Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Do Brna zavítala výstava úspěšných příkladů ekoporadenství

Vloženo: 11. 10. 2010
Tisková zpráva Ekologického institutu Veronica ze dne 11. října 2010

Do Brna zavítala výstava úspěšných příkladů ekoporadenství

Brno – Úspěšné příklady, kdy ekologické poradny pomohly s ochranou životního prostředí, prezentuje putovní výstava Sítě ekologických poraden. Je k vidění od 11. do 16. listopadu v budově Krajského úřadu Jihomoravského kraje (zvýšené přízemí u odboru zdravotnictví). Odborná i laická veřejnost se tak bude moci seznámit s projekty, které byly letos na jaře oceněny v soutěži o Nejlepší ekoporadenský počin. Na výstavě se představí například vítězný Ekologický právní servis a jeho činnost zaměřená na omezení znečištění vzduchu z ostravských hutí Arcelor Mittal stejně jako 10 dalších projektů, mimo jiné i Ekologického institutu Veronica či Arniky. Putovní výstava již byla v Praze, v Českých Budějovicích či Vlašimi, zavítá ještě mj. do Ostravy.

„Díky výstavě můžeme zprostředkovat i ostatním organizacím zkušenosti a metodické postupy v úspěšných projektech. Veřejnost tak má navíc možnost seznámit se s tím, jak ekoporadenství funguje, jak konkrétně může pomoci ochraně životního prostředí a kde již pomohlo,“ přibližuje smysl výstavy Ing. Kamila Kameníková ze Sítě ekologických poraden. Mezi projekty, které výstava představuje, se umístily i aktivity Ekologického Institutu Veronica zabývající se sběrem hliníku v Brně, dále aktivity ZO ČSOP Vlašim, Vzdělávacího a informačního střediska Bílé Karpaty, sdružení Calla, organizace Rosa – Společnost pro ekologické informace, Ekocentra Brno, Hnutí DUHA Olomouc a Ekoinfocentra Jihlava.

Ekologické poradny v České republice zodpoví ročně tisíce dotazů. S nárůstem počtu řešených případů je zapotřebí také profesionalizovat činnost ekoporaden, a to i proto, že poradenství mnohdy přesahuje jednorázové zodpovězení dotazu a znamená dlouhodobou činnost, vedení projektů či zprostředkování specifických služeb. Součástí ekoporadenství se často stává i komunikace se státními organizacemi, samosprávou či vědeckými institucemi. „V soutěži byly vybrány nejlepší příklady, jak může ekoporadenství pomáhat. Díky tomu můžeme definovat osvědčené metody i problémy, s nimiž se ekoporadci ve své činnosti setkávají,“ říká Mgr. Hana Chalupská z výkonného výboru Sítě ekologických poraden.

Ekoporadenství se v České republice začalo rozvíjet v letech 1990-91, kdy první zájemci využili nabídky studijních pobytů ve Francii a Rakousku, kde měly tyto aktivity již desetiletou tradici. Od roku 1995 spolupracovaly ekologické poradny na společném projektu, zaměřeném na vzájemnou komunikaci a společné vzdělávání, v září 1997 pak byla založena Síť ekologických poraden České republiky (STEP). První dokument, který se ekoporadenství věnuje systematicky na vládní úrovni, vznikl v roce 2008 – je jím Rozvojový program environmentálního poradenství v České republice pro období 2008-13.

Výhodou ekoporadenství je přímá komunikace s klientem a nabídka objektivních expertních rad, které pomohou při řešení klientova dotazu či situace. Pro současné ekoporadenství je také charakteristická provázanost s regionem, profesionalita, týmová práce, nezávislost, zaměření na preventivní ochranu životního prostředí a udržitelný rozvoj a důraz na pilotní řešení.

Projekt nazvaný Poradenství – metody, příklady, certifikace umožní ekoporadnám nejen výměnu zkušeností, ale i větší efektivitu a úspěšnost řešených kauz. Jako jeho součást je také čerstvě vydaná publikace Příklady environmentálního poradenství – ke stažení zdarma na www.ekoporadna.cz Výstava Ekoporadenství v praktických příkladech byla k vydění v Praze, Středočeském kraji, Jihočeském kraji. Podívá se ještě do Zlínska a Severomoravského kraje.

Projekt je realizován za finanční podpory Státního fondu životního prostředí a Ministerstva životního prostředí.

Kontakty: Mgr. Ing. Petr Ledvina, Ekologický institut Veronica, 776 057 637
Síť ekologických poraden (STEP), www.ekoporadna.cz Ing. Kamila Kameníková, tel.: 776 665 488, kamila.kamenikova@ekoporadna.cz

Přílohy:

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 18. 4. 2024