Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

V Hostětíně chystají nový projekt pro neslyšící děti

Vloženo: 19. 5. 2020

Pracovníci Centra Veronica Hostětín od roku 2015 systematicky rozvíjí ekologickou výchovu pro zdravotně či sociálně znevýhodněné a budují vztah těchto osob k přírodě. Letos se zaměří na novou cílovou skupinu, sluchově postižené děti a mládež.  Připraví pro ně zážitkové a vzdělávací programy o přírodě.

Centrum Veronica je ekologické vzdělávací centrum, jakých je v ČR na 70. Ale jako jedno z mála se věnuje propojování environmentální výchovy a sociální oblasti. Programy a pobyty v přírodě má proto upraveny i pro různá zdravotní specifika, třeba pro vozíčkáře nebo nevidomé. Přizpůsobeno je i ubytovací zázemí Centra, včetně stravovací nabídky. Ekocentrum tak chce být příkladem dobré praxe pro ostatní a ukazovat, jak a proč v praxi realizovat environmentální výchovu pro děti s handicapem.

„I když se může zdát, že sluchově postižený má výhodu v tom, že vidí, tak to není tak jednoduché. Pokud neslyší od narození, tak psaný text nebo pojmy pro tyto děti mohou být těžko pochopitelné. Může pomoct tlumočník, ale jak jim vysvětlíme třeba šumění lesa, zpěv ptáků nebo propustnost podloží? Pro nás je to velká výzva. Připravujeme programy, ve kterých vezmeme tyto děti do přírody a umožníme jim ji procítit i jinými smysly, bez neustálé potřeby udržovat oční kontakt s lektorem či tlumočníkem“, říká o záměrech projektu ředitelka Centra Veronica, Marie Křiváková.

V těchto dovednostech chtějí pracovníci ekocentra vzdělávat i ostatní zainteresované pracovníky či studenty středních a vysokých škol se sociálním a pedagogickým zaměřením.  Ti mohou ve svém povolání přímo každodenně pracovat s handicapovanými dětmi či dospělými a měli by být těmi, kdo s nimi budou dávat environmentálním tématům vysokou prioritu, eventuálně se v tomto tématu vzdělávat. 

Kontakt: marie.krivakova@veronica.cz, 572 630 670. Informace o projektu: https://hostetin.veronica.cz/interpretace-bilych-karpat-detem-s-poruchami-sluchu

 

 

Projekt byl podpořen v grantovém řízení Ministerstva životního prostředí a nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

 

 

 

 

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 24. 5. 2024