Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Navštívili udržitelné domy. A nestačili se divit.

Vloženo: 8. 11. 2018

Ekologický institut Veronica pořádal 7. listopadu 2018 exkurzi do dvou ekologických domů - soběstačného bydlení Petra Baxanta v Brně - Medlánkách a na Kaprálův mlýn v Ochozu u Brna. Účastníci na vlastní oči viděli řadu experimentů a vychytávek, které jsou v dnešní době možné.

Hospodaření na soukromé přírodní zahradě PhD. Petra Baxanta je inspirované knihou Anastasia. Je zaměřené na harmonické využití obnovitelných zdrojů i moderních technologií, z čehož vzniká mnohou experimentů. Pomocí svépomocí i pomocí studentů VŠ vybudoval Petr v zahradě vlastně takovou laboratoř, kde se testují nápady, myšlenky a hypotézy ohledně energeticky úsporného a soběstačného života. 

O zahradě říká účastník exkurze, Petr Kucka: "Bylo to trochu bláznivé, ale hodně inspirativní. Bylo vidět, že pan Baxant to dělá, protože ho to baví a naplňuje, dává mu to radost a a smysl".  

Druhým místem návštěvy byl Kaprálův mlýn - vzdělávací a ubytovací skautské středisko. Je postavené jako nízkoenergetická budova. Vytápění areálu je řešeno tepelnými čerpadly země-voda v příhodném období kombinovanými se solárním systémem. Nízkopotenciální zdroje jsou špičkově vykrývány kotlem na biomasu. Ohřev teplé vody a přitápění je řešeno polem 24 kusů vakuových kolektorů. Vytápění je řízeno individuální regulací místností konfigurovatelné přes PC. Sprchy jsou pak vybaveny rekuperací teplé vody (využití odpadní vody k ohřevu přicházející studené vody) a učebny a kuchyně rekuperací vzduchu.

 

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky
na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. www.sfzp.czwww.mzp.cz


 

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 11. 4. 2024