Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Kam s použitým fritovacím olejem?

Kategorie: Odpady, kompostování

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak mám naložit s použitým fritovacím olejem. Zatím ho vyhazuji do popelnice, ale vím, že to není správné. Jen jsem nikde nenašla, kde by ho odebírali. Děkuji.

Odpověď revidována: 3. 8. 2017 (původní odpověď: 28. 1. 2013)

Dobrý den z Ekologické poradny Veronica,

Úplně nejlepší varianta, jak podobnému typu odpadu předcházet, je vůbec ho nevytvářet. Je pro vás představitelné fritovací olej v kuchyni vůbec nepoužívat?

Pokud už odpad vznikl, je třeba s ním zodpovědně naložit. Použitý kuchyňský olej z domácností spadá do oblasti komunálního odpadu. Je biologicky rozložitelný a jako takový je možné jej zkompostovat, budeme-li dodržovat určitá pravidla: zásadní je nelít olej do kompostu v tekuté formě a velkých objemech (mohlo by dojít ke kontaminaci půdy a spodních vod), nejlepší řešení je nechat olej nasáknout do přírodního sorbentu typu piliny, kartonový papír, ubrousky a tento materiál následně vložit do kompostu.

Pokud je pro Vás varianta kompostování problematická, existují další možnosti, jak se použitých potravinářských olejů a tuků zodpovědně zbavit. Rozhodně nedoporučujeme olej vylít do kanalizace. Po ochlazení odpadní vody v potrubí se tuky sráží a dochází tak k ucpání kanalizační sítě.

Za prvé se můžete informovat na obecním či městském úřadu, odboru životního prostředí, o možnosti sběru použitého kuchyňského oleje. V některých obcích je to možné a třeba je to právě ta vaše.

V Brně, Praze nebo Olomouci je možné odevzdávat olej ve sběrných střediscích. Seznam sběrných dvorů v Brně najdete na webu firmy SAKO, mnohá sběrná střediska v rámci ČR máme uvedeny také v naší ekomapě. Podmínkou k odevzdání je pouze to, že olej dodáte v uzavřené nádobě. V Brně fungují také výkupny rostlinného oleje, např. firma Kobylka z Komárova. V Olomouci je to například firma SK-OIL Olomouc. Některé obce mají sběr a svoz zajištěn pomocí sběrných nádob rozmíštěných po městě. Tak to funguje např. v Českých Budějovicích či Vyškově (zajišťuje firma eko-pf). Při větších množstvích vykupuje do svých nádob i Makro. Doporučujeme tedy prozkoumat zda některá firma z vašeho regionu použitý olej z domácností nevykupuje.

Pozor ale na záměnu rostlinného oleje, který používáte v kuchyni s olejem minerálním - ten se klasifikuje jako nebezpečný odpad a jako takový se odevzdává ve sběrných střediscích odpadu.

Autor: Jana Lebedová
Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Odpady, kompostování“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 24. 2. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube