Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Školní soutěž CO2 liga vzdělává žáky o klimatické změně. Letos má rovnou tři vítěze.

Vloženo: 14. 6. 2018

Nejlepší týmy žáků základních a středních škol z celé republiky dnes v rámci soutěže CO2 liga představily v pražském Senátu svou celoroční práci. Hlavní cenu získaly hned tři týmy žáků – tým Badatelé ze základní školy Vnorovy, tým ČOPN ze ZŠ Brigádníků z Prahy 10 a tým Anežčata ze ZŠ Anežky České v Ústí nad Labem. Vzdělávací soutěž pořádá Ekologický institut Veronica již poosmé. Jejím cílem je upozornit na to, jak se do našich životů v budoucnu promítne klimatická změna a co můžeme dělat pro zmírnění jejích dopadů.

 

Jednotlivé školní týmy plnily od října 2017 do května 2018 úkoly zaměřené na řešení příčin a dopadů klimatické změny. Soutěž měla pět kol a v každém žáci plnili dva až tři povinné úkoly, ale měli také velký prostor pro vlastní iniciativu v plnění nepovinných úkolů. „Žáci se dozvěděli o dopadech klimatické změny a přemýšleli, jaký to bude mít vliv na jejich život. Měnili i své každodenní zvyky. Omezovali dopravu autem, méně plýtvali jídlem nebo se snažili šetřit vodou. Spočítali si svoji uhlíkovou stopu a zjistili, kolik energie spotřebují na své běžné záležitosti a jak je těžké ji vyrobit,“ říká Hana Machů z Ekologického institutu Veronica.

 

Soutěž byla koncipovaná jako „učení prožitkem“ a žáci se dotkli mnohých jiných témat a naučili se spoustu dovedností. „Ochrana životního prostředí je tak komplexním problémem, že si každý může najít to své, tedy i žáci mladší. Úkolů se mohly zhostit po svém, a přitom se necítit limitovaní znalostmi. Naopak mnohé to vedlo k samostatnému bádání doma, a to je moc dobře,“ uvádí Václav Fiala ze základní školy Brigádníků v Praze.

 

Celá soutěž směřovala k závěrečnému kolu, ve kterém měli žáci zrealizovat jedno pozitivní opatření ve svém okolí, které probíhající změny pomůže zvládnout. Svou celoroční práci zároveň představili vedení školy nebo obce. Týmy tak například prosadili pořízení sudů na dešťovou vodu na školní pozemky, sázeli stromy v obci nebo budovali na školní zahradě jezírko. „Do tohoto úkolu jsme se vrhli opravdu s nadšením, konečně jsme mohli něco přímo změnit k lepšímu, udělat viditelnou změnu! Dalo nám to hodně práce a trvalo dlouho, ale myslíme, že jsme odvedli pěkný kus práce – asi nejvíce ze všech kol. Pracovali jsme od rána do večera a všechno do nejmenších detailů dokumentovali,“ shrnují svou práci žáci z gymnázia Dr. Emila Holuba v Holicích, kteří mimo jiné sázeli stromy a čistili potok.

 

Jednotlivé týmy představily svoji celoroční činnost a to, co se jim nejvíce povedlo, na závěrečné konferenci dne 14. června 2018 ve Valdštejnském paláci Senátu PČR v Praze. Školy si převzaly svá ocenění a byly vyhlášeny ty, které v jednotlivých úkolech nasbíraly nejvíc bodů. „V našich očích jsou ale vítězem všichni, kdo se CO2 ligy účastnili. Ukázali totiž, že jim vůbec není lhostejné, v jakých podmínkách jednou budou žít a mají chuť, odvahu a nadšení vzít budoucnost do svých rukou. V mnohém bychom se mohli učit my od nich, byli prostě skvělí a po celý rok krásně spolupracovali“, shrnuje postoj organizátorů Hana Machů.

 

Konference se konala ve spolupráci s Výborem pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR.

Záštitu nad konáním závěrečné konference soutěže převzalo Ministerstvo životního prostředí. Celá soutěž byla spolufinancována Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

 

Informace k soutěži naleznete na www.CO2liga.cz.

 

Kontakt pro novináře:

Hana Machů, hana.machu@veronica.cz, 739 569 264

Bližší informace k soutěži CO2 liga

 

Cíl soutěže

Soutěž zprostředkovala žákům, studentům i veřejnosti informace o globální změně klimatu a o změnách, které můžeme očekávat v České republice.

Poutavou a neotřelou formou, prostřednictvím soutěžních úkolů a díky „učení prožitkem“ si soutěžící vyzkoušeli a dozvěděli se, že naši krajinu i společnost čekají vlivem měnícího se klimatu změny, jaké asi budou a jak se na ně mohou připravit.

Své získané zkušenosti, měření, výsledky ankety či osobní prožitky zpracovali, vyhodnotili a představili nejen spolužákům a kamarádům, ale oslovili i ostatní osoby v rámci školy a rodiny.

Cílem soutěžních úkolů bylo uvědomění si globálních souvislostí a hledání cest, jak můžeme zvýšit svoji odolnost (resilienci) vůči klimatické změně – tedy snížit její dopady anebo se na ně připravit.

Komu byla soutěž určena?

Soutěž byla určena žákům II. stupně základních škol a víceletých gymnázií a studentům středních škol.

 

Průběh soutěže

Soutěž probíhala od října 2017 do května 2018.

Měla 5 kol s tématy: klimatická změna, zmírnění klimatické změny, analýza zranitelnosti, rizika obce a možnosti nápravy a realizace opatření. Konal se již 8. ročník soutěže, potřetí v celostátním měřítku (dříve jen Zlínský kraj).

 

Vítězné pořadí škol

1.

ZŠ Vnorovy, okres Hodonín, příspěvková organizace

1.

Základní škola Brigádníků, Praha 10 (tým ČOPN)

1.

Základní škola Ústí nad Labem, Anežky České 702/17, p.o.

2.

ZŠ Brigádníků, Praha 10 (tým Exploze)

2.

Základní škola Lipník nad Bečvou

3.

Mendelovo gymnázium, Opava

 

Zúčastněné školy, které se probojovaly do finále (a jejich pořadí  podle počtu bodů)

 

škola

4.

Gymnázium Dr. Emila Holuba

5.

Základní škola a gymnázium Vítkov, příspěvková organizace

5.

ZŠ a MŠ Mosty u Jablunkova

6.

ZŠ Přerov, Trávník 27

7.

ZŠ a MŠ Suchdol, Suchdol 6, 28502, Kutná Hora

7.

Gymnázium a Jazyková škola s právem SJZ

7.

Gymnázium, Roudnice nad Labem, Havlíčkova 175, příspěvková organizace

8.

Základní škola Březová, okres Sokolov

9.

Masarykova základní škola a mateřská škola Melč, okres Opava, příspěvková organizace

10.

Střední škola automobilní Ústí nad Orlicí

10.

ZŠ Lesní Liberec

11.

Základní škola Zborovice, okres Kroměříž, příspěvková organizace

12.

ZŠ a MŠ Žďárná

13.

Střední škola designu a módy, Prostějov

 

Soutěž byla spolufinancována Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí. www.sfzp.cz | www.mzp.cz

Za finanční a věcnou podporu soutěže děkujeme firmám Nano Energies a.s. a Kovovýroba Hoffmann, s.r.o.

 

 

 

 

 

Přílohy:

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 11. 4. 2024