Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Volební lídři k ekologickým problémům Brna

Vloženo: 5. 10. 2010
Společná tisková zpráva Ekologického institutu Veronica a Centra pro životní prostředí a zdraví z 5. října 2010

Volební lídři k ekologickým problémům Brna:
Ne dalším hypermarketům, ano nízkoemisní zóně, čistějším palivům i prachovým filtrům pro automobily


Brno, 5. října 2010
Z 16 oslovených lídrů kandidátek pro komunální volby v  Brně 10 odpovědělo na dotazy k problémům životního prostředí, které jim zaslal Ekologický institut Veronica ve spolupráci s Centrem pro životní prostředí a zdraví (CpŽPZ) v rámci programů ke zlepšení ovzduší a ochraně klimatu.
Z vyhodnocení odpovědí vedoucích osobností brněnských kandidátek vyplývá, že překvapivě mnoho z nich nebude podporovat výstavbu hypermarketů. Podporu má vznik nízkoemisní zóny, zavádění čistějších paliv v dopravě nebo prachových filtrů pro automobily s dieselovými motory, ale také zlepšení podmínek pro pěší a cyklisty.
„Ohodnotili jsme odpovědi politiků na každou z položených otázek v rámci pětibodové známkovací škály užívané ve školách, takže jsem získali nejen obrázek o postoji k jednotlivým problémům, ale průměrná známka je také indikátorem celkové politiky ve vztahu ke kvalitě ovzduší ve městě a globální ochraně klimatu. Záleží samozřejmě na voliči, jestli a jak shromážděné informace použije při svém rozhodování ve volbách.“ uvedla Yvonna Gaillyová z Ekologického institutu Veronica a dodala:
„Je dobrou zprávou, že mnozí brněnští politici jsou otevření zavádění v zahraničí již úspěšně odzkoušených opatření pro čistější ovzduší. Po volbách chceme nabídnout zvoleným zastupitelům podrobnější informace o konkrétních zkušenostech s nízkoemisními zónami, s prachovými filtry nebo zaváděním mýtného. Není důvod, aby se Brno nepřidalo k mnoha evropským městům, kde už taková opatření fungují,“ uvedl Miroslav Šuta, odborný konzultant pro ekologická a zdravotní rizika z Centra pro životní prostředí a zdraví. „Jako nejlepší jsme vyhodnotili odpovědi Martina Andera (Strana Zelených) získali průmětno známku 1,4 a Pavla Strnada (Moravané s ČSNS 2005) 1,9. Nejhůře hodnoceny byly odpovědi Svatopluka Kalužíka (Sdružení soukromníků ČR) s  3,6 a Lubor Pospíchal (SPO Zemanovci) s průměrnou známkou 3,5.
Předvolební dotazování se uskutečnilo v rámci projektu „Dva v jednom“ pro ochranu ovzduší a klimatu Ekologického institutu Veronica a mezinárodního projektu „Soot free for Climate“, který v České republice koordinuje Centrum pro životní prostředí a zdraví. Podobné předvolební dotazování jako v Brně proběhla také v Českých Budějovicích, Brně a v Plzni.

Další informace:
RNDr. Yvonna Gaillyová, Ekologický institut Veronica, tel.: 777 323 792,
e-mail: yvonna.gailly@veronica.cz
MUDr. Miroslav Šuta, Centrum pro životní prostředí a zdraví, tel.: 608 775 754,
e-mail: miroslav.suta@centrum.cz

V přílohách:
Otázky pro vedoucí osobnost kandidátních listin do zastupitelstva města Brna 2010 k problematice znečištění ovzduší.
Tabulka s hodnocení odpovědí lídrů kandidátek v Brně.

Přílohy:

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 26. 2. 2024