Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Co dělat, když se v domácnosti rozbije rtuťový teploměr?

Revidováno: 22. 8. 2017 (původní text: 26. 1. 2006)

Ráda bych se zeptala, kde  lze vrátit, odevzdat, zlikvidovat či jinak se relativně ekologicky zbavit rozbitého rtuťového teploměru. V lékárně mi řekli, že oni tento druh odpadu neberou a na internetu jsem se nedopátrala (a to jsem se snažila). V okolí mého bydliště se speciální kontejnery nenachází. (Teploměr není úplně rozbitý, rtuť vytekla jen z vnitřní skleněné kapiláry do teploměru.)

Doporučení Ekologické poradny Veronica

Rtuť je těžký kov, který je jako jediný za normálních podmínek tekutý. Rtuť je používá při různých procesech průmyslových výrob (např. výboje v parách rtuti jsou zdrojem světla v zářivkách a (starších)výbojkách). V domácnosti se s ním setkáte ve starých lékařských teploměrech. Toxicita samotné elementární rtuti je prakticky nulová, protože jen obtížně vniká do organických tkání. Mnohem škodlivější jsou její páry, které se začnou, po rozbití teploměru, uvolňovat.

Jak postupovat při likvidaci rtuti z rozbitého teploměru, popisuje Toxikologické informační středisko:

1) Nepouštějte na kontaminované místo děti a domácí zvířata.

2) Oblékněte si starší oblečení a boty, nasaďte si gumové rukavice.

3) NIKDY kontaminované místo nevysávejte. Rtuťové páry z vysavače by se následně uvolňovaly do vzduchu. NIKDY nepoužívejte k úklidu mop ani koště, kuličky byste jen rozptýlili. NIKDY nepoužívejte čistící prostředky, mohou se rtutí reagovat a uvolňovat toxické výpary.

4) Kuličky rtuti na tvrdém povrchu sesbírejte pomocí lepící pásky nebo smeťte tvrdým papírem do skleněné, dobře uzavíratelné nádoby.

5) Pečlivě prohlédněte kontaminované místo, abyste odhalili co nejvíce rtuti. Použijte baterku.

6) Místo, kde došlo k rozlití rtuti dobře větrejte (min. 24 hodin) a 2 týdny nevysávejte. Děti a zvířata nadále nepouštějte na místo, které jste dekontaminovali.

Jestliže se kuličky rtuti dostaly do koberce či čalounění, sesbírejte je jako v kroku 4, nikdy nevysávejte. Pokud se Vám nepodaří kuličky sesbírat, je nutné koberec odstranit a zlikvidovat jako nebezpečný odpad.

Elementární rtuť, která se dostala do dřezu, je nutno sesbírat v odpadním potrubí v U kolínku, uzavřít do skleněné nádoby a zlikvidovat jako nebezpečný odpad. Pokud by rtuť ve dřezu zůstala, po styku s horkou vodou by se uvolňovaly páry a expozice by se prodlužovala.

Ošacení a gumové rukavice, které přišly do styku se rtutí, uložte do dvojitého obalu a zlikvidujte s domovním odpadem.

Arnika doporučuje posypat kontaminované místo práškovou sírou nebo zinkem. Prášek vytvoří se rtutí černě zbarvené soli, které již nejsou tak toxické a nevypařují se. Soli z podlahy pak odstraňte jako nebezpečný odpad.
 

Dobře uzavřenou nádobu se rtutí pak zaneste do sběrných středisek odpadů či na místa, kam odkládáte i další nebezpečný odpad (např. i zmiňované zářivky).

Autor: Věra Pospíšilíková a Jana Lebedová; Ekologická poradna Veronica

Další informace: http://cs.wikipedia.org/wiki/Rtu%C5%A5

Další dotazy z kategorie: Odpady, kompostování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 3. 2024