť se nepřímá.

Bez možnosti odevzdat suť v blízkosti místa bydliště jsou i městské části Bosonohy, Černovice, Ivanovice, Kohoutovice, Komín, Ořešín, Medlánky, Starý Lískovec, Útěchov a Žabovřesky.

Sběrné dvory však občany nijak před právnickými osobami nezvýhodňují, výkupní ceny jak pro občany, tak pro právnické osoby, jsou totiž ve sběrných dvorech totožné. Právnické osoby jsou omezeny pouze blíže nespecifikovaným „omezeným množstvím“. Změnou sběrného dvora na shromažďovací místo odpadů však možnost odkládání suti zaniká jak pro podnikatele (právnické osoby), tak i pro občany.

Společnost SAKO doporučuje v případě většího množství stavební suti čisté či znečištěné doporučujeme využít služeb recyklační deponie společnosti DUFONEV R.C. nebo pro firmy ASTV, s. r. o.

Aktuální seznam všech brněnských sběrných středisek odpadu s aktuální otevírací dobou naleznete na  www.sako.cz/sberna-strediska/cz/. Snadno si nejbližší středisko najdete na naší Ekomapě www.veronica.cz/ekomapa

I přesto, že musíte se sutí vážit cestu a vyhledat sběrné středisko odpadů, doporučujeme nevyhazovat suť do popelnice. Suť by skončila ve spalovně a poté by byla za poměrně vysokých finančních nákladů uložena společně s popelem ze spalovny na skládce nebezpečného odpadu. Z ekologického hlediska je vhodnější suť recyklovat a znovu využít. Proto doporučujeme sběrné středisko odpadů opravdu vyhledat.

Autor: Monika Popelková; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Odpady, kompostování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 419. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz

1986-2021: 35 let práce pro ochranu přírody a krajiny

   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 14. 9. 2021