Ochrana soukromí

Ekologický institut Veronica používá soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i k anonymnímu monitorování návštěvnosti našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies pro účely sledování návštěvnosti. Více informací o ochraně osobních údajů.

Logo Ekologický institut Veronica
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
Obrázek Ekologické poradny Obrázek časopisu Veronica Obrázek Centra Veronica Hostětín
CZ | EN
Tiskové zprávy
Podívejte se všechny tiskové zprávy

Na Letní škole se naučíte, jak snížit svou uhlíkovou stopu, být více soběstačný a přispět tak k ochraně klimatu

Vloženo: 1. 8. 2016

Každému, koho láká dosažení alespoň částečné soběstačnosti v zásobování potravinami, vodou a energiemi, koho zajímá problematika změny klimatu v nejširších souvislostech a chce poznat možnosti udržitelných řešení, bude patřit letošní Letní škola klimatu, udržitelnosti a soběstačnosti. Pořádá ji koncem srpna Ekologický institut Veronica v Hostětíně. Nejnovější poznatky z oboru; přiblíží přední čeští odborníci a doplní je řadou konkrétních praktických příkladů a ukázek. Samozřejmou součástí budou i exkurze do míst, kde již udržitelná řešení fungují.

Účastníci se nejprve seznámí s tématem resilience a problematikou uhlíkové stopy. Ověří si, jaké jsou možnosti vytápění, ohřevu vody a výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Na vlastní kůži si také vyzkouší, jaké to je bydlet v pasivním domě.

Druhý den bude patřit energetické revoluci, čili tomu jak v blízké budoucnosti pokrýt veškerou spotřebu energie v České Republice z obnovitelných zdrojů. Nezůstane ale jen u celé republiky, zaměříme se také na to co můžeme udělat my sami doma. Jak fungovat v domácnosti bez chemie, jak nevytvářet odpady, jak šetřit energiemi a snížit tak účty.

Program třetího dne bude naplněn cestou za příklady dobré praxe. Cílem exkurze do Vsetínských vrchů bude hospodářství rodiny, která se soběstačnému způsobu života věnuje již osmým rokem. Návštěvníky naplní nejen ochutnávka sýrů, ale především diskuse o hospodaření s vodou, pěstování plodin, chovu zvířat, výrobě elektřiny ze slunce či o opravách domu s využitím přírodních materiálů.

Čtvrtek bude zaměřen na potravinovou soběstačnost. Účastníci se seznámí s principy permakultury, praktickými zkušenostmi z pěstování i kompostování na vlastním pozemku, s využitím planých rostlin ve stravě. Budeme hledat odpověď na otázku, zda-li veganství pomůže zachránit klima.

Pátek bude věnován vodě. Zájemci se dozví o možnostech šetrného hospodaření s vodou v krajině, v obcích ale i u sebe doma, o využití dešťové vody, kořenových čistírnách odpadních vod a nezapomeneme ani na kompostovací toalety.

Sobotu věnovanou lesům, jejich významu a problematice palmového oleje ozdobíme návštěvou soukromé lesní rezervace Ščúrnica.

Poslední den bude mít každý z účastníků letní školy možnost zamyslet se nad svou vlastní cestou k soběstačnosti a vypracovat si osobní strategii.

Letní školu pořádáme již jednadvacátým rokem a bývá o ni velký zájem. Letos jsme se rozhodli pro téma uhlíkové stopy“, říká o akci organizátorka Karla Vincenecová. „V dnešní nejisté době se lidé stále více zajímají o různé formy soběstačnosti. Snižování uhlíkové stopy a soběstačnost jdou často ruku v ruce. Na naší Letní škole se dozví o možnostech, jak může každý z nás přispět k ochraně klimatu a zároveň ušetřit, i bez výrazného snížení svého komfortu.“

Letní škola reaguje na změnu klimatu, jejíž důsledky se v České republice stále více projevují. Budeme si muset zvykat na déle trvající sucha, větší letní vedra, rozsáhlejší a častější povodně či vichřice či na problémy s nedostatkem vody v nádržích i studních. Zvýšení soběstačnosti v produkci potravin, udržitelné využívání energie a vody , to jsou možné způsoby adaptace na změnu klimatu“, vysvětluje Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica. „Nemusíme se toho bát, hrozby je možné brát i jako příležitost ke změně vlastního chování a vzít je jako výzvu k tomu, abychom se naučili více spoléhat na sebe a nikoliv na stát. Abychom uměli využívat dešťovou vodu a zadržovat ji v krajině, abychom snížili spotřebu energie v domácnostech, abychom byli připravení na extrémní jevy počasí a jejich možné následky. Třeba i tím, že budeme schopní vyrábět energii přímo doma či v obci ze slunce nebo jiného obnovitelného zdroje. Lidí, kteří si toto uvědomují a rozhodli se chovat zodpovědně k životnímu prostředí, naštěstí hodně přibývá. Mohou ostatním sloužit jako dobré příklady

Díky tomu, že konání Letní školy je podpořeno grantem ze Státního fondu životního prostředí a Ministerstva životního prostředí, mohou organizátoři pozvat vynikající lektory a přitom ponechat nízký účastnický poplatek. Informace a přihlášku na akci, která se rychle plní, naleznou zájemci na www.hostetin.veronica.cz.

Kontakt: Karla Vincenecová, karla.vincenecova@veronicacz, tel. 572 630 670.

  

Akce probíhá za finanční podpory SFŽP ČR a MŽP. www.sfzp.cz | www.mzp.cz

Přílohy:

Zobrazit zprávy za rok: 2023 2022 2021 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 Staré tiskové zprávy

 nebo
 Kč
Logo Darujme.cz
   

© ZO ČSOP Veronica – aktualizováno 20. 3. 2023