Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Absolventi Klimatické akademie vysláni do světa!

Vloženo: 20. 2. 2022

 

Prvních 15 absolventů ukončilo Klimatickou akademii, která je vyškolila ve znalostech a dovednostech potřebných pro vedení klimatických aktivit v jejich obci či regionu. Účastníci různého věku, povolání, z různých koutů ČR získali během půlročního programu informace a dovednosti potřebné pro úspěšné a efektivní vedení regionálních klimatických kampaní. Absolventi uzavřeli své vzdělávání s plánem vlastní lokální kampaně na ochranu klimatu, včetně strategie a akčního plánu. Klimatickou akademii pořádal Ekologický institut Veronica. 

Téma klimatu a jeho ochrany se neslo celým půlročním programem. Akademie byla zahájena již tradiční pětidenní Letní školou ochrany klimatu v Hostětíně; pokračovala několika setkáními on-line i naživo a její závěrečné setkání se konalo ve Svatém Janu pod Skalou, v obci, která se připojila ke klimatické žalobě na stát. Cílem programu bylo připravit aktivní jedince pro vedení lokálních klimatických kampaní. 

Bližší informace o klimatické změně a možnosti, jak předcházet dalšímu oteplování planety představené vědci, byly doplněny ukázkami a návštěvami realizovaných opatření předcházejících produkci skleníkových plynů a adaptace. Jednalo se nejen o technická opatření a zařízení, jako jsou například pasivní domy, výtopny na biomasu či systémy zádrže vody, ale i o staré lesy a divočinu, jejichž význam pro zadržení uhlíku pod vlivem krátkodobého ekonomického zisku přehlížen a nedoceněn. 

Účastníci se naučili tvořit kampaně, včetně strategie a akčního plánu. „Šla jsem do programu klimatické akademie kvůli komunitní energetice. Věděla jsem, že zde potkám odborníky, kteří mi pomohou přiblížit téma ze všech stran.  Klimaakademie mi pomohla lépe strukturalizovat a zefektivnit práci,“ sděluje Anna Kalandrová z MAS Podbrněnsko. 

Kurzisti se také seznámili s evropskou legislativou v oblasti změny klimatu. Dozvěděli se, jak využít svá občanská práva a jak efektivně komunikovat s médii. Měli možnost vyzkoušet si nanečisto prezentovat svoji práci před spolužáky i před kamerou. Získali přehled o místních organizacích věnujících se ochraně klimatu, o možnostech, kde se obrátit o radu a pomoc při svém konání.  

Účastníci jako například Jitka Bublová ocenili šíři a hloubku programu: „Dozvěděla jsem se zde spoustu informací o změně klimatu, o klimatické krizi - a především návody, jak se každý může zapojit. Je zde velmi příjemná atmosféra, doporučuji všem.“ Ondřej Daněk dodává: „Klimatická akademie mi dala mnoho pozitivní energie do budoucnosti. Tematicky mne zejména zaujala komunitní energetika a udržitelná města.“  

V průběhu trvání akademie účastníci vytvářeli plány svých klimatických kampaní a začali je realizovat. Povzbuzení do práce v ochraně klimatu získali na závěr také od profesora Bedřicha Moldana. 

„Věříme, že absolventi první Klimatické akademie jsou pro své klimatické kampaně dobře připraveni.  Věříme, že se absolventům podaří jejich záměry uskutečnit a budou inspirací, pomocí a kolegy dalším následovníkům, kteří se s námi zapojí do boje s klimatickým rozvratem“, shrnuje jedna z organizátorek, Karla Vincenecová a dodává: „Už teď se těšíme na druhý běh kurzu, který zahajujeme v srpnu 2022.“

.........................................................

Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Cílem programu je dále inspirace k aktivnímu občanství a pomoc znevýhodněným skupinám. Program Active Citizens Fund vstoupil do České republiky v září roku 2019 s cílem podpořit neziskové organizace nehledě na jejich velikost a zkušenosti. V České republice jej spravuje konsorcium, které tvoří Nadace OSF, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Skautský institut.
Program je realizován v rámci Fondů EHP a Norska 2014–2021. Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s 15 evropskými státy. Důležitým posláním programu je také spolupráce mezi Českou republikou a dárcovskými státy. Jde o spolupráci mezi českými neziskovými organizacemi a organizacemi z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.
 

 

 

 

 

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 29. 11. 2024