Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Co patří do kompostu?

4. 12. 2005
Jaké druhy odpadů patří do malého domácího kompostu? Rád bych si "vyrobil" kvalitní hlínu do květináčů a nevím, jestli můžu do kompostu přidávat třeba zbytky jídla nebo skořápky. Taky jsem slyšel, že by se tam neměly dávat plesnivé věci.
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Máte jistě na mysli žížalový domácí kompost. Ten se používá na ekologické zlikvidování biologicky rozložitelného domovního odpadu a jeho produktem je menší množství velmi kvalitní hlíny, která se hodí třeba právě do květináčů.

Do takového malého kompostu jsou velmi vhodné zbytky zeleniny a ovoce, jejich slupky, skořápky z vajec (lépe rozdrcené), uschlé listy květin, vylouhovaný čaj i se sáčkem, kávu i s papírovým filtrem, menší množství jídla (záleží na velikosti kompostu, vhodné jsou např. těstoviny, vařená nebo syrová zelenina, méně již pečivo). Dále je možné přidávat menší množství natrhaných novin nebo pilin - třeba podeslýlku křečků (vhodně upravují vlhkost).

Do malého domácího kompostu by však neměly přijít věci plesnivé nebo jakékoliv předměty s obsahem nebezpečných látek (barviva, ředidla, lepidla), nedopalky cigaret, zbytky masa, kosti, tuky, oleje, slupky ze salámů, kůže. Žížaly samozřejmě nedokáží rozložit nic z kovu, plastu, skla, gumy apod. V kompostu by také neměl být nadbytek dřevěných částic - pilin, větviček, kůry - protože se rozkládají poměrně pomalu a při rozkladu odebírají z půdy dusík, který potom chybí rostlinám.

Nezapomeňte kompost pravidelně zalévat, aby hlína měla přiměřenou vlhkost. Důležité je, nezahltit kompost nadbytkem odpadu (základ vždy musí tvořit kvalitní zemina).

Autor: Vilém Řiháček; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Odpady, kompostování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 4. 2024