Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Kam v Brně se sutí a demoličním materiálem?

Kategorie: Odpady, kompostování

Opravovali jsme v koupelnu a suť z ní jsem chtěl odevzdat do sběrné dvora. Ve dvoře mi však řekli, že suť neberou, ať jdu do jiného dvora. Kam mám tedy odkládat v Brně suť?

Odpověď revidována: 26. 5. 2014 (původní odpověď: 29. 8. 2011)

Dobrý den z Ekologické poradny Veronica,

stavební sut' opravdu odebírají jen některé brněnské sběrné dvory. Jde  o vybraná sběrná střediků: J. Fajmonové, Jana Svobody, Košuličova, Mikulčická, Oblá, Páteřní, Plástky, Pod Kopcem, Sladovnická, Ukrajinská, Vaňkovo náměstí, Zámecká. (aktualizace léto 2014). Do těchto sběrných středisek odpadu můžete suť a stavební odpad bez příměsí za poplatek ve výši od 1,20 Kč za kilogram.

Ideálně je mít suť v pytlích, aby se dala snadno zvážit. Volně ložená suť se nepřímá.

Bez možnosti odevzdat suť v blízkosti místa bydliště jsou i městské části Bosonohy, Černovice, Ivanovice, Kohoutovice, Komín, Ořešín, Medlánky, Starý Lískovec, Útěchov a Žabovřesky.

Sběrné dvory však občany nijak před právnickými osobami nezvýhodňují, výkupní ceny jak pro občany, tak pro právnické osoby, jsou totiž ve sběrných dvorech totožné. Právnické osoby jsou omezeny pouze blíže nespecifikovaným „omezeným množstvím“. Změnou sběrného dvora na shromažďovací místo odpadů však možnost odkládání suti zaniká jak pro podnikatele (právnické osoby), tak i pro občany.

Společnost SAKO doporučuje v případě většího množství stavební suti čisté či znečištěné doporučujeme využít služeb recyklační deponie společnosti DUFONEV R.C. nebo pro firmy ASTV, s. r. o.

Aktuální seznam všech brněnských sběrných středisek odpadu s aktuální otevírací dobou naleznete na  www.sako.cz/sberna-strediska/cz/. Snadno si nejbližší středisko najdete na naší Ekomapě www.veronica.cz/ekomapa

I přesto, že musíte se sutí vážit cestu a vyhledat sběrné středisko odpadů, doporučujeme nevyhazovat suť do popelnice. Suť by skončila ve spalovně a poté by byla za poměrně vysokých finančních nákladů uložena společně s popelem ze spalovny na skládce nebezpečného odpadu. Z ekologického hlediska je vhodnější suť recyklovat a znovu využít. Proto doporučujeme sběrné středisko odpadů opravdu vyhledat.

Autor: Monika Popelková

Všechny dotazy v kategorii „Odpady, kompostování“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 24. 2. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube