Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

POZVÁNKA Koupací den v brněnské Svratce

Vloženo: 8. 7. 2010
POZVÁNKA

Rezekvítku a Ekologického institutu Veronica ze dne 7. července 2010

KOUPACÍ DEN V BRNĚNSKÉ SVRATCE

Tisíce lidí si připomenou význam řek společným koupáním. Brno se k mezinárodní akci připojí pod taktovkou Ekologického institutu Veronica a Rezekvítku.

(Brno, 7. července) - Druhou červencovou neděli (11. 7. 2010) lidé společně oslaví řeky a život s nimi. Akce proběhne v mnoha evropských zemích včetně České republiky v rámci Mezinárodního dne koupání v řekách neboli Big Jump. Brňané se ponoří do řeky Svratky spolu s Ekologickým institutem Veronica a Rezekvítkem. Společné koupání doprovodí zvuky bubnů, po koupání bude následovat „jam-session“ a piknik. Akce začne ve 14.30 hodin u lávky přes Svratku vedoucí ke koupališti Riviéra. Akce spojené s propagací řek a jejich významu pro lidský život se uskuteční krom Brna například v Praze, Děčíně, Třeboni, Křešicích na Litoměřicku, Chaloupkách u Třebíče, Lysé nad Labem a na mnoha dalších místech.

Big Jump neboli Mezinárodní den koupání v řekách vyhlašuje pravidelně Síť evropských řek (European Rivers Network). Hlavním koordinátorem všech akcí spjatých s tímto dnem je pro Českou republiku organizace Arnika.

V Brně akce začne 11. července ve 14. 30 hodin u lávky vedoucí ke koupališti Riviéra. Nejdříve odborníci promluví o brněnských řekách. Poté bude následovat společné koupání ve Svratce, které doprovodí bubenice a bubeníci ze souboru Cyranovy boty. Akci završí společný hudební jam-session a piknik na břehu řeky.

„Koupání v řekách bývalo dříve naprosto běžné. Ale v době, kdy byly řeky spíše nevábnými stokami, k nim lidé ztratili blízký vztah. Přitom vodní toky jsou nejen důležitou součástí našeho životního prostředí, ale jejich břehy jsou i příjemným místem pro trávení volného času,“ připomíná Ing. Jana Vitnerová z Arniky. Právě tzv. Big Jump je příležitostí k uspořádání společných setkání, happeningů či výletů k řekám. „Smyslem akce je prostřednictvím společného zážitku přitáhnout pozornost k významu řek pro lidský život,“ doplnila Jana Vitnerová.

Na piknik, koupání a společnou hudební „jam-session“ zvou v Brně občanská sdružení Rezekvítek a Ekologický institut Veronica. „Společně se ponoříme do vln léta a řeky Svratky. Na místě, které tradičně sloužilo Brňanům ke koupání v přírodě již v 19. století – u koupaliště Riviéra - bychom se i my chtěli společně pozdravit s naší řekou,“ zve účastníky Karla Petřivalská z Rezekvítku. Kromě plavek, bot do vody a pokrmů pro příbřežní piknik by si návštěvníci neměli zapomenout hudební nástroje: „Pod vedením zkušených muzikantů si společně zajamujeme,“ dodává Karla Petřivalská. Chybět nebude ani povídání o řekách. Monika Vokálová z Ekologického institutu Veronica zmiňuje: „Lidé v Brně si odvykli být v přímém kontaktu s řekami. Na mnoha místech jim v tomto brání vysoké zídky, jezy nebo zatrubnění toku, jak se tomu stalo v případě Ponávky. Společným koupáním chceme zprostředkovat zážitek Svratky „na vlastní kůži“.
Na akci vystoupí odborníci, kteří promluví o brněnských řekách. Koupací den má zároveň navodit příjemnou letní atmosféru „Byli bychom rádi, kdyby se účastníci naší říční slavnosti vybavili také stylovým koupacím oděvem, uvítáme např. historické plavky či pruhovaná trička.“ dodává Monika Vokálová.

Kontakt:
Karla Petřivalská, Rezekvítek, tel.:775 580 205, e-mail: karla.petrivalska@rezekvitek.cz, www.rezekvitek.cz
Monika Vokálová, Ekologický institut Veronice, tel: 724 520 166, e-mail: monika.vokalova@veronica.cz
www.veronica.cz
Mgr. Zora Kasiková, Arnika, e-mail: zora.kasikova@arnika.org, Tel.: 222 781 471, Mobil: 606 727 942


Rezekvítek je občanské sdružení zabývající se ekologickou výchovou a ochranou přírody, fungující již od roku 1991. Jeho poslání a činnost lze rozdělit do tří základních oblastí: metodická i praktická výchova a podpora pedagogů, ochrana přírody a vydávání publikací a výukových pomůcek. Rezekvítek pořádá kurzy, semináře a exkurze zaměřené na životní prostředí a ekologickou výchovu. V ochraně přírody se zaměřuje na přímou péči o chráněná a přírodně cenná území i zpracování plánů péče o tyto lokality. Velký důraz klade na ekopedagogické využívání chráněných území – organizuje řadu vycházek s výkladem a brigád pro dobrovolníky i školní kolektivy, vyrábí a umisťuje na území
informační tabule a naučné stezky. Tvůrčí centrum Rezekvítku vydává publikace a výukové pomůcky s přírodovědnou a ekovýchovnou tématikou. Zdarma nebo za dotovanou cenu jsou přístupné úplně každému – aktuální nabídka je na internetových stránkách Rezekvítku. www.rezekvitek.cz

Ekologický institut Veronica je profesionální pracoviště Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Veronica. Svou expertní a vzdělávací činností poskytuje interpretaci odborných environmentálních témat. Působí v Brně a v Hostětíně, zabývá se jak městským, tak venkovským prostředím. Aktivity rozvíjí v širokém záběru od místního detailu po mezinárodní souvislosti „z Hostětína po Evropu“. Veronica vydává od roku 1986 stejnojmenný environmentálně kulturní časopis, založila a rozvíjí ekologické poradenství v České republice a vybudovala Centrum Veronica Hostětín, kde ověřuje teoretické poznatky na modelových projektech udržitelného rozvoje. Odborná a vzdělávací činnost je určena pro nejširší veřejnost, odborníky, představitele a pracovníky veřejné správy, vzdělávací instituce, jiné nevládní organizace, učitele a studenty středních i vysokých škol, malé a střední podniky. www.veronica.cz

Přílohy:

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 3. 6. 2024