Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

CO2 liga: Jak se mění klima na Zemi a v Česku?

Vloženo: 4. 4. 2017

Soutěž CO2 liga je celoroční projekt, ve kterém se žáci základních a středních škol dozvídají zajímavé poznatky a pohledy na současný stav klimatu Země. Letošní ročník soutěže proběhne pod záštitou Informačního centra OSN v Praze. Do soutěže se přihlásilo 70 soutěžních týmů ze všech koutů České republiky. Organizátorem již sedmého ročníku je Ekologický institut Veronica.

CO2 liga (www.CO2liga.cz) zprostředkovává žákům, studentům i veřejnosti informace o globální změně klimatu a o změnách, které můžeme očekávat v České republice. Rozebírá je jak z globálního hlediska, tak i bližší perspektivy každodenního života kolem nás.

Soutěž letos získala podporu Informačního centra OSN pro Českou republiku, které poskytuje formální záštitu zajímavým projektům naplňujícím cíle a vize OSN. Pražská kancelář OSN spolupracuje s vládními i nevládními organizacemi na zvyšování povědomí o globálních tématech a Ekologický institut Veronica tak může prostřednictvím soutěže CO2 liga pomoct OSN šířit osvětu na poli ochrany klimatu.

Soutěž má celkem pět témat. Jedním z nich je klimatická změna obecně. Další témata (Jídlo, Doprava, Energie, Voda) navazují a vysvětlují souvislosti toho, co jíme, jak se dopravujeme, jak využíváme energii a jak hospodaříme s vodou s tím, co se děje s klimatem a co můžeme udělat pro zlepšení či přizpůsobení se situaci.

„Klimatická změna s projevuje již nyní – a bude to právě současná mladá generace, která už naplno pocítí její důsledky, s nimiž se bude muset vyrovnávat. Proto je na to chceme připravit a naučit je, jak mohou tuto hrozbu proměnit v příležitost“, říká o soutěži Hana Machů z Ekologického institutu Veronica.

„Pro české území přinese budoucnost sice vyšší zimní srážky - ale dešťové místo sněhových, které nevytvářejí zásobu vláhy pro vegetační období. Ovšem můžeme očekávat i větší extrémy – sucha, povodně a záplavy, vichřice, vedra. Právě extrémní situace přinášejí největší následky zdravotní, změny ekosystémů, škody na majetku. Když to víme, tak se na to můžeme připravit – a například již nyní sázet na náměstích stromy, které nám pak budou za 25 let dávat stín v parném a bezsrážkovém létě. Můžeme to vzít jako příležitost ke změně našeho chování vůči přírodě, krajině, rodině i společnosti“, dodává Machů.

„Změna klimatu je jednou z největších výzev současnosti. Jedná se o tak komplexní problém, že míra porozumění i schopnosti připustit si reálné dopady zůstává poměrně nízké. CO2 liga je pro účastníky skvělou příležitostí k poznání příčin i rozsahu klimatické změny a k rozšíření poznání o tom, co lze udělat. Co mohou dělat vlády, firmy nebo jednotlivci pro to, aby lidstvo dokázalo zabránit nejhorším dopadům a udržet nárůst globální teploty nejlépe pod 1,5 ᵒC,“ říká vedoucí informační kanceláře OSN v Česku Michal Broža.

Organizace sedmého ročníku soutěže je podpořena grantem ze Státního fondu životního prostředí a Ministerstva životního prostředí.

Kontakty:

  • Hana Machů, Ekologický institut Veronica, hana.machu@veronica.cz, 739 569 264

Soutěž probíhá za finanční podpory SFŽP ČR a MŽP. www.sfzp.cz | www.mzp.cz

 

Přílohy:

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 20. 5. 2024