Otázky a odpovědi z ekologické poradny
Ekologická poradna Veronica radí

Nachází se tu otázky a odpovědi na nej­různější ekolo­gická témata. Pro snažší orientaci jsou zařa­zeny do kategorií.

Vyberte kategorii

Výběr dle klíčových slov

Dotaz: Co dělat se znečištěnými odpady a bateriemi?

Kategorie: Odpady, kompostování

Patří skleněná lahev, znečištěná od oleje, do kontejneru na sklo? A tuby jako např. od zubní pasty lze považovat za lehce znečištěné a házet do kontejneru, nebo už ne? Kam dát baterie (tužkové a od mobilu)?
25. 4. 2007

Pěkný den,
jak jsem si právě ověřil svou domněnku u firmy provádějící recyklaci skla, tak tam je to jinak než u PET lahví: Lehké znečištění jedlým olejem nevadí. Sklo se totiž při recyklaci taví a tam to není problém. Samozřejmě se opět myslí jemné znečištění (prázdná sklenice od oleje) a samozřejmě jen oleje jedlé. Obaly od minerálních olejů opět přijdou do nebezpečného odpadu.

Tuby: to nevíme, záleží na konkrétním svozové firmě a městě. Budete se muset zeptat u Vás - svozové firmy či na obecním/městském úřadě (odboru živ. prostředí).

Baterie (a akumulátory) patří opět mezi nebezpečný odpad. Zároveň se na ně vztahuje povinnost zpětného odběru, takže by je měli od vás vzít, tam kde jste si je koupil. Ale z našich zkušeností víme, že u prodejců (paní v trafice,...) to často končí v normálním koši. Některé větší prodejny elektra či samoobsluhy mají speciální koš na baterie (zelený) - tam by to neměl být problém dát.

Dovoluji si zde doplnit, že nejlepší je elektřina ze sítě (akumulátoru), pak samozřejmě dobíjecí akumulátory. Podobně jako mobil, může být skoro vše dobíjející (budíky, světla na kola, baterky,...). Nedobíjecí baterie by měla být krajním (zcela nouzovým) řešením nebo když ji dostanete s novým výrobkem (což ovšem není dobrá reklama pro výrobce). Více o bateriích a akumulátorech http://www.veronica.cz/ekoporadna/casop_veron/00_5_baterky.html

Ekologická poradna Veronica

Všechny dotazy v kategorii „Odpady, kompostování“

Celkový počet odpovězených dotazů 406. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 1. 4. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube