Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

“Neexistuje žádný rozumný důvod, proč nesnižovat uhlíkovou stopu”, zjistili účastníci letošní CO2 ligy.

Vloženo: 25. 6. 2020

Celoroční program pro školy, CO2 liga, dospěl do finále. Úspěšní účastníci programu, který se zabývá klimatickou krizí, se setkali na závěrečné konferenci v reprezentativních prostorách Senátu. Zde prezentovali svoji celoroční činnost dalším týmům. Program organizuje Ekologický institut Veronica, letos již po desáté.

CO2 liga je vzdělávací program, který zprostředkovává žákům informace o globální klimatické krizi, o změnách, které můžeme očekávat v České republice, o možnostech, jak se na ně připravit a jak změnu klimatu zmírňovat. Program probíhal ve čtyřech kolech, neboli misích po celý školní rok 2019/2020 a přihlásilo se do něj na 60 škol. Závěrečné konference se v současných ztížených podmínkách mohlo nakonec účastnit jen osm týmů, které prezentovaly to, čeho v průběhu roční práce dosáhly.

Program je rámován jako plnění mise na záchranu planety, kdy se žáci snaží symbolicky naplnit závazky Pařížské dohody a nedopustit oteplení planety o více než 1,5 stupně. Zabývají problémem z pohledu své rodiny, školy, obce i státu. CO2 liga se zaměřuje především na vnitřní motivaci žáků a na jejich spolupráci, nejedná se již o soutěž, jak tomu bylo v předešlých letech. 

“Díky CO2 lize jsme se potkali s mnoha zajímavými lidmi, načerpali mraky nových a obohacujících informací, začali hlouběji uvažovat nad počínáním svým a našeho okolím, což bereme jako ten největší přínos a podstatu samotného projektu”, říkají účastníci ze SŠZP Rožnov p. R a dodávají: “Díky tomuto nasměrování máme tolik plánů, jak oslovit společnost, že se bojíme, zda vše do konce studií stihneme!”

Žáci ze ZŠ Heyrovského z Plzně se zamýšleli: “To, co nám brání snižovat uhlíkovou stopu - to je určitě naše lenost a pohodlnost. Zvykli jsme si plýtvat - jídlem, věcmi, časem... v tom se shodneme a také v tom, že je pro nás těžké s tím bojovat, a to nás odrazuje. Víme, že je to špatně, ale…”

“Osobně si myslím, že do tohoto projektu by se měli zapojovat lidé po celém světě. Mnoho z nich si totiž neuvědomuje, k čemu tady dochází. Velká většina mých spolužáků (i já), jsme o tom nikdy nepřemýšleli a nikdy jsme si toto ani neuvědomovali, a proto bychom měli poděkovat naší paní učitelce, že nám alespoň trochu otevřela oči. Jedna osoba nic nezmůže, ale když nás bude víc, tak zvládneme všechno!”, optimisticky shrnuje svoji účast v programu účastnice.

Týmy, které úspěšně splnily všechny mise, byly oceněny na závěrečné konferenci, kterou s Ekologickým institutem Veronica pořádal Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR.

Záštitu nad konáním závěrečné konference soutěže převzal ministr životního prostředí Richard Brabec.

 

Účastníci konference:

  • Základní škola a Mateřská škola Cehnice
  • ZÁKLADNÍ ŠKOLA ZBOROVICE, okres Kroměříž, příspěvková organizace
  • Všeobecné a sportovní gymnázium, Bruntál, příspěvková organizace 
  • Střední škola zemědělská a přírodovědná Rožnov pod Radhoštěm
  • ZŠ T. G. Masaryka, Komárov
  • Střední škola automobilní Ústí nad Orlicí
  • Střední průmyslová škola stavební Valašské Meziříčí
  • Gymnázium Josefa Jungmanna, Litoměřice, Svojsíkova 1, příspěvková organizace

 

Informace k soutěži naleznete na www.CO2liga.cz.

Kontakt pro novináře: Barbora Valešová, barbora.valesova@gmail.com.

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

                                 

 

 

 

Přílohy:

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 24. 5. 2024