Otázky a odpovědi z Ekologické poradny

Ekologická poradna Veronica radíNa této stránce najdete otázky a odpovědi na nejrůznější ekologická témata. Pro snažší orientaci jsou otázky zařazeny do kategorií. Výběrem kategorie se můžete podívat na všechny dotazy, které do ní patří.

Vyberte kategorii

Hledejte podle klíčových slov

Dotaz: Čím umýt ešus nejen na horách?

Kategorie: Praní, mytí, čištění

Dobrý den,

dost často jezdím do hor, i do odlehlých oblastí. Semtam se člověk potřebuje umýt, nebo umýt ešusy. Jaké mycí prostředky byste mi mohli doporučit s ohledem na dopad na životní prostředí?

Díky.

17. 7. 2012

Stejně přirozeně, jako se zajímáme o dopad čistících prostředků na životní prostředí při používání ve volné přírodě, bychom si tuto otázku měli klást i doma v civilizaci. Dopad našich činů je totiž stále stejně závažný, jen ve volné přírodě jsme s ním v přímém kontaktu, který nám jej intenzivněji připomíná. Úplně stejně ale ulevíme životnímu prostředí použitím čisté vody v domácnosti jako v horách.

Nejšetrnějším mycím prostředkem je obyčejná voda – pro lepší účinnost horká. I lehce mastné nádobí lze dostatečně horkou vodou umýt zcela dočista – samozřejmě za použití mechanické práce.

Pokud by horká voda nestačila, další úrovní v šetrnosti umývání je přidání citrónové šťávy nebo octa. Vzniklý kyselý roztok odmašťuje účinněji, navíc jsou tyto látky v přírodě zcela rozložitelné.

Mýdlo – nejlépe jádrové – spojuje mytí ešusů, člověka i oděvů. Vyrábí se z mastných kyselin živočišného i rostlinného původu, je zásadité a v přírodě se rychle a beze zbytku rozkládá na oxid uhličitý a soli. Optimální je používat přírodní mýdla, nebarvená, neparfémovaná a bez zbytečných přidaných chemikálií.

Na posledním místě v žebříčku šetrnosti bych doporučila mycí prostředky se značkou „Ekologicky šetrný výrobek“, která garantuje spotřebiteli nižší dopad na životní prostředí než je tomu u výrobků takto neoznačených; zcela neškodné ale nejsou. Při každém mytí čehokoliv v přírodě (nádobí, praní, umývání se) je dobré dodržovat zásadu vylévání vzniklé odpadní vody do půdy nikoliv přímo do vody (ať už tekoucí či stojaté). Vodní organismy jsou daleko citlivější na náhlou inteznivní lokální změnu poměru iontů nebo pH ve vodě, která na ně může mít letální vliv. Půdní organismy, byť jsou samozřejmě také citlivé, jsou v tomto ohledu oproti vodním odolnější. V půdě navíc dojde také k mechanickému přečištění přes pevné částice a kořínky rostlin.

 

Autor: Hana Sekerková

Přečtěte si dále k tématu

Všechny dotazy v kategorii „Praní, mytí, čištění“

Celkový počet odpovězených dotazů 405. Nenašli jste zde Váš dotaz či vaše téma, přečtěte si ještě poradnové články z časopisu Veronica nebo se nás zeptejte.

© ZO ČSOP Veronica - všechna práva vyhrazena

Mapa stránek  |  Datum aktualizace: 25. 3. 2020  |  webmaster |  ochrana osobních údajů

Sledujte nás logo facebook  logo Youtube