Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Co patří do kompostu?

Kategorie: Odpady, kompostování

Jaké druhy odpadů patří do malého domácího kompostu? Rád bych si "vyrobil" kvalitní hlínu do květináčů a nevím, jestli můžu do kompostu přidávat třeba zbytky jídla nebo skořápky. Taky jsem slyšel, že by se tam neměly dávat plesnivé věci.
4. 12. 2005

Máte jistě na mysli žížalový domácí kompost. Ten se používá na ekologické zlikvidování biologicky rozložitelného domovního odpadu a jeho produktem je menší množství velmi kvalitní hlíny, která se hodí třeba právě do květináčů.

Do takového malého kompostu jsou velmi vhodné zbytky zeleniny a ovoce, jejich slupky, skořápky z vajec (lépe rozdrcené), uschlé listy květin, vylouhovaný čaj i se sáčkem, kávu i s papírovým filtrem, menší množství jídla (záleží na velikosti kompostu, vhodné jsou např. těstoviny, vařená nebo syrová zelenina, méně již pečivo). Dále je možné přidávat menší množství natrhaných novin nebo pilin - třeba podeslýlku křečků (vhodně upravují vlhkost).

Do malého domácího kompostu by však neměly přijít věci plesnivé nebo jakékoliv předměty s obsahem nebezpečných látek (barviva, ředidla, lepidla), nedopalky cigaret, zbytky masa, kosti, tuky, oleje, slupky ze salámů, kůže. Žížaly samozřejmě nedokáží rozložit nic z kovu, plastu, skla, gumy apod. V kompostu by také neměl být nadbytek dřevěných částic - pilin, větviček, kůry - protože se rozkládají poměrně pomalu a při rozkladu odebírají z půdy dusík, který potom chybí rostlinám.

Nezapomeňte kompost pravidelně zalévat, aby hlína měla přiměřenou vlhkost. Důležité je, nezahltit kompost nadbytkem odpadu (základ vždy musí tvořit kvalitní zemina).

Autor: Vilém Řiháček

Všechny dotazy v kategorii „Odpady, kompostování“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube