Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Nová publikace Účinky výfukových plynů na lidské zdraví

Vloženo: 6. 9. 2010
Tisková zpráva Ekologického institutu Veronica ze dne 6. září 2010:

Nová publikace Veroniky: Účinky výfukových plynů z automobilů na lidské zdraví

7. září 2010 bude veřejně představena nová publikace Ekologického institutu Veronica „Účinky výfukových plynů z automobilů na lidské zdraví“. Jejím autorem je MUDr. Miroslav Šuta, odborník dlouhodobě se věnující vlivům životního prostředí na zdraví lidí.

Jedná se o třetí, aktualizované a doplnění vydání publikace, která shrnuje informace o zdravotních dopadech více než desítky chemických látek a jejich skupin, které jsou obsaženy ve výfukových plynech automobilů. Představení proběhne v rámci semináře Chemické látky a životní prostředí, který se uskuteční v Praze, na Novotného lávce od 16 hodin (pozvánka na seminář zde: http://www.veronica.cz/?id=3&i=727&detail=ano).

„Znečištění ovzduší představuje v České republice i v mnoha částech Evropy nejvýznamnější ekologický problém poškozující zdraví lidí. V zemích EU následky vdechování znečištěného vzduchu předčasně zabíjejí asi 370 tisíc lidí ročně. Podle údajů Evropské komise zkrátí znečištěné ovzduší každému z obyvatel EU život v průměru o 9 měsíců, České republice o více než 10 měsíců. V mnoha městech jsou přitom dnes právě automobily hlavním příčinou znečištění ovzduší,“ uvádí autor publikace MUDr. Miroslav Šuta.

Automobilové exhalace jsou v publikaci rozděleny do čtyř základních skupin podle svých účinků na lidské zdraví - na látky postihující hlavně dýchací cesty, látky s toxickými účinky a na rakovinotvorné látky. Nově jsou v textu zahrnuty i skleníkové plyny, a to vzhledem k prokazatelně negativním zdravotním dopadů planetární změny klimatu. Autor publikace čerpal z více než stovky odborných publikací a pro potřebu neodborníků je text doplněn i stručným slovníčkem vysvětlujícím použité odborné termíny.

Ekologický institut Veronica vydává publikaci v rámci projektu Dva v jednom aneb Ochrana klimatu a ovzduší v obcích, který je finančně podpořen nadací OAK Foundation, Státním fondem životního prostředí a Ministerstvem životního prostředí ČR. „Chceme nabídnout odbornou publikaci, ve které pracovníci veřejné správy, novináři, experti, ale i studenti nebo zájemci z řad veřejnosti mohou získat přehled současného stavu poznání o vážných dopadech automobilových zplodin na zdraví lidí,“ uvedla Romana Košťálová z Ekologického institutu Veronica.

Zájemci si tištěnou verzi publikace mohou objednat e-mailem na adrese vendula.tomkova@veronica.cz, elektronickou verzi publikace si ve formátu PDF mohou bezplatně stáhnou na internetové stránce www.veronica.cz.

Kontakty:
Romana Košťálová, Ekologický institut Veronica,
mobil: 777 323 762, e-mail: romana.kostalova@veronica.cz

MUDr. Miroslav Šuta, autor publikace, odborný konzultant v oblasti ekologických
a zdravotních rizik
mobil: 608 775 754, e-mail: miroslav.suta@centrum.cz

Přílohy:

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 26. 2. 2024