Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Hodina Země 2018: Ochrana klimatu potřebuje naši podporu

Vloženo: 22. 3. 2018

Petřínská rozhledna v Praze, brněnský Špilberk, nejvyšší kostelní věž v ČR v Plzni - to je jen zlomek v počtu městských dominant, které se v sobotu večer na hodinu ponoří do tmy. Zapojí se do Hodiny Země, celosvětové akce na ochranu klimatu. V České republice se zúčastní 13 statutárních měst, bezmála 80 dalších obcí, na 70 firem a tisíce jednotlivců. Kampaň koordinuje Ekologický institut Veronica.

Hodina Země proběhne v sobotu 24. března od 20.30 do 21.30 hodin. Města a obce v rámci kampaně zhasínají veřejná osvětlení, nasvícení významných objektů, soch, náměstí. Některá si dávají dlouhodobé závazky - například vyměnit lampy veřejného osvětlení za úspornější, zateplit veřejné budovy, podporovat cyklodopravu.

„Klimatické závazky přijímají i firmy a organizace - například Siemens si zapsal velmi silný závazek redukce 50 % CO2 do roku 2020. Tradičně se také zapojuje Asociace hotelů a restaurací, závazek si stanovila i ČSOB, která hodlá snížit svoji uhlíkovou stopu o 20 % do roku 2020“, komentuje Hana Machů, koordinátorka kampaně.  

„Cílem kampaně je i to, aby se zapojili jednotlivci a stanovili si osobní závazky”, říká Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického Institutu Veronica. Lidé se například zavázali, že sníží spotřebu energie a vody, zahájí cestu k bezodpadové domácnosti nebo budou jíst méně masa. „Abychom mohli snižovat svůj dopad na změnu klimatu, je dobré znát svoji vlastní uhlíkovou stopu, vědět jak je velká a z čeho se skládá. Účastníci si mohou svou uhlíkovou stopu vypočítat - lze k tomu použít uhlíkovou kalkulačku na http://uhlikovastopa.cz/kalkulacka“, dodává Gaillyová.

V sobotu bude probíhat i řada akcí pro veřejnost - procházky po tmě, pozorování oblohy, hudební večery i posezení při svíčkách, lampionový průvod zakončený ohňostrojem -  a řada dalších.

Yvonna Gaillyová o Hodině Země říká: „I když se celý svět shodl, že emise skleníkových plynů musí začít rychle klesat postupně až k nulové bilanci, zatím stále rostou a konec tohoto trendu není v dohledu. Není ani divu, když se za jejich vypouštění nic nebo téměř nic neplatí. Symbolickým zhasnutím dáváme najevo, že o velkém problému, kterým je změna klimatu, víme a na jeho řešení se chceme aktivně podílet. Přidáváme se k milionům lidí na celém světě, kterým osud planety, našich dětí a vnuků není lhostejný.”

Hodina Země se zapsala do historie jako nejrozsáhlejší dobrovolná akce, která připomíná nutnost snížení příspěvku lidstva ke změnám klimatu. Postupně se do happeningu zapojili lidé z více než 180 zemí světa, zhasíná více než 3 000 významných památek světového významu a připojují se miliony lidí. Kampaň se celosvětově koná po jedenácté, v České republice jde o osmý ročník. Každoročně ji v ČR koordinuje Ekologický institut Veronica. www.earthhour.org | www.hodinazeme.cz

Kontakty:

  • Yvonna Gaillyová, Ekologický institut Veronica, 777 323 792, ředitelka a expertka na klimatickou změnu
  • Hana Machů, Ekologický institut Veronica, hana.machu@veronica.cz, mediální koordinátorka

Přehled míst, která zhasnou a závazky účastníků: http://www.veronica.cz/hodinazeme/co-zhasne/

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 21. 6. 2024