Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN

Co dělat se znečištěnými odpady a bateriemi?

25. 4. 2007
Patří skleněná lahev, znečištěná od oleje, do kontejneru na sklo? A tuby jako např. od zubní pasty lze považovat za lehce znečištěné a házet do kontejneru, nebo už ne? Kam dát baterie (tužkové a od mobilu)?
Doporučení Ekologické poradny Veronica

Pěkný den,
jak jsem si právě ověřil svou domněnku u firmy provádějící recyklaci skla, tak tam je to jinak než u PET lahví: Lehké znečištění jedlým olejem nevadí. Sklo se totiž při recyklaci taví a tam to není problém. Samozřejmě se opět myslí jemné znečištění (prázdná sklenice od oleje) a samozřejmě jen oleje jedlé. Obaly od minerálních olejů opět přijdou do nebezpečného odpadu.

Tuby: to nevíme, záleží na konkrétním svozové firmě a městě. Budete se muset zeptat u Vás - svozové firmy či na obecním/městském úřadě (odboru živ. prostředí).

Baterie (a akumulátory) patří opět mezi nebezpečný odpad. Zároveň se na ně vztahuje povinnost zpětného odběru, takže by je měli od vás vzít, tam kde jste si je koupil. Ale z našich zkušeností víme, že u prodejců (paní v trafice,...) to často končí v normálním koši. Některé větší prodejny elektra či samoobsluhy mají speciální koš na baterie (zelený) - tam by to neměl být problém dát.

Dovoluji si zde doplnit, že nejlepší je elektřina ze sítě (akumulátoru), pak samozřejmě dobíjecí akumulátory. Podobně jako mobil, může být skoro vše dobíjející (budíky, světla na kola, baterky,...). Nedobíjecí baterie by měla být krajním (zcela nouzovým) řešením nebo když ji dostanete s novým výrobkem (což ovšem není dobrá reklama pro výrobce). Více o bateriích a akumulátorech http://www.veronica.cz/ekoporadna/casop_veron/00_5_baterky.html

Autor: Petr Ledvina; Ekologická poradna Veronica

Další dotazy z kategorie: Odpady, kompostování Ekologická poradna Veronica

Ekologická poradna
je tu pro Vás

Mám dotaz

Celkový počet odpovězených dotazů 432. Nenašli jste zde odpověď na Váš dotaz, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo nám položte nový dotaz.

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 24. 5. 2024