Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Kam s použitým fritovacím olejem?

Revidováno: 3. 5. 2020 (původní text: 28. 1. 2013)

Chtěla bych se zeptat, jak mám naložit s použitým fritovacím olejem. Zatím ho vyhazuji do popelnice, ale vím, že to není správné. Jen jsem nikde nenašla, kde by ho odebírali.

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Úplně nejlepší varianta, jak podobnému typu odpadu předcházet, je vůbec ho nevytvářet. Je pro vás představitelné fritovací olej v kuchyni vůbec nepoužívat?

Pokud už odpad vznikl, je třeba s ním zodpovědně naložit. Použitý kuchyňský olej z domácností spadá do oblasti komunálního odpadu. Je biologicky rozložitelný a jako takový je možné jej zkompostovat, budeme-li dodržovat určitá pravidla: zásadní je nelít olej do kompostu v tekuté formě a velkých objemech (mohlo by dojít ke kontaminaci půdy a spodních vod), nejlepší řešení je nechat olej nasáknout do přírodního sorbentu typu piliny, kartonový papír, ubrousky a tento materiál následně vložit do kompostu.

Pokud je pro Vás varianta kompostování problematická, existují další možnosti, jak se použitých potravinářských olejů a tuků zodpovědně zbavit. Rozhodně nedoporučujeme olej vylít do kanalizace. Po ochlazení odpadní vody v potrubí se tuky sráží a dochází tak k ucpání kanalizační sítě.

Od ledna 2020 platí pro všechny obce povinnost zajistit oddělené sběr jedlých olejů a tuků, tedy i fritovacích olejů. Informovat na obecním či městském úřadu (tam na odboru životního prostředí), jakým způsobem je sběr použitého kuchyňského oleje zajištěn. A tento odpad se nesmí míchat s ostatním biologicky rozložitelným odpadem.

V Brně, Praze nebo Olomouci je možné odevzdávat olej ve sběrných střediscích. Seznam sběrných dvorů v Brně najdete na webu firmy SAKO, mnohá sběrná střediska v rámci ČR máme uvedeny také v naší ekomapě. Podmínkou k odevzdání je pouze to, že olej dodáte v uzavřené nádobě.

V Brně fungují také výkupny rostlinného oleje, např. firma Kobylka z Komárova. V Olomouci a okolí funguje firma SK-OIL Olomouc. Některé obce mají sběr a svoz zajištěn pomocí sběrných nádob rozmíštěných po městě (pilotně s tím začala v roce 2020 i Praha). Tak to funguje např. v Českých Budějovicích či Vyškově (zajišťuje firma EKO-PF). Při větších množstvích vykupuje do svých nádob i Makro. Doporučujeme tedy prozkoumat zda některá firma z vašeho regionu použitý olej z domácností nevykupuje.

Pozor ale na záměnu rostlinného oleje, který používáte v kuchyni s olejem minerálním - ten se klasifikuje jako nebezpečný odpad a odevzdává se ve sběrných střediscích odpadu.

Autor: Jana Lebedová; Ekologický institut Veronica

Přečtěte si dále k tématu

Další dotazy z kategorie: Odpady, kompostování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 3. 2024