Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Co patří do kompostéru?

28. 8. 2006
Dotaz: Co patří do kompostéru? Zrušila jsem kompost a koupila si kompostér. Teď nevím, zda do něj můžu dávat zbytky z kuchyně a jestliže ano, tak jaké?
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Pokud jde o kompostér (předpokládám, že krytý, tj bez přístupu dešťové vody),tak pro něj platí, že do něj můžete dávat stejné odpady jak do kompostu. Také platí stejný výčet věcí, které tam nepatří. Rozdíl je jen v  poměru. Do kompostéru by naopak mělo přijít větší množství kuchyňského odpadu (s vysokým obsahem vody) než do běžného kompostu. Pokud tam budete dávat jen trávu a suché listí, nebude probíhat tlení, ale jen jakési suché plesnivění. Je dobré pro začátek zaočkovat kouskem uleželého kompostu. Organické součásti odpadu, které lze kompostovat, se označují jako biologický odpad. Jsou rostlinného či živočišného původu a pocházejí z domácností a zahrad.

Složení biologického odpadu a jeho druhově čistý sběr je rozhodující pro kvalitu kompostu. Velká část organického odpadu z kuchyně i ze zahrady je vhodná ke kompostování. Je však nutné se důsledně vyvarovat vnášení škodlivých látek. Do kompostu nepatří tuky, omáčky a kosti vzhledem k jejich špatné rozložitelnosti. Zbytky vařených jídel mohou přilákat hlodavce Kompostování se v domácnostech postupně rozšiřuje jako přirozený proces zhodnocování odpadu.

Při zvažování jeho negativních vlivů na člověka a jeho životní prostředí je třeba brát ohled na hygienické aspekty, obzvláště na vliv původců infekcí na zdraví lidí a zvířat. Houby a jiné drobné a mikroskopické organismy se v přírodě starají o to, aby byl mrtvý biogenní materiál rozložen na své části a tak mohl být znovu zapojen do cyklu látkové přeměny. Při silném napadení kompostovatelné hmoty plísněmi může již do týdne dojít ke zvýšené koncentraci spor v okolním vzduchu. Do rizikových skupin patří lidé, kteří trpí chronickými chorobami plic, jater či ledvin, diabetici, astmatici, alergici a lidé, jejichž imunitní systém je oslaben.

Doporučujeme

  • věnujte pozornost tomu, které odpady lze kompostovat a které kompost znehodnocují
  • vyprázdnit nádoby na organický odpad, které máme v bytě, minimálně jednou týdně - alergici a astmatici by se měli vyhýbat výtrusům plísní, vznikajícím v kompostu

Autor: Mojmír Vlašín; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Odpady, kompostování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 3. 2024